MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Seniorzy akademicy w Kowarach. Dzisiaj ŚpiewoGraj

Wiadomości: Region
Sobota, 29 czerwca 2013, 8:11
Aktualizacja: Niedziela, 30 czerwca 2013, 7:58
Autor: Mea
Fot. Mea
– Jest super, trochę nauki, trochę zabawy i co najważniejsze integracja z innymi seniorami – podkreślali uczestnicy Dolnośląskiej Akademii Senioralnych Zdarzeń, które odbywają się w centrum medycznym „Przedwiośnie” w Kowarach. Dzisiaj o godz. 10.00 rozpocznie się „Dolnośląski ŚpiewoGraj Ludzi Wieku Senioralnego”. Wstęp jest wolny.

Podczas „ŚpiewoGraja” wystąpią m.in.: Grupa Wokalno – Artystyczna „Wschodnie Klimaty”, Chór „Fantazja”, Zespół Folklorystyczny „Rybniczanki”, Zespół Folklorystyczny „Szarotka”, Zespół Ludowy „Gościniec”, „Zespół Śpiewaczy „Sokolik”, Zespół Wokalny „Sybiraczki - Kresowiaczki”, Ludowy Zespół „Jeleniogórzanie” Zespół „Kowarskie Wrzosy”, Zespół Ludowy „Lubin” oraz Zespół „Agat”.

- Już po raz czwarty organizujemy dolnośląskie spotkania dla ludzi w wieku 60+. Zaprosiliśmy 85 osób z czterech subregionów: wałbrzyskiego, legnickiego, jeleniogórskiego i wrocławskiego. Przez pierwsze dwa dni były wykłady, rozmowy z dietetykiem, psychologiem, a kolejne dwa - to zajęcia artystyczne. Seniorzy prezentują na wystawie swoje prace, które tworzą na co dzień w swoich klubach, czy Kołach Gospodyń Wiejskich - mówił Jerzy Rafał Baniak, specjalista do spraw promocji projektu Dolnośląskiej Akademii Senioralnych Zdarzeń.

Współorganizatorem spotkań jest Polski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych we Wrocławiu. – Raz w roku panie i panowie z KGW z terenu województwa dolnośląskiego biorą udział w spotkaniach senioralnych. Obecnie przyjechały 33 osoby. Prezentują to co robią podczas spotkań, choćby: nalewki, wypieki, dżemy, wędliny oraz koronki, serwetki, wyszywanki, itp. Każdy region jest zróżnicowany pod względem tradycji, wiec mają okazję do wymiany przepisów i technik zdobienia przedmiotów – opowiadał Eugeniusz Chrzan, prezes Polskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych we Wrocławiu.

Zajęcia edukacyjne prowadziła m.in. Fundacja Carita – Żyć ze szpiczakiem z Kowar. – Przedsięwzięcie to jest bardzo cenne pod względem edukacyjnym. Prowadziliśmy konferencję o profilaktyce zdrowotnej i antynowotworowej. Mówiliśmy o zmianie stylu życia i widzenia siebie. Starszy człowiek nie może czuć się wyalienowany i odrzucony, bo jest przecież wielką skarbnicą mądrości, z której mogą czerpać młodzi. Ważne jest dawanie radości innym – podkreślała Wiesława Adamiec z Fundacji Carita - Żyć ze szpiczakiem z Kowar.

Wczoraj (28.06.) odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których z papieru tworzono różne cudeńka, m.in. biżuterie. – Robimy kosze, wieńce, wachlarze, bransoletki oraz wisiorki, a wszystko z papieru używanego do reklam, który za darmo można dostać wszędzie. Jest to nowa technika, a gotowy produkt można pomalować farbą na różne kolory i podarować drugiej osobie – powiedziała Jadwiga Wiewióra, prowadząca zajęcia z robótek ręcznych na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Ziębicach.

– Bardzo mi się podoba na warsztatach. Na początku wyplatanie z papieru sprawiało mi trudność, ale już nabrałam wprawy i robię właśnie piękny wieniec. Fajnie, bo robimy coś z niczego – mówiła Alicja Michalska z Wrocławia.

- Już drugi raz uczestniczę w spotkaniach seniorów i jestem bardzo zadowolona. Są wykłady, rozmowy, wycieczki, poznajemy się wzajemnie, rozmawiamy o swoich przeżyciach, to coś wspaniałego. Oby więcej takich imprez – dodała.

Były też zajęcia m.in. z carvingu, czyli zdobienia w warzywach i owocach. – Bardzo fajne warsztaty, zrobiłam łabędzia z jabłka, szyszkę z marchewki i kostkę z kulką z ziemniaka. Nawet nie było to takie trudne, jak się z początku wydawało. Teraz na pewno będę robić ozdoby w domu – zaznaczyła Anna Kotyła z Łomnicy.
Planujemy więcej spotkań seniorów – powiedziała Elżbieta Zakrzewska, dyrektorka Szpitala MSWiA w Jeleniej Górze.

Spotkania zorganizowano w ramach projektu pn. „Dolnośląska Akademia Senioralnych Zdarzeń" zadania publicznego, realizowanego przy wsparciu finansowym budżetu województwa dolnośląskiego w otwartym konkursie na realizację zadania publicznego pn.: „Polityka zdrowotna i promocja zdrowia” w obszarze aktywizacji środowisk lokalnych na rzecz rozwoju środowiskowych usług dla osób starszych w 2013 roku.
Imprezę objęli patronatem: przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój, wicemarszałek Jerzy Łużniak, dyrektorka jeleniogórskiego Szpitala MSWiA Elżbieta Zakrzewska oraz burmistrz Kowar Mirosław Górecki.

Ogłoszenia

Czytaj również

KOD organizuje się

Szpital na krawędzi!

Drugi dzień festiwalu

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~olo 30-06-2013 11:42
No tak już tylko seniorzy zostali
~wnuczek 1-07-2013 4:30
Brawa dla seniorów!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Granty dla Karpacza

To dzieje się naprawdę!

Kosiniak–Kamysz walczy o głosy

"Wybierzmy prezydenta, który nie będzie dzielił"

Podgórzyn na giełdzie

Sonda

Rząd przyznaje, że pomimo 500+ dzietność spada. Czy to świadczenie zlikwidować?

Oddanych
głosów
929
Tak
59%
Nie
37%
Nie wiem
4%