MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sąsiedzki spór o gniazda dymówek

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 7 marca 2017, 8:12
Aktualizacja: Środa, 8 marca 2017, 14:19
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (6.03) do naszej redakcji zadzwonił mieszkaniec jednego z bloków przy ulicy Kiepury w Jeleniej Górze, który alarmował, że niszczone są gniazda jaskółek. Po przybyciu na miejsce okazało się, że jedno z gniazd zostało zniszczone, a do zdjęcia drugiego mężczyzna nie dopuścił. Kto i dlaczego niszczy domki dymówek?

- Te jaskółki co roku do nas wracają, na zimę zostawiają swoje domki pod naszą opieką – stwierdził Krzysztof Poziomkowski, który podkreśla, że jedno z gniazd znajduje się przy jego oknie i nie przeszkadza mu to. - Jak wykluwają się pisklęta, to aż serce się raduje, a tu przychodzą niszczyć gniazda, bo im przeszkadza, że ptaki brudzą elewację – mówił mieszkaniec bloku przy ul. Kiepury. - To tak jakbyśmy wyjechali na wakacje i w tym czasie ktoś nam mieszkanie rozwalił. Tak nie można postępować – podkreślał pan Krzysztof.

- Nie wiem kto taką decyzję podjął, mnie nie przeszkadzają te gniazda. Gdzieś te ptaki i zwierzęta muszą żyć, cywilizacja postępuje, lasy wycinają, a one muszą gdzieś znaleźć swoje miejsce. Nie jestem zadowolony z faktu zniszczenia gniazda – przyznał pan Wiesław, kolejny z mieszkańców bloku.

Przedstawicielka zarządu wspólnoty tłumaczy, że uzyskano zgodę od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na zniszczenie dwóch gniazd i pokazuje dokument potwierdzający zgodę. - Mieszkańcy tej klatki wchodząc w czasie sezonu lęgowego do budynku byli narażeni na spadające odchody ptaków – tłumaczy członkini zarządu wspólnoty (nie chciała nazwiska w artykule). - Zgodnie z ustawą o własności lokali elewacja jest częścią nieruchomości wspólnej i tu nie ma prawa decydować właściciel, bo od tego jest zarząd wspólnoty i ogół właścicieli – dodaje. Zaznacza, że niedawno wykonany remont elewacji kosztował około 600 tysięcy złotych. - Przecież nie będziemy za 2-3 lata znowu malować, bo ktoś pozwolił na zakładanie gniazda – stwierdziła przedstawicielka zarządu wspólnoty.

Wśród mieszkańców bloku opinie są mieszane, wielu osobom nie przeszkadzają gniazda dymówek, zatem czy nie warto było zapytać o zdanie wszystkich członków wspólnoty? - Zarząd wspólnoty podejmuje decyzje dotyczące funkcjonowania wspólnoty i w tym wypadku nie było obowiązku pytać tego pana jako właściciela – stwierdziła.

Bez względu na to czy nie było takiego obowiązku, może byłaby to dobra praktyka, żeby dowiedzieć się jaką opinię ma większość mieszkańców budynku? - dopytywaliśmy. - Praktyka jest dobra, bo ktoś nam zwraca uwagę na ten temat, a to nie była jedna osoba. Przychodzi wiosna i podejrzewam, że z chwilą kiedy ptaszki przylecą, jak to gniazdko zostanie – znowu będziemy słuchać, że elewacja jest brudna i reszta właścicieli nie będzie się składała na remonty – powiedziała przedstawicielka wspólnoty.

