MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Samorządowcy przeciwko likwidacji linii kolejowych

Wiadomości: REGION
Wtorek, 26 sierpnia 2008, 16:37
Aktualizacja: 18:29
Autor: Mar
Jak tak dalej pójdzie, po lokalnych torowiskach będą jeździły tylko drezyny.
Fot. TEJO
Zarząd województwa, przedstawiciele Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Kudowy Zdroju i Barda oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna złożyły oficjalny protest przeciwko planom likwidacji linii kolejowych tak ważnych dla rozwoju ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku.

PKP Przewozy Regionalne zamierza od 14 grudnia zlikwidować połączenia Jelenia Góra–Szklarska Poręba oraz Kłodzko–Bardo–Kudowa Zdrój.

Piotr Borys, członek zarządu województwa tak tłumaczył: Samorząd województwa przekazuje dotacje na regionalne przewozy pasażerskie, w tym roku 50 milionów złotych. Poza tym zarząd województwa podjął decyzję w sprawie ogłoszenia naboru projektów indywidualnych dotyczących modernizacji linii kolejowych na Dolnym Śląsku. Polskiej Linie Kolejowe jeszcze do 1 września mogą składać wnioski o dotacje na ten cel.

Priorytetem dla władz regionu jest także wspieranie rozwoju przewozów turystycznych. Przykładem tego może być uruchomienie wakacyjnego połączenia na trasie Lwówek Śląski – Jelenia Góra – Lubawka – Trutnov.

– Cieszy się ono tak dużym zainteresowaniem, że będziemy prowadzić negocjacje, aby funkcjonowało także we wrześniu, a od przyszłego roku we wszystkie weekendy – tłumaczy członek zarządu Zbigniew Szczygieł.

Zdaniem Piotra Borysa plany PKP doprowadzą do zmniejszenia ruchu turystycznego i zaszkodzą promocji Dolnego Śląska, który może się poszczycić coraz atrakcyjniejszą ofertą rekreacyjną. Z danych DOT wynika, że 10 procent wszystkich turystów odwiedzających Kotlinę Kłodzką wybiera właśnie transport szynowy.

– Dofinansowujemy przewozy regionalne i rewitalizujemy trasy kolejowe, dlatego nie możemy zgodzić się z taką polityką PKP, która nie sprzyja rozwojowi naszego regionu – tłumaczył wicemarszałek.

