MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Sekrety pamiętnika doktora Seydela

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 16:10
Aktualizacja: Wtorek, 29 kwietnia 2008, 7:46
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Kto chce poznać kulisy gromadzenia skarbów zachowanych do dziś, a także przenieść się w lata przełomu XIX i XX wieku, koniecznie powinien przeczytać wspomnienia założyciela Towarzystwa Karkonoskiego oraz inicjatora powstania muzeum w Jeleniej Górze.

W poniedziałek, w salach MK, uroczyście zaprezentowano polskie wydanie „Wspomnień dr. H. C. Seydela”, którego duch wciąż unosi się w gmachu przy ul. Matejki i okolicach Wzgórza Kościuszki.

– Maj jest dla naszego muzeum miesiącem szczególnym – mówił Stanisław Firszt, dyrektor placówki. – 22 maja 1888 otwarto pierwszą ekspozycję muzealną w ówczesnej Jeleniej Górze, 3 maja 1948 roku zaczęło działać jeleniogórskie muzeum po wojnie. Także na początku maja roku 1923 zakończył spisywanie swoich wspomnień „bohater” poniedziałkowego popołudnia.

O postaci byłego dyrektora, zmarłego w 1932 roku dr. Seydela przypominało jego popiersie i portret z muzealnych zbiorów. – Mało kto zdaje sobie sprawę, że to dzięki temu człowiekowi można swobodnie chodzić po karkonoskich szlakach i odpoczywać w większości schronisk, bo to właśnie Seydel z kolegami z Riesengebirgsverein wytyczał górskie trakty i dbał o ich zagospodarowanie – podkreślił Stanisław Firszt.

Pierwszy dyrektor był także inicjatorem gromadzenia eksponatów związanych z regionie, które w magazynach i salach Muzeum Karkonoskiego zachowały się do dziś. Był na tyle oddany Karkonoszom i Jeleniej Górze, że nie przyjmował innych darów. A dostawał je za darmo od ludzi, którzy podobnie jak Seydel, chcieli uczynić jak najwięcej dla dobra. – Były to bardzo cenne z dzisiejszego punktu widzenia obrazy i inne dzieła – usłyszeliśmy od dyrektora Firszta.

Hugo Seydel żył ponad 90 lat i wciąż działał na rzecz stworzonego przez siebie muzeum. Nawet, kiedy był już w bardzo podeszłym wieku, wciąż interesował się tym, co tam się działo, choć przekazał pałeczkę dowodzenia młodszym i sprawniejszym. Mieszkał zresztą na tyłach gmachu MK. Po jego śmierci rada Hirschbergu nadała dzisiejszej ulicy Chełmońskiego imię Seydela.

W samej książce autor rysuje widziany przez siebie świat, opisuje mniej lub bardziej ważne wydarzenia związane nie tylko z muzeum i Jelenią Górą, lecz także posłem do Landtagu i lobował na rzecz miejsca, w którym mieszkał. Ale nie był jeleniogórzaninem z urodzenia: przyszedł na świat w Legnicy. O sile organizacji, którą stworzył, świadczy fakt, że działa ona do dziś. Odrodziła się na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Na poniedziałkową prezentację przybyli niemieccy goście z Riesengebirgsverein z Goerlitz.

Pozycję wydało Muzeum Karkonoskie przy wsparciu Muzeum Śląskiego w Goerlitz. Wspomnienia Seydela przetłumaczył Tomasz Pryll, korzystając z transkrypcji Ulricha Junkera. Dzieło „wygładził” językowo Romuald Witczak, a ilustracjami opatrzyły Studio Moniatowicz oraz Muzeum Karkonoskie.

– Pamiętniki będą sprzedawane już 1 maja na placu Ratuszowym na stoisku MK wraz z kronikami jeleniogórskimi Herbsta – zapowiada Stanisław Firszt. – Później pozycja trafi do księgarń. Ciekawostką jest jej konstrukcja: składa się z dwóch części – polskiej i niemieckiej.

Na uroczystość nie mogli przybyć wnuczka Seydela oraz przedstawiciele władz Niemiec, którzy także wsparli powstanie tego niecodziennego wydawnictwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ewakuacja w Szklarskiej Porębie

Wandale kontra naukowcy

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Komentarze (3) Dodaj komentarz

piipi 28-04-2008 22:09
..~Dr. Hugo Seydel zmarl 03.10.1932 roku w Hirschberg.~Gdzie znajduje sie..(teraz) jego grob ?.
piipi 28-04-2008 22:19
..cd.~..byl niestrudzonym dzialaczem Riesengebirgsverein (Towarzystwo Karkonoskie)..w czasie jego dzialalnosci powstalo wiekszosc znanych dzis szlakow turystycznych.~Na frontowej scianie budynku Muzeum umieszczono tablice pamiatkowa..a moze jego imieniem nazwiemy rowniez..szlak turystyczny ?.
~MalkomiX 29-04-2008 21:34
Uważam pomysł piipi za słuszny i właściwy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Projekt Kom(m)ando

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Debata samorządowców

Chcą uchronić architekturę sudecką od zapomnienia  

W grudniu powstanie nowy przystanek kolejowy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
564
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%