MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Samorządy partyjne czy bezpartyjne?

Wiadomości: Wrocław
Sobota, 25 listopada 2017, 6:51
Aktualizacja: 21:13
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Czy samorządy powinny być wolne od partyjnych wpływów? Jak ważny jest rozwój infrastruktury rowerowej na Dolnym Śląsku? W jaki sposób lokalne władze powinny współpracować z mieszkańcami? Na te i wiele innych pytań szukano odpowiedzi na ostatnim Dolnośląskim Kongresie Samorządowym.

Po raz czwarty Wrocławskie Centrum Kongresowe gościło prezydentów, wójtów, burmistrzów, radnych miejskich, powiatowych i gminnych oraz innych przedstawicieli władz lokalnych z naszego województwa. W tym roku w Dolnośląskim Kongresie Samorządowym uczestniczyło prawie 500 osób. Organizatorem tego wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

- Kongres od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem o czym najlepiej świadczy chociażby liczba uczestników - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego – Ludzie chcą usłyszeć zdanie innych o tym, co aktualnie dzieje się nie tylko na szczeblu lokalnym, ale i krajowym. Formuła kongresu sprawdza się zwłaszcza teraz, gdy rządzący coraz chętniej patrzą na samorządy i chcą je ubezwłasnowolnić – podkreśla marszałek.

Kongres podzielony został na trzy panele. Pierwszy poprowadził znany prezenter Piotr Kraśko. Temat „Ile polityki w samorządzie?” nawiązywał do hasła przewodniego wrocławskiego kongresu „Samorząd 2018. Partyjny czy bezpartyjny”. Tu wszyscy mówili jednym, donośnym głosem, głosem sprzeciwu wobec działań partii rządzącej. - Żadne mieszanie przy ordynacji wyborczej, przy Regionalnych Izbach Obrachunkowych czy ustawach pośrednio dotyczących władze szczebla lokalnego nie osłabią samorządów- zapowiada Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa. - Samorząd powinien być pozbawiony „etykietki” partyjnej. My mamy rozwiązywać sprawy mieszkańców, a nie zastanawiać się nad partyjnymi interesami – dodaje Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby. - Władza bardzo często i łatwo osądza: samorządowcy to złodzieje, kryją ich układy polityczne i trzeba je rozbić. Smutne jest to, że tą samą, dosyć płytką retorykę, powtarzają mieszkańcy, a w takim klimacie ciężko się pracuje – mówi Mariola Szczęsna, burmistrz Lwówka Śląskiego.

Kolejny panel nosił nazwę: „Rowerem przez Dolny Śląsk”. Dyskutowano jak ważny jest to środek transportu, w jaki sposób rozbudowywać infrastrukturę dla jednośladów oraz jak ważna jest współpraca samorządów w tym zakresie.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym tematem IV Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego był: „Aktywny obywatel”. Moderatorem tej części była Beata Tadla. Rozmawiano nad modelami współpracy samorządu z mieszkańcami. - Jeśli samorząd nie słucha mieszkańców, nie rozmawia z nimi, wówczas mówimy o uprawianiu polityki w tym najgorszym tego słowa znaczeniu. Jak władza lokalna nie ma kontaktu z najbliższym otoczeniem, to nie jest zdolna do wykonywania swoich podstawowych zadań – tłumaczy Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. - W samorządzie nie jest tak, że się przychodzi i się „jest”. Aby dobrze wykonywać swoje obowiązki trzeba być bogatym w empatię, rozumieć miasto oraz potrzeby mieszkańców – kończy Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy.

