MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Sebastian Riedel zagra z zespołem Cree w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 30 grudnia 2013, 6:36
Aktualizacja: 6:38
Autor: JCK
Fot. JCK
Można już kupić bilety na koncert syna Ryszarda Ridla, wokalisty zespołu Dżem – Sebastiana Ridla, który 6 lutego o godz. 19.00 zagra ze swoim zespołem Cree w Jeleniogórskim Centrum Kultury przy ul. Bankowej. Grupa zaprezentuje najnowszy album „Wyjdź”, wydany w 2013 r. oraz swoje starsze utwory. Bilet kosztuje 30 zł w przedsprzedaży i 35 zł w dniu koncertu.

Cree to polski zespół grający rocka o silnym zabarwieniu bluesowym, stylem przypominającym muzykę lat 60. i 70. Zespół powstał w 1993 r. w Tychach z inicjatywy trzech niespełna 16-letnich chłopców - Sebastiana Riedla, Sylwestra Kramka i Adriana Fuchsa. Pomysłodawcą nazwy był muzyk Ryszard Riedel, ojciec Sebastiana, którego fascynowała historia i życie Indian, sam chciał w przyszłości mieć zespół o takiej nazwie. Grupa zadebiutowała w tym samym roku w Tychach. Przez następnych kilka lat szlifowała swoje umiejętności muzyczne. Rok 1997 okazał się dla zespołu rokiem ogólnopolskiego debiutu - wystąpił na I Festiwalu Młodej Kultury w warszawskiej "Stodole", potem w tym samym roku zdobył Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Następnie grupa wystąpiła na "Famie" w Świnoujściu, a koncert został zarejestrowany przez TVP. W październiku zespół zagrał w Sali Kongresowej jako support Johna Mayalla.

W 1998 r. wyjechali na festiwal w Lille we Francji, gdzie dali kilka udanych koncertów i zostali świetnie przyjęci przez francuską publiczność. Przed wyjazdem grupa zarejestrowała materiał na debiutancką płytę, która mimo braku reklamy i współpracy z wielkimi wytwórniami, zebrała dobre recenzje i całkiem nieźle się sprzedała (1500 egzemplarzy). Na rosnącą popularność zespołu bez wątpienia miały wpływ udane koncerty na Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Przystanku Woodstock w Żarach i Rawie Blues w Katowicach. W grudniu grupa Cree ponownie pojawiła się w studiu, tym razem jednak muzycy postanowili nagrać płytę we współpracy z wytwórniami: Pomaton EMI i Scena FM. Nagrano powtórnie cały materiał z pierwszej płyty, wprowadzono niezbędne poprawki w brzmieniu utworów i dodano jeden nowy pt. "Czyja to wina może twoja też". W nagraniu płyty poza zespołem, który w tamtym okresie tworzyli: Sebastian Riedel - wokal, gitara, Dariusz Sarna - gitara basowa, Adrian Fuchs - instrumenty perkusyjne, Marek Gruszka - gitara oraz Krzysztof Głuch - fortepian, gościnnie uczestniczyli: Sylwester Kramek - gitara, Michał Giercuszkiewicz - instrumenty perkusyjne oraz Rafał Rękosiewicz - organy hammonda. W nagraniach brał udział także Paweł Berger z Dżemu. Wydaniu płyty towarzyszył występ Cree w koncertowym programie telewizyjnym 100% live dla TVP3 w Katowicach oraz udział w wielkiej plenerowej trasie z okazji 20-lecia grupy Perfect.

W 2000 r. w plebiscycie miesięcznika "Twój Blues" w kategorii najlepszy wokalista bluesowy Sebastian Riedel zajął 2-gie miejsce. Pod koniec roku zespół nagrał utwór "Wesoła nowina" na płytę z bluesowymi kolędami, co zaowocowało zrealizowaniem teledysku dla telewizji Polsat. W latach 2000-2001 nastąpiły znaczące zmiany w składzie zespołu. Powrócił na stałe do Cree Sylwester Kramek, a odeszli - Marek Gruszka i Dariusz Sarna, którego zastąpił wybitny śląski basista legendarnej grupy Krzak - Jurek "Kawa" Kawalec. Po tak znaczących zmianach grupa zaczęła pracować nad materiałem na kolejny album. W lipcu 2002 r. ukazała się długo oczekiwana płyta pt. "Za tych..." - bardzo klimatyczna, z życiowymi niebanalnymi tekstami i niekomercyjna, co zdaniem fanów jest jej dużym atutem. Nagrania odbywały się na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Muzycy Cree tym razem wydali album sami, rezygnując ze współpracy z wielkimi wytwórniami płytowymi. Niestety, konsekwencją tego była jego niewielka promocja medialna, ale mimo to album zebrał bardzo dobre recenzje, zostając bluesową płytą roku 2002 magazynu "Twój Blues". Spotkał się też z dobrym przyjęciem ze strony fanów zespołu.

