MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Sceny z życia „jelonków” i kóz

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ANTONIÓW
Poniedziałek, 26 lipca 2010, 15:17
Aktualizacja: Wtorek, 27 lipca 2010, 15:36
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Przepiękne tereny Przedgórza Izerskiego i gospodarstwo ekologiczne było dziś celem wycieczki, w którą wyruszył Teatrzyk Jelonka Górskiego w siódmym dniu warsztatów „Lato w teatrze’ w Zdrojowym Teatrze Animacji. Wrażeń było moc: nie obyło się bez głaskania, karmienia i dojenia kóz oraz degustacji kozich przysmaków.

Nie bez powodu Tomasz Borysławski z Demonstracyjnego Gospodarstwa Ekologicznego w Antoniowie zaprosił Teatrzyk Jelonka Górskiego do wzorowego obejścia. Gospodarz okazał się tak miły, że zafundował młodym adeptom sceny przejazd z Cieplic. Pan Tomasz, bowiem, hoduje kozy. A – jak wiadomo – dzieci przygotowują sztukę „W 45 minut dookoła parku z Koziołkiem Matołkiem”. Była więc okazja, aby podpatrzeć sceny z życia koziołków, kóz i koźląt.

Dzieci i opiekunowie byli zafascynowani pięknem okolic i wzorową czystością, jak panuje w obejściu Tomasza Borysławskiego. Uwolnieni na kilka godzin ze scenicznych rygorów próby członkowie Teatrzyku Jelonka Górskiego hasali po łąkach, penetrowali sad i cieszyli się sielskością tego poniedziałku. Obejrzeli też część gospodarstwa, gdzie pan Tomasz hoduje nie tylko kozy, lecz także kury, kaczki i przepiękną perliczkę. Dla wielu dzieci był to pierwszy namacalny kontakt z wiejskim inwentarzem.

Dziewczęta i chłopcy – po instruktarzu odnośnie zachowania ciszy w koziarni – nie kryli emocji na widok kóz, zwłaszcza koźląt. Zwierzęta są oswojone i lgną do człowieka. Życzliwie też „przyjęły” małych gości. Tomasz Borysławski zademonstrował dzieciom, jak należy kozę doić. Kilkoro najodważniejszych podjęło się tego wyzwania. Będzie czym pochwalić się kolegom i bliskim! Gospodarz opowiedział też wycieczce o chowie kóz. Aktualnie ma 35 zwierząt, w tym 20 to dojne kozy, z których pozyskuje zdrowe mleko.

Nie obyło się bez degustacji tego specjału w eko-farmy. Smakowało! Niektórzy prosili o dolewkę. Tomasz Borysławski przyniósł też naręcze rozmaitych serów: od białego poprzez wiele kombinacji (z ziołami, suszonymi pomidorami i z papryką) aż do sera w zalewie z oleju z pestek winogron z oliwkami. – Podamy te smakołyki jutro na drugie śniadanie – zapowiedziała Małgorzata Nauka.

Dzieci nie bez żalu żegnały się z gospodarzem i dziękowały za bardzo miłe przyjęcie. Może ten pobyt zainspiruje je do kolejnych scen przedstawienia? Na pewno szybko nie zapomną o tych kilku godzinach w Antoniowie. A jutro – powrót do trudów i wyrzeczeń, których wymaga sztuka. Lidia Lisowicz, Dorota Fluder, Diana Jonkisz i Anna Skóra – obecne dziś na wycieczce instruktorki LWT – także nabrały zapału do pracy. Do premiery, bowiem, coraz bliżej. Odbędzie się ona 1 sierpnia w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie przy współpracy Miasta Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Zajrzyj na blog LWT 2010

tutaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Skalne ławki pod Szrenicą

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (6) Dodaj komentarz

ρiiρi 26-07-2010 15:48
~OJEJ ! ..tez chcialabym *poglaskac ..*fajne jelonki i koziolki ! ~Czy *Pan Tomasz ~ZAPROSI tez ..jednosobowy *teatrzyk "piipi" ?
~Pedagog 26-07-2010 19:57
Ooo...Pan psycholog Tomek Borysławski !!! A jego twaróg izerski otaczany w ziołach nie tak dawno zajął pierwsze miejsce w kategorii produktów regionalnych pochodzenia zwierzęcego w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" podczas regionalnej X edycji. Gratulacje!!!
~gosc1 28-07-2010 8:29
Gospodarz okazał się tak miły, że zafundował młodym adeptom sceny przejazd z Cieplic. Pan Tomasz, bowiem, hoduje kozy Do \\\"redaktora\\\": bowiem to fajne slowo ale uzyte zupelmie bez sensu. Bowiem odnosi sie do poprzedniego zdania. Mialoby sens: zafundowal przejazd bowiem ma stado autobusow albo zafundowal im ser bowiem ma stado koz. Natomiast zafundowal przejazd, bowiem hoduje kozy sugeruje, ze przyjechali na kozach. To tak dla poprawienia warsztatu.
~ 1-12-2010 14:43
jelonka zdjęcie chiałam a ni się włączyłla to co widzicie
~ 13-02-2018 20:59
Pan Tomasz powinien doić kozy i robić sery,bo do tego nadaje się najlepiej...
~pan cesiu 1-07-2018 15:09
tomasze to niewierni judasze..idealny porządek warto zrobić w swoim pozbawionym empatii wnętrzu,natomiast w obejściu nie jest on ważny.noo chyba ze chce się ukryć swoje kompleksy słabosci i wady.kozy to wspaniałe zwierzęta,ciapaci tez je uwielbiają.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Miastu na urodziny

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Pamięci poległych

Jakie ma być nasze miasto za 20 lat...

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
142
Tak
39%
Nie
54%
Nie wiem
8%