Dymówki nazywane są przyjaciółmi rolników, ponieważ zjadają mnóstwo owadów, które zjadałyby uprawy. Ptaki z rodziny jaskółkowatych zjadają głównie muchówki (w tym muchy domowe i końskie), chrząszcze, błonkówki, łowią również niektóre ćmy, ważki, pasikoniki i inne owady. Jednym ze sposobów na ochronę przed odchodami jest umieszczenie specjalnej deseczki, która zatrzymywałaby je, ale w tym przypadku nie zdecydowano się na to. W różnych miejscach budynku znajduje się znacznie więcej gniazd – większość w części, która czeka na drugi etap remontu elewacji. Co wtedy stanie się z gniazdami? Wspólnota nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

W obronie zwierząt

Na ratunek skoczniom

Komentarze (62) Dodaj komentarz

~smutny 7-03-2017 8:24
Człowiek to największa zaraza i zagrożenie tej ziemi!!!! elewacja ku.wa ważniejsza od ptaków!!! KOSZMAR!!!
~lokator 7-03-2017 8:34
Ptaszki jej przeszkadzają a odchody psów na każdym kroku to nic ,cicho siedzi bo właściciele psów mogą ją wyrzucić z z zarządu i po kasiorze
~AD966 7-03-2017 8:45
Katolicki kraj ,katolicki lud, niszczy wszystko włącznie z sobą .Alkoholizm,palenie papierosów ,niszczenie dorobku pokoleń .Wczoraj pozwoliłem sobie na odrobinę niszczenia nerwów ,sluchałem politykierów w Radio Maryja .Dom toruński opętany przez demony i Wielką Nierządnicę . Mamy efekty nauki religii zamiast ETYKI ,przyrody ,biologii matematyki.
Kamila 7-03-2017 8:51
Drobna uwaga - jaskółki dymówki nie bywają w miastach tylko na wsiach i zakładają gniazda w stajniach i oborach. Są czarno-biało-rude i mają długie pióra w ogonie. To, co lęgnie się na elewacjach bloków, to biało-czarna i krótkoogoniasta jaskółka oknówka.
~Ciepliczanka z Cieplic Śl.Zdr. 7-03-2017 8:52
Biedne ptaszki , debilom pszeszkadzajom a całe osiedle Zabobrze usłane w psim kale po którym dzieci biegają i przewracajom się na nim . Zostawić ptaszki w spokoju a zająć się psami które wydalają kał gdzie popadnie !!!!
~Brzeczyszczykiewicz 7-03-2017 8:52
nie ma co sie dziwic w koncu wiadomo kto mieszka w tym bloku... trepy a wiec jeden madrzejszy od drugiego.
~r 7-03-2017 8:54
Język przypominający pogardę z jaką hitlerowskie „gadzinówki” opisywały Żydów. W bardzo podobny sposób niektórzy piszą.AD966 To jest nieprawdopodobna nienawiść. Odczuwam wielki smutek i niedowierzanie. To jest jakiś rodzaj odhumanizowania, który zaczyna przerażać. Nie umiem tego pojąć, tego ogromu pogardy, nieukrywanej już niechęci, a czasem wręcz nienawiści. Skąd to się w nich AD966 wzięło? Co się z nim porobiło? A jak Jan Paweł mówił o solidaryzmie, pamiętacie?
Kamila 7-03-2017 8:56
Do AD966 - To chyba żyjemy w innym kraju, bo jakoś nie widzę, żeby uczono religii ZAMIAST matematyki czy biologii. Co do mnie - jestem katoliczką i nigdy nie zniszczyłabym gniazda jaskółek. Znam za to nie-katolików, którzy nie tylko niszczą gniazda, ale i kłusują. Nie wiem co ma na celu Pana powierzchowne myślenie - ludzie to ludzie. Bywają dranie wśród katolików, bywają i wśród innych grup. I odwrotnie. Trochę obiektywizmu i luzu życzę, bo chyba się Pan nieco zapętla w tej swojej niechęci do katolików :)
~~ja~ 7-03-2017 8:59
Pani Zając radzę poczytać przepisy dot. "Okresu lęgowego i ochrony miejsc lęgowych ptaków " !!!
