MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Ściągają nowocześnie i bezkarnie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 15 lutego 2009, 8:03
Aktualizacja: 17:40
Autor: Ania
Fot. Ania
Sesja egzaminacyjna służy nie tylko sprawdzeniu wiedzy żaków, ale i wykazaniu się umiejętnością ściągania. Odchodzą już tradycyjne karteczki, na których zapisywano maczkiem potrzebne informacje. Teraz studenci używają telefonów komórkowych, miniaturowych słuchawek i mikrofonów.

Tak łączą się z internetem i z osobami na zewnątrz sal egzaminacyjnych. Z tym procederem walczą wykładowcy, ale symboliczne kary powodują, że studenci bez skrupułów korzystają z nowoczesnych „pomocy naukowych”.

Jeżeli nauczyciel akademicki egzaminuje całą grupę, nie ma możliwości, żeby podejść do każdego studenta i sprawdzić jego uczciwość. Alternatywą są więc testy zamknięte, które zakładają, że student rozwiąże jedno zadanie w ciągu minuty albo półtorej. Nie ma wówczas czasu na korzystanie z zewnętrznej pomocy.

– Osobiście się z tym problemem nie spotkałam, ponieważ wykładam statystykę i podczas egzaminu żacy są zmuszeni, żeby rozwiązać zadanie na sali. Na uczelni zdarza się korzystanie z smsów lub z interenetu, aby w ten sposób zdobyć potrzebne informacje i otrzymać pozytywną ocenę. Wykładowcy starają się więc robić testy, na które potrzeba niewiele czasu – mówi dr Anetta Zielińska, prodziekan Wydziału Promocji i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze.

– Dobrym rozwiązaniem byłoby zakłócanie sygnału telefonicznego w takich dużych salach jak aula, które ograniczałby studentom możliwość korzystania z telefonów komórkowych, ale jest to w tej chwili pomysł niemożliwy do realizacji ze względu na obecne uwarunkowania techniczne – usłyszeliśmy.

Studenci są w komfortowej sytuacji, ponieważ kary za ściąganie są niewielkie. – Większość moich kolegów korzysta z tradycyjnych ściąg, ale faktycznie ostatnio wielu używa także telefonów komórkowych. Ze specjalnymi słuchawkami spotkałam się tylko raz, ale nie wykluczam, że czasami mogłam ich po prostu nie zauważyć. Natomiast rzadko spotykam się z osobami, które nie mają przy sobie żadnej dodatkowej pomocy. W końcu każdemu zależy, żeby zdać. Grunt to nie dać się złapać – mówi Magdalena, studentka ekonomii.

Kolejny problem to niż demograficzny i uczelnie konkurują ze sobą o studentów. Starają się więc, żeby żacy byli zadowoleni z dokonanego wyboru. W ten sposób wystawiają pozytywną opinię o danej szkole wyższej swoim kolegom. Jeżeli więc student zostanie złapany na gorącym uczynku w najgorszym wypadku zostaje wyrzucony z sali i otrzymuje negatywną ocenę z egzaminu, który zdaje później na poprawce. Incydentalnie zdarzają się przypadki, że nie zostaje do niej dopuszczony. Wymagałoby to od wykładowcy poinformowania władz uczelni o przyłapaniu studenta na ściąganiu.

– Jeżeli złapię studenta na ściąganiu to natychmiast wyrzucam go z sali. Jest to przede wszystkim nieuczciwe w stosunku do pozostałych osób, które piszą egzamin opierając się jedynie na swojej wiedzy i umiejętnościach. Studenci muszą sobie jednak zdawać sprawę, że za taki proceder grożą im kary, które w dość uciążliwy sposób ograniczają ich prawa, chociażby do stypendium naukowego. Można ich wezwać na rozmowę albo zwołać komisję dyscyplinarną – mówi dr Maciej Pawłowski, dyrektor Politechniki Wrocławskiej Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Jeleniej Górze.

Korzystanie z dobrodziejstw techniki podczas egzaminów to nie tylko wynik sprytu i umiejętności studentów. Minęły już czasy, kiedy można było liczyć na pomoc kolegów i koleżanek siedzących w ławce obok. Teraz boją się konkurencji, bo większość z nich rywalizuje o stypendia naukowe. Progi są tak wysokie, że nawet osoby ze średnią 4, 7 mogą tego typu pomocy nie otrzymać. Zdarza się, ze uczniowie szkół wyższych podpowiadają sobie na egzaminach, ale źle, żeby pogrążyć rywala.

