MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Samotnia zostaje w rękach dotychczasowego dzierżawcy

Wiadomości: Region
Czwartek, 18 lipca 2013, 7:33
Aktualizacja: Piątek, 19 lipca 2013, 7:12
Autor: Angela
Fot. Adriana Kurowska, UM Karpacz
Po protestach mieszkańców i turystów, spółka „Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK”, działająca w imieniu PTTK, zamknęła konkurs na wynajem schroniska „Samotnia” pod Śnieżką bez wyboru jakiejkolwiek oferty i podpisała nową umowę na 10 lat z dotychczasowym dzierżawcą.

Osoby protestujące przeciwko konkursowi i nowemu zarządcy argumentowały, że jest niebezpieczeństwo, iż „po kilkudziesięcioletnim, wspaniałym dla schroniska „Samotnia” okresie rozkwitu, zajmie się nim ktoś, kto z pięknego miejsca pełnego ludzi gór i ich historii, zrobi kolejnego górskiego McDonalda”.

- Rodzina Siemaszków prowadzi Samotnię od pokoleń (od 1966 roku) i bez nich po prostu to schronisko nie istnieje! – pisał jeden z naszych Czytelników promujących akcję obrony schroniska. - „Samotnia” jest jedną z ikon naszego rejonu i nie możemy jej stracić, odbierając ją ludziom, którzy ją stworzyli – argumentowali inni Czytelnicy.

Grzegorz Błaszczyk, prezes spółki „Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK” słownie sprawy komentować nie chciał. W oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie PTTK, prezes spółki Grzegorz Błaszczyk informował, że w drodze negocjacji z dotychczasowymi dzierżawcami Kazimierą Siemaszko i Magdaleną Siemaszko – Arcimowicz podpisano nową umowę od 14.09.2013 roku do 14.09.2023 roku i ustalono nowe warunki dzierżawy zaakceptowane przez obie strony.

Dzisiaj otrzymaliśmy od niego oświadczenie w tej sprawie:

OŚWIADCZENIE
Zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK w Jeleniej Górze

Nawiązując do powoływanych przez media wypowiedzi Pań Magdaleny Siemaszko – Arcimowicz oraz Kazimiery Siemaszko, a nadto adresowanych zarządu spółki pytań ze strony przedstawicieli mediów zarząd spółki oświadcza co następuje:

1. W związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia umowy dzierżawy, na 10 miesięcy przed jej wygaśnięciem, spółka podjęła z dotychczasowymi dzierżawcami schroniska PTTK Samotnia negocjacje zmierzające go określenia warunków nowej umowy dzierżawy tego schroniska. Rada Nadzorcza wskazała zarządowi kwotę 16.000 zł jako wyjściowy pułap miesięcznego czynszu dzierżawnego wskazując, iż kwota ta może ulec pewnej korekcie na korzyść dzierżawców. W toku negocjacji zarząd spółki obniżył poziom oczekiwanego przez spółkę czynszu dzierżawnego do kwoty 13.750 zł netto, a jednocześnie strony w drodze negocjacji ustalały treść pozostałych postanowień umownych. Jednakże w kilku zasadniczych kwestiach strony miały odrębne zdanie, wobec czego Panie Magdalena Siemaszko – Arcimowicz oraz Kazimiera Siemaszko odmówiły podpisania nowej umowy dzierżawy oświadczając, że zapisy umowy są dla nich niekorzystne.

2. W związku ze stanowiskiem prezentowanym przez dotychczasowych dzierżawców zarząd spółki ogłosił konkurs na dzierżawę schroniska PTTK Samotnia przy czym zaznaczyć należy, iż warunki konkursu nie przewidywały jakiejkolwiek zmiany sposobu korzystania ze schroniska, w szczególności zaś przekształcenia go w hotel, restaurację czy obiekt o podobnym charakterze, co zresztą byłoby i tak niemożliwe, gdyż schronisko znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Warunki te obejmowały natomiast obciążenie dzierżawcy – poza zapłatą umówionego czynszu – również obowiązkiem wykonania szeregu robót remontowo-modernizacyjnych w schronisku. Jeden z uczestników konkursu zaoferował miesięczny czynsz dzierżawny w wysokości 17.300 zł netto przyjmując równocześnie obowiązek wykonania wyżej wspomnianych robót.

3. Po otwarciu ofert Panie Magdalena Siemaszko – Arcimowicz oraz Kazimiera Siemaszko zmieniły dotychczasowe stanowisko oferując uiszczanie czynszu miesięcznego w wysokości 17.300 zł netto, a także wyraziły wolę wykonania robót remontowo-modernizacyjnych, szczegółowo określonych w umowie. Biorąc to pod uwagę oraz ustalając pozostałe kwestie w umowie dzierżawy zarząd zdecydował o zawarciu nowej umowy z osobami dotychczas dzierżawiącymi schronisko.