~canon49 7-03-2017 9:04
Bezduszność urzędników nie ma granic.
rymcycymcy 7-03-2017 9:09
Słyszałem, że jak komu gołąb n...s.. na głowę to szczęście i pieniądze ! :) ...kał jaskółkowy chyba nic dobrego nie zwiastuje ? :)
~JanuszJG 7-03-2017 9:23
Pani Zając na sam początek radzę zajrzeć do przepisów dotyczących okresu lęgowego i ochrony miejsc lęgowych ptaków, a dopiero potem zasłaniać się jakąkolwiek pismem.
~Ciepliczanka z Cieplic Śl.Zdr. 7-03-2017 9:24
Kał jasułek tesz pszynosi szczenście . Jak jaskułka utrafi swoimi fekaliami na głowę przwchodnia , czeba czym prendzej puki czas gonić do kolektury lotto i zasłać zakład lup kupić zdrapkę .
~protest 7-03-2017 9:45
Tak jest kiedy bezduszni ludzie podejmuja decyzje. Kasa jest wazniejsza od zycia zwierzecia. Kasa jest wazniejsza od zycia ludzkiego. Tacy ludzie jak Zajac (ironia nazwiska) powinni byc usuwani ze stanowisk.
~mieszkanka Kipury 7-03-2017 9:55
wszyscy tak mówicie, bo nie doświadczacie tego jaki budowanie gniazd przy oknach jest uciążliwe. Każdego dnia całe okna brudne od góry do dołu, brudny budynek. Nie wiem czy bylibyście zachwyceni.
~do: 07-03-2017 09:25 | ~AD966 7-03-2017 10:04
Pozostałe 2% procent to DEBILE, takie jak AD966. Bite przez swoich patologicznych rodziców ciężkimi przedmiotami w łeb, zamiast w d...pę. I dlatego taki gigantyczny IDIOTA.
~Ciepliczanka z Cieplic Śl.Zdr. 7-03-2017 10:05
A jak się dziecko przewraca i wpada na psi kał np. twarzom to jest dobrze . Nigdzie nie morzna puścić dziecka na trawnik,skwerek bo wszendzie te psie fekalia . Fujjjjjjjjjjjjj ! A dymówki niech się rozmnażajom .
~Juliusz 7-03-2017 10:08
Miałem osobiście do czynienia z gniazdem dymówek na balkonie przy oknie córki. Pojawiły się pisklęta i było bardzo fajnie i miło, ale do momentu kiedy córka zawołała mnie i pokazała na ścianie wewnętrznej przy oknie pełznącą pluskwę. Oczywiście podjąłem odpowiednie kroki dezynfekcyjne aby pozbyć się insektów, przypuszczając że źródłem jest gniazdko. Niedługo potem jaskółki odleciały, zdjąłem gniazdko i to co zobaczyłem w środku to był koszmar - niezliczone ilości pluskw kłębiących się we wnętrzu. Tak więc i takie przygody mogą nas spotkać dlatego należy bacznie obserwować co się dzieje wokół miłych skądinąd jaskółek ale nie niszczyć gniazd. W kolejnym roku pojawiło się w tym samym miejscu nowe gniazdko ale już tym razem bez pluskw.
~x 7-03-2017 10:13
Dom to nie miejsce na gniazda,obojętnie czy ptaków,czy szerszeni,czy innego zwierza.Najlepiej było by te gniazda przenieść ale niestety nie jest to możliwe,więc pozostaje je usunąć.Miejsce zamieszkania zwierząt jest w lasach i nie jest dobrze kiedy uczymy je wygodnego życia w mieście gdyż dla nich i dla nas zwykle źle się to kończy.
~B+ 7-03-2017 10:14
To nie są gniazda jaskółek dymówek tylko jaskółek oknówek!!!
~K. Poziomkowski 7-03-2017 10:24