W Kongresie wzięła udział kilkuosobowa grupa jeleniogórskich radnych. Niestety, zabrakło prezydenta miasta, czy jego zastępcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Interwencja na Wiejskiej

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~AD966 25-11-2017 7:01
Kiedy się wyzwolicie od święconej wody i dozoru biskupów? Przecież każda uchwała ,decyzja jest konsultowana z kurią aby nie było konfliktów .
~ 26-11-2017 9:06
do: ~AD966 (7:01)
AD966, zmień płytę bo ty ciągle o ... d ... Maryni. Jak ty zmienisz , to ja też. A na razie : AD966, czy ty przypadkiem nie jesteś niedoszłym zakonnikiem lub księdzem, bo cały czas popisujesz się " realiami " życia kleru i ...jesteś pełen zawiści oraz nienawiści. Zupełnie, jak Stefek Niesiołowski, odrzucony przez PiS. Czyżbyś miał zbyt niskie IQ ? A może miałeś baaaaardzo złe skłonności do kolegów kleryków lub chłopców - ministrantów ? AD966, a może ty jesteś funkcjonującym lub niedoszłym : rabinem, imamem, pastorem, popem itd. Ale wtedy to, co ty wyczyniasz , to jest nieuczciwa konkurencja.
~Anonim+ 25-11-2017 10:30
Co za pytanie? Wiadomo, że jak będą partyjne, to wszystkim (PIS-owcom) będzie się żyło dostatnio, po ukończeniu procesu całkowitego zawłaszczania. A dla pokrzepienia serc suwerena - publiczne procesy "komunistów i złodziei" poprzedniej ekipy i z wisienką na torcie - publiczną egzekucją Donalda T...
~ 25-11-2017 19:00
Przecież ci tzw. samorządowcy będą darli glebę aby dalej mieć darmowe okłamywanie pospólstwa,kaska leci do kieszonki i oto im chodzi.Tylko o to chodzi.
~jelegorzanin 25-11-2017 19:31
PiS - to Ukraina mi nie wierzcie sami zobaczcie . Oby nie bylo zapozno.
~ 26-11-2017 9:02
do: ~jelegorzanin (19:31)
Tiaaaaa. A PO/ ZSL + .Nowoczesna to co ? Permanentny stan wojenny, jak stan wyjątkowy we Francji ???
~Real 26-11-2017 11:42
A do czego wam potrzebni są mieszkańcy? Aaaaa wybory za pasem. Po wyborach na trzy lata oddalamy się, a w roku wyborczym zaczynamy proces zbliżania do mieszkańców. Zauważyłem, to czas w którym politycy pierwsi mówią 'dzień dobry'. Po wyborach już jakoś nie poznają. Wszystko jasne, kongres, Kraśko, Tadla, "my są cacy", a trawestując Pana Kleksa "Pis jest dziki, Pis jest zły, Pis ma bardzo duże kły". UKŁAD ZAMKNIĘTY, dla jasności Z WOLI elektoratu ;)
~ 26-11-2017 13:52
do: ~Real (11:42)
Kalinowski z ZSL -u tak kiedyś " malowniczo" opisał tą sytuację : przed wyborami to politycy są jak gołąbki. Gruchają i jedzą ludziom z ręki. A wybrani wzlatują wysoko i sr...ją na tychże.
~miras60 26-11-2017 17:16
won z partiami kazdego rodzaju to fanatyczne sekty
~tak to bywa 26-11-2017 17:23
Kandydat partyjny, czy nie- jak zdobędzie władze, to wyborców najpierw zauroczy obietnicami, wyborca ucieszy się, ze wreszcie będzie ten, co stworzy raj na ziemi, a po wyborach jak dojdzie do korytka, to wyborców ma w dużym powazaniu. Byli kiedyś tacy bezpartyjni, co byli bardziej partyjni niż partyjni.
Tomasz Miroszkin 26-11-2017 17:51
Połowa mieszkańców za najniższą krajową pracuje bo Ukraińców nawieźli sobie do fabryczek i pensjonatów, a oni ludziom oczy mydlą.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Czytelniczka: drogo i brudno

Dobra męska moda wcale nie musi być droga

Bezmyślne palikowanie

Będą utrudnienia w ruchu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
932
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%