MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Ścisły kryzys

Wiadomości: Dolny Śląsk
Wtorek, 31 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 31 lipca 2007, 8:35
Autor: anzol
Fot. Archiwum
Dramatyczna niechęć absolwentów do studiowania fizyki, chemii i matematyki.

– Zakończyła się rekrutacja podstawowa na dzienne studia licencjackie na Uniwersytecie Wrocławskim. Przyjęto blisko 5 tysięcy z 22 tysięcy kandydatów. Pozostały jednak wolne miejsca na wszystkich kierunkach ścisłych – informuje Małgorzata Porada-Labuda, rzeczniczka UWr.

To właśnie ten uniwersytet najczęściej wybierają jeleniogórzanie. – Co z tego, że się można łatwo dostać, jak równie łatwo można wylecieć? Jestem dobry z fizyki, ale co będę robił potem? Nie wyobrażam sobie, że zostanę nauczycielem – mówi Dawid z Jeleniej Góry.
Na większości innych uczelni przyszli studenci również „bojkotują” tradycyjne nauki ścisłe. Wyjątkiem nie jest nawet informatyka, po której intratna praca wydaje się niemal zagwarantowana.

– Na fizyce są miejsca na wszystkich ośmiu specjalnościach, m.in. na studiach kształcących informatyków (fizyka komputerowa i technologie informatyczne), specjalistów od prognoz finansowych (ekonofizyka) czy nauczycieli matematyki i fizyki. Łącznie jest wolnych ok. 100 miejsc. Na astronomię przyjęto tylko 9 osób, pozostało więc 31 wolnych miejsc. Powtórna rejestracja na Wydziale Fizyki i Astronomii już się rozpoczęła i potrwa do 4 września – wyjaśnia M. Porada-Labuda.

Od środy (1 sierpnia) do 4 września będą trwały nowe zapisy na chemię środowiska (90 miejsc), chemię podstawową (40) i informatykę chemiczną (40).
Matematycy chcą przyjąć jeszcze 60 studentów. Rejestracja chętnych potrwa od 5 sierpnia do 5 września.

Większym powodzeniem cieszą się kierunki, na których przedmioty ścisłe nie są wiodącymi. Na jeleniogórski Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki Akademii Ekonomicznej był nadkomplet chętnych.
Na brak kandydatów nie narzekano także na Politechnice Wrocławskiej, zarówno na wydziale zamiejscowym w Jeleniej Górze, jak i w samym Wrocławiu.

Za to prawdziwy bój o indeksy mają za sobą absolwenci, którzy zdecydowali się na prawo, dziennikarstwo, nauki polityczne – tam na jedno miejsce było kilkunastu chętnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Nowy program "Moja woda"

Czyżby Andrzej Duda?

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Olo cwaniak 31-07-2007 9:42
banda nieuków !!! nic tylko jakieś pierdzielone filozofie itp dziadostwa, ale żeby ruszyć głową to już nie!!! IDIOKRACJA!!
~DZ 31-07-2007 10:16
"intratna praca" po informatyce? nie w jeleniej górze
~cr@zy 31-07-2007 10:58
Z ta gwarancja pracy po informatyce to sciema – a ze na scisle nikt nie idzie, to fakt – w porownaniu do studiow humanistycznych sa duzo trudniejsze, a pozniej laduje sie w szkole bez perspektyw z pensja 910 na reke...
~heh 31-07-2007 12:11
Po to są nauki ścisłe na uniwerku...jeżeli ktoś naprawdę chce się kształcić w tym kierunku idzie na polibudę i jest wtedy dobrym specjalistą który może starać się o interesującą i dobrze płatną pracę...
~elefan 31-07-2007 12:12
Zacznijmi od tego, że dostać się i może łatwo, ale utrzymać się to już graniczy z cudem. Pomimo, że ludzie mają wiedzę to ich się tępi, zamiast pomagać to od takiego studenta wymaga się odrazu tytułu profesora. Powiedzmy sobie szczerze, że nie wszyscy są matematykami itp. większość z nas to humaniści. Żadna idiokracja, tylko życie.
~informatyk 31-07-2007 14:52
co???? na informatykę są wolne miejsca?? to chyba jakiś błąd! wraz z budownictwem to jeden z bardziej obleganych kierunków na uczelniach technicznych. Z ostatnich obliczeń wynika, ze za kilka lat będzie największe zapotrzebowanie na rynku na takich specjalistów! i tak absolwenci tego kierunku na politechnice wrocławskiej są już na 4 roku studiów zatrudniani do różnorodnych firm.. oczywiście dobrzy studenci a nie jakieś miernoty...
~dr 31-07-2007 15:01
Kryzys minie gdy uczniowie przyłożą się do nauki, a w szczególności do nauki przedmiotów ścisłych. Jak znowu każdy będzie musiał zdać egzamin maturalny z matematyki to może coś się ruszy w tym temacie. Wielu ludzi bez kalkulatora nie potrafi liczyć. Jeśli chodzi o fizykę to większość młodych ludzi nie potrafi wyjaśnić najprostrzych zjawisk zachodzących w przyrodzie. Nie mówiąc już o czytaniu tekstu ze zrozumieniem. Wyniki badań młodzieży wyraźnie pokazują, że wielu z nich nie radzi sobie z logicznym myśleniem. Jedyna rada to brać się do solidnej nauki (ale nie w szkołach sobotnio–niedzielnych co dwa tygodnie).
~ja 31-07-2007 15:03
syn mój od lat żyje chemią , dostał sie na Politechnike. Ale co jest najsmutniejsze ,że kierunek wybierał w oparcju o zapotrzebowanie na specjalistów za granicą. Dlaczego my nie potrafimy utrzymać maszej młodzieży w kraju. Faktycznie niedługo zapanuje u nas idiokracja.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Przetarg na Szklarską Porębę Średnią

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
516
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
14%