Rok 2003 to czas nieoczekiwanych zmian, z Cree postanowił odejść Krzysztof Głuch. Po raz pierwszy bez instrumentów klawiszowych zespół zagrał na Dniach Tyskich. Od tamtego momentu grupa postawiła na mocniejsze gitarowe brzmienie i na razie zrezygnowała z brzmienia klawiszy. Bolesną stratą dla zespołu była śmierć Jurka Kawalca, ale jak podkreślał Bastek - "Kawa jest, będzie i zostanie". Nowym basistą Cree został Lucjan Gryszka, doświadczony muzyk śląskiej sceny muzycznej. W październiku zespół nakręcił teledysk promujący film dokumentalny o Ryśku Riedlu, którego premiera odbyła się w 2004 roku. Nastąpiły dalsze zmiany personalne - perkusistę Adriana Fuchsa zastąpił Tomek Kwiatkowski, a do współpracy zespół zaprosił znanego śląskiego muzyka, grającego na instrumentach klawiszowych - Adama Lomanię. Grupa podsumowała swą 10-letnią działalność wydając płytę "Parę lat", zawierającą 10 utworów z poprzednich płyt, w tym jeden w nowej, niepublikowanej wersji pt. "Po co więcej mi". Tą płytą Cree zamyka jeden okres swego muzycznego istnienia i rozpoczyna nowy - nową płytą, która ma się ukazać w 2005 roku, a premiera zapowiadana jest na Festiwal w Tychach.

Rok 2004, mimo szeregu zmian organizacyjnych i personalnych, okazał się rokiem przełomowym dla zespołu, dzięki udziałowi Bastka w programie "BAR VIP" Cree zaistniało medialnie, przyciągając swą muzyką nowe grono słuchaczy, którzy wcześniej nie mieli możliwości poznania twórczości zespołu. W 2007 r. zespół nagrał płytę "Tacy sami", którą Sebastian zadedykował swojej zmarłej matce Małgorzacie Riedel. Płytę można było już kupić na IX Tyskim Festiwalu im. Ryśka Riedla. Utworem, dedykowanym przez Bastka jest "Wszystko co mam... dla ciebie". Na płycie można usłyszeć gościnnie gitarzystę Dżemu Jerzego Styczyńskiego, a także na saksofonie Dariusza Rybkę. Zespół nakręcił także teledysk do utworu "To co chciałeś". Płyta była nagrywana w ośrodku wczasowym "Domki" w Dębinie. Zespół wydał także w 2009 r. płytę DVD z orkiestrą na 15-lecie swojej działalności. W 2012 r. grupa wydała studyjny album "Diabli nadali", na którym można usłyszeć m.in. Piotra Kupichę z zespołu Feel . W 2013 r. Grupa Cree & Sebastian Riedel zostali Zwycięzcami Top Trendy festiwal. Grupa na koncertach wykonuje swoje największe przeboje, a także nagrania z najnowszej płyty zatytułowanej "Wyjdź", która ukazała się 24 września 2013 roku.

Obecny skład zespołu: Sebastian Riedel - gitara, wokal, harmonijka ustna, Sylwester Kramek – gitara, Lucjan Gryszka - gitara basowa, Tomasz Kwiatkowski – perkusja oraz Adam Lomania - instrumenty klawiszowe.

Bilety: przedsprzedaż 30 zł, w dniu koncertu - 35 zł do nabycia w kasie biletowej JCK przy ul. Bankowej 28/30 oraz na stronie internetowej JCK. Kasa czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 13.00 - 18.00 oraz na dwie godziny przed wydarzeniem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Forex trading od podstaw. Czym jest i jak zacząć inwestować?

Drugi taki przystanek

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Komentarze (5) Dodaj komentarz

rymcycymcy 30-12-2013 9:33
W JG się nie sprzeda, tutaj wolą muzyczkę skoczną ...rapową ...ale fajnie, że nas odwiedzi ! :)
~em 30-12-2013 11:27
Nie zgodzę się, jak był Dżem to zebrali 2 razy pełną salę w filharmonii, w Jeleniej są też wielbiciele rocka, bluesa, jazzu.
~ 30-12-2013 13:00
Cree juz było w JG rok temu sala była pełna, tym razem tez się wybieram
~Gucci 31-12-2013 10:00
Robi pieniądze na nieszczęściu ojca. Jeśli nie to po co zdjęcie ojca na plakacie? Po co tak się afiszuje nazwiskiem?
~Szklany 6-02-2014 12:23
Gratulacje dla jelonki za jakże "fachowy" artykuł raz Ridel a raz Riedel...czy ktoś tam ma w ogóle pojęcie o dziennikarstwie? Żenada.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Patrolowali jezioro

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Kampania ławkowa

Docenili grupę wieńcową

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
942
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%