Złosliwość i wredota tej p.zając nie ma granic..... przykładem moze byc sprawa z przed roku może dwóch jak podała do sądu sasiadke za to ,że jej mały piesek czasami szczekał w swoim mieszkaniu. A wracając do sprawy gniazd jaskółek ,to bzdura ,że wchodząc do klatki jest się narażonym na spadające odchody, tylko jednej lokatorce z parteru to gniazdko /dwa gniazdka /przeszkadzają . Okres ochronny obowiązuje od 1marca ! Jakim trzeba być podłym , wrednym i złosliwym , bo to jest skierowane też przeciwko mnie , żeby pozbawiać domu tak pozytecznych ptaków. Pytałem też sąsiadów z klatki i zdecydowana większość mieszkańców nie miała nic przeciwko tym gniazdom . podłość ludzka i tyle!
~B+ 7-03-2017 10:34
Mi to nawet szerszenie w otworach wentylacyjnych nie przeszkadzają.
~K. Poziomkowski 7-03-2017 10:40
I jeszcze jedna informacja ...to miejsce po gniazdku zostało zaklejone kolczatką z incjatywy tej osoby z zarządu... o czym to swiadczy....sami dopowiedźcie .
~olo2580 7-03-2017 11:13
ale bezmyślna wycinka drzew większości się podoba! to ponoć nowy symbol wolności!
~ 7-03-2017 11:32
zarząd ma rację
~re 7-03-2017 11:34
co działo się rano pod Londonem, policja, zatrzymanie, jakiś napad, kradzież?
~do smutny 7-03-2017 12:07
a żebyś wiedział że człowiek ważniejszy i nie po to ludzie ciężko pracują by im ptaszyska orywały i niszczyły, jak ci nie pasuje to wy..... Na wieś zdrajco gatunku ludzkiego
~zzzz 7-03-2017 12:23
Gorszą zarazą na Zabobrzu są szczekające,wyjące i wszystko obsrywajace kundle hodowane w klitach blokowych.Swoją droga trzeba być debilem żeby w bloku trzymać psa i megadebilem żeby trzymać dużego psa.Nawet 300lat temu ludzie byli mądrzejsi bo psy mogła posiadać jedynie szlachta w zamkach i pałacach a biedota miejska miała zakaz ich posiadania.
~ 7-03-2017 13:20
Ta Baba bredzi, jak potłuczona. Elewacja, elewacją, ale mieszkania należą do ich właścicieli, a nie wspólnoty, a więc zarządca, którego można na zebraniu większością głosów odwołać nie może działać na własną rękę bez zgody mieszkańców. Do olo2580 - nie, wycinka drzew nie podoba mi się - jestem tylko za wycięciem drzew stanowiącym zagrożenie dla mieszkańców, przechodniów, ruchu ulicznego, grożącego zwaleniem się na czyiś dom, posesję, chodnik, ulicę itp. Naturę trzeba szanować, tymczasem niektórzy ludziska niszczą wszystko, jak popadnie. Ustawa o wycince drzew powstała dla PiSowskich kolesi, którzy chcieli zaorać lasy i sprzedać jako działki budowlane deweloperom za krocie. Po skończonej robocie prezes od siedmiu boleści i ósmego smutku ustawę nagle odwołuje - przypadek? Z pewnością nie.
~ 7-03-2017 14:02
może by tak miłośnicy zwierzątek płacili za szkody spowodowane przez nie ?
~pablo6 7-03-2017 14:30
usuwanie gniazda gdy nie ma w nim ptaków jest naturalne i żaden ptaszek się o to nie obrazi - po prostu wybuduje sobie gniazdko gdzie indziej jednak najgorsi są ci co najpierw pozwalają ptakom budować gniazda, a potem gdy zobaczą zabrudzenia pod gniazdem usuwają je wraz z pisklętami. Właśnie okres zimowy jest dobry na usunięcie gniazd w miejscach gdzie są one niepożądane - nie ma co się kreować na przyjaciela zwierząt i bronić starych gniazd - przeciętnie każdy ptak co roku ma nowe gniazdo a tylko nieliczne zajmują stare gniazda więc o co ten hałas?
~Zdruzgotana jeleniogórzanka 69 7-03-2017 14:44
Ptaki s..ły po elewacjach , i s..ć będą . Lepiej zajmijcie się psami które wydalają kał na wszystkie Zabobrzańskie trawniki i gdzie się nie popatrzy wszędzie są te fekalia .
