MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Seminarium w rocznicę tragicznej lawiny

Wiadomości: Region
Środa, 21 marca 2018, 9:28
Autor: WAC
Fot. Organizatorzy
W tym roku mija pół wieku od największej tragedii w polskich górach. W wyniku zejścia lawiny w Białym Jarze 20 marca 1968 r. śmierć pod zwałami śniegu poniosło 19 osób.

Po 50. latach od katastrofy uczestnicy akcji ratunkowej, ratownicy, przyrodnicy z parku narodowego oraz naukowcy i krajoznawcy, chcąc przypomnieć turystom i mieszkańcom Sudetów, jak bezlitosne potrafią być góry, przygotowali seminarium rocznicowe.

Organizatorzy z Regionalnej Pracowni Krajoznawczej Karkonoszy działającej w Związku Gmin Karkonoskich wraz z Grupą Karkonoską GOPR, Karkonoskim Parkiem Narodowym, PTTK Oddziałem „Sudety Zachodnie” oraz Towarzystwem Karkonoskim zapraszają do pałacu w Bukowcu 24 marca o godzinie 11.00 wszystkich zainteresowanych historią sprzed 50 lat, ale także każdego, kto chce wiedzieć jak uniknąć zasypania przez lawinowy śnieg, jak ratują ratownicy i jakiego sprzętu używają.

Podczas seminarium referaty wygłoszą: Krzysztof Migała pt. „Wieloletnie zmiany temperatury powietrza na Śnieżce na podstawie prowadzonych badań i pomiarów”, Zbigniew Piepiora (we współpracy z Karoliną M. Sikorą) pt. „Biały Jar – najbardziej niebezpieczne miejsce w Karkonoszach”, Krzysztof Krakowski pt. „Śnieg, pokrywa śnieżna, lawiny”, Andrzej Brzeziński pt. „Lawina 1968 i 50 lat później” i Sławomir Czubak pt. „Grupa Karkonoska GOPR”

Seminarium poprowadzi Mirosław Górecki, prezes zarządu GK GOPR. Wyświetlony także zostanie film dokumentalny o wydarzeniu w 1968 r. w Białym Jarze, po którym publiczność będzie mieć okazję porozmawiania z uczestnikami akcji ratowniczej.

Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy: fotograficzna „Lawina 1968” oraz sprzętu ratowniczego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Spór o edukację seksualną

Złoty Krokus dla...

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Anonim+ 21-03-2018 12:27
Kolega GOPR-owiec opowiadał, jak wydobywano z pod śniegu ludzi, pozornie "całych", ale wyglądających jak worek ze skóry z pogruchotanymi kośćmi. Ten opis zapadł mi na całe życie i myślę, że temu koledze, również śni się w koszmarach! Potęga natury nie przebacza błędów - trzeba być zawsze w górach ostrożnym...
~ 21-03-2018 14:25
mój ojciec ( ŚP) opowiadał mi o tym wydarzeniu... był wówczas w wojsku. razem z kolegami był na miejscu i to co tam widział opowiedział mi o tym ...... nie sądziłem nigdy wczesniej że lawina jest wstanie zrobic z człowieka " coś" obedrzec z ubrani, połamac wszystkie kości ...... szacunek dla tych wszystkich którzy ratują ludzi w górach....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejna kamienica na starówce pięknieje

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Seniorzy świętowali

Jest wykonawca remontu dworca

Przetarg rozstrzygnięty

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
291
Tak
55%
Nie
36%
Nie wiem
8%