MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

„Ściekowe” propozycje dla Goduszyna

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 22 maja 2015, 7:48
Aktualizacja: 7:58
Autor: Zeb
Fot. Zeb
Budowa sieci kanalizacyjnej w Goduszynie kosztowałaby ponad 9 mln zł. Niemal trzy razy mniej trzeba byłoby wydać na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Na decyzję jest mnóstwo czasu. Kolejne spotkanie zaplanowano na październik.

O najlepszych rozwiązaniach w gospodarce ściekami rozmawiano wczoraj (21.05) z mieszkańcami Goduszyna. Na spotkanie z wiceprezydentem Jerzym Łużniakiem i prezesem „Wodnika” Wojciechem Jastrzębskim przyszło ponad 30 osób. Podobnie jak w Jagniątkowie, władze Jeleniej Góry i spółki wodnej zaproponowały kilka rozwiązań.

Pierwszym, lecz najdroższym, byłaby budowa na osiedlu kanalizacji. Jej długość wyniosłaby aż 8,5 km. Z sieci korzystałoby zaledwie 460 osób, mieszkających na bardzo rozproszonym terenie. Koszt budowy, byłby zatem kolosalny, a efekt dyskusyjny - obecnie mieszkańcy Goduszyna zużywają zaledwie 6 tys. m. sześc. wody rocznie. To ponad trzykrotnie mniej, niż na przykład mieszkańcy Jagniątkowa, a i tam budowa kanalizacji jest dla odbiorców nieopłacalna ekonomicznie.

Drugi pomysł to budowa przydomowych oczyszczalni - powstałoby ich 65. Inwestorem byłoby miasto. Mieszkańcy mogliby liczyć na bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 20 proc oraz nisko oprocentowaną pożyczkę - 50 proc. Później jednak eksploatacja oczyszczalni byłaby znacznie tańsza niż w przypadku odprowadzania ścieków do kanalizacji zbiorczej.

Trzecia koncepcja zawierała połączenie obu powyższych. Prawdopodobnie do domostw leżących mniej więcej do „wysokości” tunelu doprowadzona zostałaby sieć kanalizacyjna, a w Goduszynie „górnym” powstałyby przydomowe oczyszczalnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Remont hali sportowej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Trwa budowa punktu widokowego

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~hj 22-05-2015 10:36
Inwestorem budowy oczyszczalni przydomowych byłoby miasto, ale mieszkańcy mieliby za nie płacić - świetne wyjście, poza tym koszty użytkowania oczyszczalni też po stronie mieszkańców - ależ urzędasy są wspaniałomyślni.
~~hj 22-05-2015 11:39
Nie rozumiem, dlaczego ja i inni mielibyśmy ci fundować oczyszczalnię. Chyba źle spałeś.
~pappi 22-05-2015 17:22
wiesniaki beda puszczac syf do rowo melioracyjnych i mysla ze no problem!!!!!!!!!!!!!1
~ 22-05-2015 22:47
Budwac ka...lizacje jak brakuje srodkow to przestancie rozkradac miejskie pieniadze
~ 22-05-2015 23:00
Do hj z 11:39. Bo my już tobie ufundowaliśmy ka...lizację miejską.
~/-/ 23-05-2015 21:36
Z ka...lizacją miasta to bardzo dziwna sprawa, na mojej ulicy zrobiono ka...lizę tylko częściowo, więc na własny koszt wykonałam bio-oczyszczalnie, miasto nie dołożyło ani grosza ponieważ w JG wykonuje się ka...lizę to miasto nie ma kasy na dopłaty. Więc mieszkańcy Goduszyna niech się cieszą że miasto chce dopłacić, ponieważ wykonanie takiej oczyszczalni to wydatek kilku tysięcy zł.
~zainteresowany 11 24-05-2015 15:37
mieszkańcy Goduszyna i Jagniątkowa to "lud wybrany" do płacenia za budowę infrastruktury miejskiej.Budowa ka...lizacji jest zadaniem własnym miasta. Czym sobie zasłużyli mieszkańcy Gaduszyna że każe im sie płacić za budowę ka...lizacji. Na spotkaniu chwalili się Panowie Prezyden i Prezes że wykonali kompleksową ka...lizację Cieplic, Sobieszowa, i innych ulic w mieście ( W. Pola, Oś. Łomnickie). i mieszkającym tam obywatele nic nie dopłacali. MÓWIĘ -nie dla finansowania ka...lizacji w tych częściach miasta tylko dlatego że opracowując projekt "gospodarki ściekowej dla aglomeracji" w 2009 roku opracoawno z pominięciem Goduszyna i Jagniątkowa. Teraz po 6 latach się obudzili, bo należy dotację rozliczyć, a cała aglomeracja nie ska...lizowana.NIE , NIE na indywidualne finansowaniei

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa przeprowadzka LGD do Kowar

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Droga rowerowa w budowie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2208
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%