~juulaa 7-03-2017 14:49
POPIERAM wpis z godz.14.30
~juulaa 7-03-2017 14:53
Elewacja to nic w porównaniu z oglądaniem od wewnątrz ofajdanej szyby i o..anego paraprtu
rymcycymcy 7-03-2017 15:15
Myślę, że problem w tym, że jaskółki robią totalnie miękkie kasztany ! ...gdyby robiły twarde bobki, albo pączki jak konie ...to byłoby łatwiej posprzątać i nie byłoby o co ...kopii kruszyć ! :)
~Jel.. 7-03-2017 15:21
jaskółek gniazda nie wolno niszczyć, kto zniszczy jego życie też będzie zniszczone - znam ludzi którzy kazali zniszczyć gniazda i ich życie legło w gruzach
~rATUNEKL 7-03-2017 15:41
Uratujmy wiec inne zwierzaki, prosze zabrac trutki porozkladane w piwnicach, od tego gina szczurki i myszki a to tez ich dom.
~do 10:24 7-03-2017 17:03
czasami szczekał ? już ja znam jak w wielu wypadkach wygląda to "czasami szczekanie" - zazwyczaj pies daje wielogodzinne nieprzerywane koncerty a właściciel ma to gdzieś
~do 15:21 7-03-2017 17:04
ale co ? grożisz im czy próbujesz nastraszyć jakimś wiejskim zabobonem ?
~Piotrus 7-03-2017 17:36
tak to jest gdy da sie kobiecie sie troche wladzy. jakby pracowala to moze nie miala by czasu na zajmowanie sie glupotami i wtykanie wszedzie swojego nosa
~do 17:36 7-03-2017 17:48
i może jeszcze ma mniej zarabiać ? eko-nawiedzony szowinisto
~Duch Gór 7-03-2017 18:05
Jaskółki są zwiastunem wiosny , zawsze wracają i odbudują gniazdo, dlatego niszczenie im domków mija się z celem , to są czyste ptaki które kompią się w wodzie i czasami w deszczu od zarania dziejów ludzie potrafili określać pogodę na podstawie tych ptaków , ale to tajemnica , nie jest prawdą aby najczystsze ptaki miały brudne gniazda , zakładają gniazda bo dożo much leci do tego budynku
~Bambo 7-03-2017 18:08
Te jaskółki to mądre ptaki. Wielu z komentujących mogłoby się od nich uczyć. Ptaki nie s..ją do swojego gniazda!!!
~B+ 7-03-2017 18:17
@Bambo Ooo to, to.POlitycy niektórych opcji też mogliby się wiele uczyć od tych ptaszków.
~ast 7-03-2017 18:44
Znaleźli się obrońcy obsranych okien i zafajdanych parapetów.
~JGK 7-03-2017 19:13
Wieczorem same GARBATE psy s..jące na trawniki , a rankiem idąc do pracy same poślizgi , taka prawda
~Maja 7-03-2017 20:06
Ptaszki wypędzić, gniazda zniszczyć, drzewa wyciąć, koty wytruć....nienawiść i złość ludzka niszczy świat, który nie jest własnością człowieka. Człowiek jest nowotworem na ciele Ziemi...
~Bambo 7-03-2017 20:18
do ast 07-03-2017, 18:44. Ty też mógłbyś się od jaskółek czegoś nauczyć. Masz jako człowiek mózg czy móżdżek - ptasi? Do B+ 18:17, Ooo masz rację i zarząd tej pożal się boże spółdzielni też. Dziwne bo w czerwcu - kiedy były pisklaki w gnieździe też rozwalano gniazda - Noskowskiego... Może ta pani wykicała by, kiedy zarząd uzyskał zgodę od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska? Bo chyba to konkretne zdarzenie się nadaje do prokuratury?....
~do pożal się " ekologów " 7-03-2017 20:37
A kto z obrońców przyjmie gniazdka z ptaszkami, szerzeniami, osami, pluskwami, mróweczkami faraona, szczurkami i myszkami do swojego mieszkanka lub chociaż na swoje okienko. Kolejność zgłoszeń nieistotna, dla wszystkich starczy!
~do wyżej 7-03-2017 20:45
