MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Scena prawie polityczna

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 5 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 5 lipca 2007, 8:46
Autor: Wojciech Wojciechowski
Fot. Agnieszka Gierus
Rozmowa z Wojciechem Klemmem, reżyserem i nowym dyrektorem artystycznym jeleniogórskiego teatru.

<i> Wojciech Wojciechowski: Dlaczego wystartował Pan w konkursie na dyrektora artystycznego jeleniogórskiego teatru? </i>
Wojciech Klemm: Myślę, że praca ze stałym zespołem jest niesamowitą szansą, aby coś poruszyć. Ciekawi mnie kontynuacja pracy z ludźmi, a kierowanie takim teatrem jak ten w Jeleniej Górze to duże wyzwanie.

<i> W.W.: Jaki będzie repertuar na najbliższy sezon? </i>
W.K.: Sezon otworzymy premierą &#8222;Kariera Arturo Ui&#8221; Bertolta Brechta w mojej reżyserii. Następnie będzie &#8222;Śmierć Człowieka-Wiewiórki&#8221; Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reż. Natalii Korczakowskiej. Oba teksty mówią o walce z przemocą i systemem totalitarnym. Dalej na dużej scenie Łukasz Kos zacznie pracować nad premierą adaptacji &#8222;Martwych dusz&#8221; Mikołaja Gogola. Ostatnim projektem w tym roku będzie na małej scenie prawdopodobnie sztuka Władimira Sorokina. Druga połowa roku to także zmierzenie się z antykiem i tutaj mamy w planach &#8222;Elektrę&#8221; w reż. Natalii Korczakowskiej. Na dużej scenie planujemy zrobić &#8222;Kazania wypędzonych&#8221;. To na razie roboczy tytuł sztuki Pawła Demirskiego o tutejszych terenach. Planujemy także zrealizować współczesną wersję &#8222;Tkaczy&#8221; Hauptmanna w reż. młodego niemieckiego reżysera, własny projekt Michała Zadary na małej scenie oraz prapremierę polskiej sztuki. Mamy w zamyśle również wydarzenia okołoteatralne. Wydaje mi się, że jest to ciekawy repertuar.

<i> W.W.: Tytuły, które Pan wymienił, mają być zalążkiem do powstania w Jeleniej Górze takiej kolebki teatru politycznego? </i>
W.K.: Chciałbym tworzyć tutaj tzw. teatr zaangażowany, który będzie zajmował się sprawami, które dotyczą tego miejsca, tego miasta, ponieważ dopiero od spraw lokalnych można przejść do spraw globalnych. Nasze codzienne życie uwiązane jest w politykę.
Pracując nad &#8222;Karierą Arturo Ui&#8221; Brechta i obserwując przejęcie władzy przez radykalną prawicę w Polsce, trudno nie zajmować się polską rzeczywistością. Tak, chciałbym, aby była to kolebka, w której reżyserzy i aktorzy mają coś ciekawego do powiedzenia. Teatr będzie różnorodny i każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

<i> W.W.: Pracował Pan w berlińskiej Volksbühne, która jest właściwie centrum kultury, gdzie oprócz spektakli, odbywają się spotkania i inne ważne kulturalne wydarzenia. Czy możliwe jest podobne centrum w naszym teatrze? </i>
W.K.: To jest moim marzeniem, aby teatr był miejscem, do którego można zawsze przyjść, ale to zależy oczywiście od sytuacji finansowej teatru. Idealna sytuacja to taka, w której człowiek patrzy na zegarek i wie, że może wejść teraz do teatru, ponieważ tam zawsze coś się dzieje.

<i>W.W.: Wspomniał Pan o finansach. Jaki jest obecnie budżet teatru? </i>
W.K.: Jestem w trakcie negocjacji, ale władze miasta będą wspierały kolejne premiery, za co chciałbym bardzo podziękować. Widzę, że władzom zależy na pewnej świeżości w tym miejscu.

<i> W.W.: Czy planuje Pan poszerzenie zespołu o młodych absolwentów szkół teatralnych? </i>
W.K.: Staram się robić, co mogę. Jestem także oczywiście świadom finansowej rzeczywistości, ale przydałoby się nam parę młodych twarzy.

<i> W.W.: Czy zostanie wprowadzona do teatru funkcja stałego dramaturga? </i>
W.K.: Tak. W dalekiej przyszłości chciałbym rozszerzyć kierownictwo literackie teatru. Chciałbym, aby przy każdej produkcji był dramaturg, który będzie się opiekował konkretnym projektem.

<i>W.W.: Czego Panu życzyć na przyszłość? </i>
W.K.: Długiego oddechu.

W.W.: Dziękuję za rozmowę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Referendum coraz bliżej

Most w Pilchowicach pod ochroną!

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~troll 5-07-2007 8:24
Raz per "Pan", raz "planujesz"... Profeska że hej! p.s. to jest synek Kasi Klemm (Ś.P.)?
~Dove 5-07-2007 11:31
A niektórzy mieli nadzieję na Sebastiana Majewskiego :(
~pusia 5-07-2007 11:50
kto miał? ja nie znam!!!
~ciekawy 5-07-2007 12:28
Bardzo jestem ciekaw pierwszych produkcji i ich kontekstów politycznych. Istnieje szansa, że jelonka zadrży od "skandali artystycznych" = będzie się działo = sukces artystyczny. Zastanawiam się tylko, czy władze wybierając kandydata miały tego swiadomość? I jeszcze pytanko, które mogliby zadać dzienniarze. Czy emigrując z Berlina Pan Klemm zgodził się na warunki finansowe oferowane Pani Bogajewskiej? Czy też wynegocjował "nieco" wyższe pobory? :–).
~zyczepowodzenia 5-07-2007 14:00
witamy w naszym jeleniogorskim &lt;&lt;piekielku&lt;&lt; i mamy nadzieje na wytrwalosc i duze samozaparcie bo tego potrzeba przedewszystkim kierujacym teatrem no i zeby nie dawac sie zlym jezykom,ktore zaraz pojda w ruch jak to w tym srodowisku w zwyczaju
~jak zwykle się czepiam 5-07-2007 16:20
a mi on wygląda na cwaniaka. Te pomysły z polityką w teatrze... No ale może się czepiam. Z oceną poczekam aż coś zrobi. Bo jak na razie to kilka miesięcy podpisywał umowę o pracę...
~teatroman 5-07-2007 17:16
To nie są pomysły warte 10 tysięcy.
~moze też się czepiam 5-07-2007 18:43
ale mam pytanie!!! kto tak dobrze poinformowany na tym forum pisze, że Pani Bogajewska miała małą wypłatę?? kto tak dokładnie wie jak długo Pan Klemm podpisuje umowę? jakie 10 000? wiecie wszystko– kim jesteście? a może jesteś jedynym wtajemniczonym...
~hugo 8-07-2007 10:26
rezyser ale jak wyglada okropnie na fryzjera go nie stac czy brak czasu???
~TEATROMAN 8-07-2007 17:05
Dajcie mu szanse,poczekajmy na te premiere.Wygląda jednak niezbyt ciekawie a i z oczu nie patrzy chłopu zbyt dobrze. Obym się mylił!
~obserwator 9-07-2007 0:59
gratulacje! poziom rozmowy na forum... chyba rzeczywiscie nie ma dla kogo robic teatru w tym miescie.brawo:(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Serca pełne nakrętek

Aktorzy nie zawiedli

Finał remontów wiaduktów na A4

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
798
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%