– Sami studenci przyznają, że skończyła się wzajemna pomoc, jeżeli już to liczą na kogoś z zewnątrz. Jest to ogólny problem braku solidarności w grupie i powielany jest w całym społeczeństwie – mówi dr Anetta Zielińska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Poświęcili kapliczkę

Nowa trasa przyrodnicza

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~pati9 15-02-2009 8:37
ja chowam sciagi w majtkach i zawsze udalo mi sie sciagnac!
~taka prawda 15-02-2009 9:09
jedna kara; zawieszenie w prawach studenta i wpis do indeksu, po drugim razie wypad
~ago od kosmosu 15-02-2009 9:26
Pisanie ściąg nie było wcale takie złe, bo jak już się ją napisało, to potem okazywało się, że ona wcale nie była potrzebna - w międzyczasie człowiek zapamiętał to co napisał.
~Ktos 15-02-2009 9:43
Mikrofon i sluchawki nie sa nowoscia !!! Takiego sprzetu uzywalo sie juz dawno w Elektroniku....jakies 30lat temu :)
~student 15-02-2009 9:49
Polecam zrobić sobie ściąge z interny :)
~XXX 15-02-2009 10:00
Nie rozumiem po co wy o tym piszecie, bo tylko robicie nie potrzebny przypał robicie !!!!!!!!!
~egh 15-02-2009 10:26
Niestety nie da sie napisać egzaminu z internetu. Wiadomo czasem można sobie w ten sposób pomóc, ale w większości wypadków do ściągania służy Word. Niestety nie ma takiego telefonu co otwiera Worda i pdfy, więc pozostają stare sprawdzone sposoby albo zwykłe nauczenie się materiału.
~Rudebwoy 15-02-2009 10:27
Jakby nauczano na prawdę potrzebnych rzeczy, a nie zaśmiecano umysłów kompletnie niepotrzebnymi bzdurami to nie ściągaliby 'żakowie'. Polskie szkolnictwo jest tak pokręcone i zaśmiecone kompletnie zbędnymi rzeczami, że aż szok
~pofi 15-02-2009 10:37
I bardzo dobrze! Tyle głupot uczą ich na tych studiach, że ściąganie ma swoje uzasadnienie.
~do egh 15-02-2009 11:26
W jakich czasach ty żyjesz, Word i PDF bez problemu otworzysz w dobrych telefonach.
~egh 15-02-2009 12:44
No ponad rok temu to nie było takie oczywiste
~czarodziej 15-02-2009 13:12
a tam gadacie wysyla sie fotke kumplowi pozniej on wysla wam fotke z roziazaniem bo wzuca fotke na wyslijto i tak zdaje sie egzamin:D, ale na polibudzie we wro chyba lapia??
~student 15-02-2009 13:40
Zakuj, Zdaj, Zapomnij, Zapij i sesja zaliczona:)
~karol999 15-02-2009 13:40
mówi dr Anetta Zielińska, prodziekan Wydziału Promocji i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze. Droga Aniu , Prodziekan ds promocji i rozwoju, uniwerstetu ekonomicznego we wrocławiu wydziału GRiT w jg troszeczkę precyzji
~agik 15-02-2009 13:49
uczelnie powinny uczyc myslenia, a nie wykuwania zbednych regułek! rozumiem ze jeden z drugim Panem "profesorem" jak juz uczy przedmiotu z 30 lat to je zna,ale studenci maja takich zajec kilka,kilkanascie i nie ma sposobu aby wszystko zapamietac! "nauczyciele" to wy sie opamietajcie i podejdzcie do tematu zyciowo! jak mozna sie nauczyc kilkadziesiat wzorow ktore odroznia tylko jeden symbol,czy element?
~bary33 15-02-2009 14:21
Egzamin na studiach... ustny zawsze obowiązywał, twarzą w twarz z profesorem. Teraz na studiach, na każdym roku jest kilku dojeżdżających GolfamiTrójkami to i prymitywne ściąganie robi sie powszechne....
ebee 15-02-2009 15:01
Ściąganie , to też pewna umiejętność. Przy robieniu ściągi, też zdobywa się wiedzę. Aby dobrze i skutecznie ściągnąć, trzeba mieć rozenanie w temacie. Kary, wyrzucanie z sali , zakłócanie sygnału telefonicznego. Ludzie , co was opętało? Jak się czyta ten artykuł, to odnosi się wrażenie, że jest się na konferencji plenarnej Prawa i Sprawiedliwości . Bo ta partia w każdym widzi przestępcę.
~ 15-02-2009 15:46
b.dobrze uczą bzdur to trzeba sciagac!
piipi 15-02-2009 18:37
..do - (..Pati9..).. takie majteczki..maja *fajny zapach "tajemnicy"..
~ago od kosmosu 15-02-2009 20:50
Piipi, przyznaj się, a jak Ty ściągałaś?
~jgórzanka 15-02-2009 21:04
Jakby wywali z uczelni, ze szkoły za ściąganie to każdy by sie nauczył uczciwości. Wielu nauczycieli pozwala na ściąganie. Gdyby Pani w podstawówce była surowa i ostrzej karała ucznów za ściaganie to każdy by się oduczył tego. Dojdzie do tewgo że wszędzie będą kamery by nas kontrolować, bo nie będzie zaufana do ludzi i do tych uczciwych także!!
piipi 16-02-2009 0:01
..do - [~Aga z Kosmosu..]...Sciagi ?.~Uzywalam..i chetnie je na mojej nozce pisalam !.
~Siwy 18-02-2009 12:24
I po co się uczyć ...............

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Coraz więcej w mieście stojaków dla rowerów

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
858
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%