do wyżej....durniu!! nie trzeba być ekologiem żeby żyć w zgodzie ze zwierzętami i szanować przyrodę!!! Pamiętaj że one były pierwsze tu na ziemi przed nami!! to my niszczymy i zajmujemy tereny mieszkalne zwierząt anie one są jakimiś szkodnikami wg ciebie!! Trochę szacunku ludzki mały człowieczku, to otoczenia w jakim żyjesz bo sam kiedyś będziesz na miejscu takiego szczura, nie jesteś panem tego świata wbrew temu co ty i większość ludzkości o sobie myśli!!!
~j 7-03-2017 22:01
Jebn...te prawo i siekierą z jełop....m szyszką wycinają lasy i\drzewa biedne ptaki nawet ich dopadł psychopata !!!
~Blądimać 7-03-2017 22:08
Jedyne co piękne w tym budynku to właśnie kunszt budowy tych gniazd.
~do : *.jeleniagora.vectranet.p 7-03-2017 22:16
do : *.jeleniagora.vectranet.pl (109.*.119.191 Nawzajem kretynie, nie trzeba być mędrcem, nawet taki debil jak ty, powinien zrozumieć, że współżycie nie oznacza terroryzowania ptaszkami wolnych ludzi w ich domach.Debilu, takie ptaszki to nie tylko brud i smród, to też choroby odzwierzęce. Weż sobie wszystkie szczury i pogadaj z nimi. Tylko uważaj, szczur to inteligentne stworzenie, ty- nie!
~do 20:45 7-03-2017 22:36
to wy...j z tamtąd gdzie mieszkasz bo tam też mieszkały jakieś zwierzątka i większość rzeczy których używasz jest sprzeczna z naturą j... hipokryto
~ 7-03-2017 22:39
z gołębiami by się w końcu porządek przydało zrobić najlepiej rządowy odstrzał i przerobienie na karmę dla psów i kotów albo niech miłośnicy ptaszków sobie je zabierają i wywiozą na tereny skalne czyli ich naturalne środowisko
~y 7-03-2017 23:34
Ptaszki wysłać na Escobar !!!!Witold to załatwi !!!!
~u 7-03-2017 23:37
Witold i płaszczak bez jaj dymówki zaatakują kaczki i znowu będzie wina Tuska !!!
~do: y 7-03-2017 23:38
y a dlaczego nie na Maderę? Rysiek nawet tego nie POtrafi załatwić?
~AD966 8-03-2017 6:47
r i Kamila zastanawiacie się nade mną a to jest wynik długoletniej nauki religii i przebywanie w pobliżu kadzideł.Słuchanie o miłości ioglądanie miłość do pieniędzy i młodzieżyponiżej15roku. Powołujecie się na JP II a czy ON oczyścił Kościół z patologii? Pozdrawiam i czytajcie co czwartek Tygodnik Faktycznie.
~widziałem 8-03-2017 8:51
Panie POZIOMKOWSKI ,też jestem za Panem by nie niszczyć gniazd,ale jak widzę Pana kota kajtka , który poluje na ptaszki i je zjada na Pana podwórku to gdzie tu logika,czy Pan się zastanowił.
~bbbbb 8-03-2017 9:10
Właśnie dowiedziałam się od zzzz że jestem debilem bo trzymam w bloku dużego psa który nikomu nie przeszkadza a na spacerze sprzątam po nim.To kim są ci co nie mają psów a wywalają z balkonów i okien co się da?
~Logiczny 8-03-2017 12:34
Chyba tego pana kotek się karmi młodymi pisklętami jaskółek oknówek i chyba tylko i wyłącznie tak o nie walczy. Ale szkoda ze temu panu nie przeszkadza to że jego kotek załatwia swoje potrzeby do piaskownicy w której małe dzieci się bawią. Jak chce coś zmienić niech najpierw zacznie od siebie a nie od innych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poznaj kowarską przyrodę

Sympatyczny skrzat przed budynkiem POK

Country pod Śnieżką

PiS ujawnił listy kandydatów

Akcja Segregacja

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
486
Tak
86%
Nie
10%
Nie mam zdania
5%