W świetle wyżej opisanych faktów trudno dopatrywać się w działaniach spółki czy to zamiaru przekształcenia schroniska w obiekt o innym charakterze, czy to niegospodarnego podejścia do majątku spółki bądź majątku Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, czy w końcu – traktowania Pań Magdaleny Siemaszko – Arcimowicz oraz Kazimiery Siemaszko w sposób niekorzystnie odbiegający od traktowania innych dzierżawców schronisk bądź oferentów.

W dalszej działalności zarząd spółki będzie w taki sam sposób dbał o powierzone mu mienie jak i starał się współpracować z dzierżawcami.

Prezes Zarządu, Grzegorz Błaszczyk

Ogłoszenia

Czytaj również

Likwidacja schroniska

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~kola 18-07-2013 9:32
Świetna wiadomość. Powodzenia w następnej dekadzie.Sylwii dużo zdrowia.
~GT 18-07-2013 9:36
No to jak to jest w końcu z tymi przetargami ? To może zrobimy precedens, i nne schroniska zaczną renegocjować umowy ? W końcu przetarg był ważny i wygrała inna oferta. No ale towarzystwo wzajemnej adoracji wygrało. Rozpętali burzę medialną i czują się jak u siebie :) Znowu można prowadzić nielegalne wspinaczki w ścisłym parku narodowym. A PTTK chyba może się szykować na sprawę sądową, bo coś czuje, że zwycięzca przetargu tak łatwo nie odpuści ;)
~18 sqandal 18-07-2013 10:15
przetarg , przetargiem ale spólka sudeckie hotele i schroniska ma tu decydujacy glos i dobrze ze się w pore opamiętała ( ta spólka ) i nie oddała schroniska komu innemu , nareście coś dobrego zaczyna się dziać i tak trzymac
~tutejsy 18-07-2013 11:12
Cały rwetes związany z Samotnią ma zupełnie inne podłoże , a jego korzenie sięgają roku 1950 ( Premierem jest Józef Cyrankiewicz ). W tym właśnie czasie powstało PTTK . ,, Zagadką ' ' jest w jaki sposób pozyskiwali swoje obiekty ? Przetarg ograniczony, nieograniczony , licytacja ? A w chwili obecnej , na co wydawane są środki pozyskane z ponad 200 obiektów ?
~andrzej789 18-07-2013 12:25
"nielegalne wspinaczki"-... wiesz, park wydaje jednorazowe poswolenia.
~abra 18-07-2013 12:52
a mi to smierdzi wspomniany czysz jest za maly wynosic bedzie Kolo 50tys na miesiac
~Rico 18-07-2013 15:58
nie jestem po niczyjej stronie ale jakoś nazwisko Siemaszko dobrze mi się kojarzy z Samotnią.Jestem zwykłym turystą i narciarzem i za bardzo nawet nie kojarzę twarzy właścicieli .Poza tym cieszę się ,że dołożyłem swoją cegiełkę jeśli chodzi o czas dzierżawy 10 lat.Jak pisałem wcześniej 2 tygodnie ,podpisywanie na krótszy okres jak 10 lat nie ma sensu ponieważ żaden dzierżawca nie będzie nic poważniejszego inwestował w sam obiekt .Dzierżawa powinna być podpisywana od 10 lat wzwyż.Brawo PTTK !
~trrr 18-07-2013 17:25
i w samotni ozostanie wczesny PRL-owski nastrój.....ciekwa jak sobie z tym czynszem poradza skoro juz wczesniej biadoliły ze za dużo...czas pokaże.
~BRAVOOO 18-07-2013 18:22
A JUŻ SZYKOWAŁEM SIĘ BY OGIEŃ TAM PODŁOŻYĆ - TERAZ NIE MUSZĘ :)
~ABC 18-07-2013 18:26
Brawo , super i powodzenia :)))
~arturro 20-07-2013 0:46
To jak to: najpierw Siemaszkowie nie byli w stanie zapłacić 13 tys. czynszu miesięcznie, a teraz spokojną ręką wyłożyli ponad 17 tys., bo tyle zaoferował inny dzierżawca? Oj, coś tu śmierdzi nieładnie. Obrońcy Samotni (a ściślej należałoby nazwać ich "obrońcami Siemaszek") wycierają sobie gęby pięknymi hasłami o tradycji, klimacie, a tak naprawdę pewnie chodzi wszystkim tylko o pieniądze. Siemaszkom też - żeby utargować jak najwięcej. Smutne jest to, że za wszystko zapłacą turyści, bo te 17 tys. trzeba będzie skądś zdobyć. Czyli efekt całej akcji jest wręcz odwrotny od zamierzonego - schronisko stanie się jeszcze mniej przyjazne turystom. Tak to bywa, gdy za działania zabierają się ludzie, którzy nigdy nie byli w Samotni, a bronią nie schroniska, tylko posadek swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
467
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%