Wkrótce za sprawą urzędu marszałkowskiego rozpoczną się prace remontowe na linii Wrocław-Trzebnica. Na poprawę infrastruktury na innych trasach zarząd zamierza pozyskać pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jutro, w środę z ministrem infrastruktury i zarządem PKP na temat planów likwidacji przez połączeń kolejowych rozmawiać będzie marszałek Marek Łapiński oraz członek zarządu Zbigniew Szczygieł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~22 26-08-2008 16:52
nie damy zlikwidować pociągów do Szklarskiej Por. , teraz kursują 2 osobowe do Wrocławia , 2 osobowe do Poznania i pospieszne do Gdyni , Szczecina i Warszawy , pociągi muszą pozostać!!!!!!!
~gregor 26-08-2008 17:18
To jest chore.Miała być linia przez Jakuszyce do Czech .Teraz to faktycznie nikt tu nie będzie przyjeżdżał.Kto jeździł pociągiem do Szklarskiej i podziwiał widoki Karkonoszy to wie o czym myślę. Proponuję w następnej kolejności zamknąć trasę Jelonka -Wrocław to chyba przyniesie więcej korzyści.Ta Czerwona Kotlina umiera ...
~zenoin 26-08-2008 17:59
linia do Szklarskiej P. musi istniec!!!!!!!!!!!
~RS 26-08-2008 18:11
A może by tak "sławetne" CBA zainteresowałosie dlaczego PKP dopuszcza sie do niszczenia swojego tj. państwowego majatku. Zamykajac połączenia doprowadza do totalnej degradacji torów, np. do Karpacza czy Kowar, i nie odda ich nikomu ustanawiając bajkowe ceny za wykup. jak nie radza sobie z liniami to niech oddadzą je samorządom. Dziwna jest ta cała polityka PKP. Jestem ciekawy czy ktokolwiek jest w stanie to wytłumaczyc - w języku zrozumiałym oczywiście.
~Sabath 26-08-2008 19:13
Jak jedzie się pociągiem do Szklarskiej Poręby to są fajne widoki ale inni wybierają autobusy,samochody bo jest szybciej ale jeżdżąc pociągiem można dużo więcej zobaczyć ale dojedziesz wtedy wolniej ...
~Tomwoj 26-08-2008 19:31
Nic nie poradzimy likwidacją linii, nawet gdy jest ona w pełni wykorzystywana i jeżdzi nią pełno ludzi to samorządowcy z PKP zrobią wszystko by ją zlikwidować tylko dlatego bo istnieje tam korupcja w pełnii............. Puki się ich nie pozbędziemy ze stołka tych władz z PKP to nic nie będziemy mieli Są to złodzieje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dla przykładu linia Jelenia Góra- Zgorzelec wagony były w 80% zapełnione....... Pewien burak z biurka -- PKP .. Wymyślił likwidację linii bo i z tego te buraki mają kasę..( i dla własnych kieszeni)) Poprzestawiali tak godziny wyjazdu pociągów że nikomu prawie nie pasowało do pracy czy też do szkół i pociągi zaczeły jeździć prawie puste ... Od początku lat 90 kolej w ten sposób likwiduje linie kolejowe jak do tej pory to wychodzi władzom z PKP na sucho.........
~ciepliczanin 2 26-08-2008 20:03
Gratuluję cynizmu Panu Marszałkowi. Jedynym (wyłącznie jedynym) samorządowcem, któremu leży na sercu transport szynowy - jest starosta lwówecki Artur Zych. Jest on jedynym orędownikiem wznowienia przewozów pasażerskich pomiędzy Lwówkiem Śląskim a Bolesławcem (Legnicą) oraz Lwówkiem i Trutnowem. Łatwo teraz pierś do orderów nastawiać. Jeżeli Przewozy Regionalne rezygnują z połączeń - to jakiego przewoźnika Marszałek, jako odpowiedzialny za organizację przewozów - ma zamiar zatrudnić? Niestety Pan Marszałek i doradzający mu ignoranci musieliby najpierw wiedzieć, że on (Urząd) jest jedynym za to odpowiedzialnym. Lepiej kupić na parę szynobusów i przy ich "święceniu" zjednać sobie wyborców - zamiast naprawdę zająć się ustawowymi obowiązkami.
~góralka 26-08-2008 20:31
Jak w przysłowiu,, sam pies nie zje i drugiemu nie da,,.... Kolej likwiduje połączenia do górskich turystycznych miejscowości, bo sie ,,nie opłaca,, ale jak ktoś chce korzystać z ich torów i zrobić trasę do Czech to nie...bo to kolejowe tory. Lepiej żeby zardzewiały i zarosły, niż żeby był z nich pożytek. Bo to Polska właśnie...ech
~antykolejarz 26-08-2008 20:40
Zlikwidować relikt PRL, jakim jest PKP. Pospieszny, który jedzie 5 godzin do Wrocławia i do którego każdy jeszcze musi dopłacać ze swoich podatków? Komu to jest potrzebne? A kto pojedzie do Trutnova za kilkadziesiąt złotych? Jest to przedłużanie agonii za pieniądze podatników.
~abcu 26-08-2008 21:01
To jest po prostu sabotaż! Niedługo zostaną sami urzędnicy PKP, którym płaci się solidne pensje, oczywiście z naszych kieszeni. A pracować nie ma kto. Jak długo tak można? Brakuje na inwestycje, ale na pensje dygnitarzy kolejowych nie może zabraknąć.
~22 26-08-2008 22:15
nie pozwolimy na likwidacje , za duża zadyma już jest , od nowego rozkładu od grudnia jak zachowaja pociagi do szklarskiej to ma dojsc 3 bezposredni osobowo-przyspieszony do poznania i pospiech do białegostoku przez warszawe. Pociągi górą !!!
~zzz 26-08-2008 22:18
często jeżdzę pociągiem z JG do Szkl.P.Grn , pociąg jedzie 1h09 min, a jedzie się wygodnie i nie aż tak długo pks z dworca pkp jedzie ponad 50 min a i tak do szklarskiej dojezdza zawsze opozniopny ok 10 min jak nie lepiej
~gil 26-08-2008 22:19
przesadzili , likwidowac zelektryfikowana trase do szklarskiej , szczyt głupoty , nie damy sie im
~demon 26-08-2008 22:25
wariaci to wymyslili !!!!
~ula 26-08-2008 23:26
To moze oddać tory w obce ręce na 50 lat i obcym będzie sie opłacać jazda i remonty ? Mnie Równo obchodzi czyj jest pociąg, chce jechać !!!!!!!!! Kurna chata, zobaczcie rozklad jazdy z lat 30tych XXwieku to były szybkości handlowe .
~siwy 27-08-2008 0:45
A po co komu pociąg którym jedzie 20 osób? Albo szynobus, albo niech zlikwidują - tak jak jest teraz to na pewno nie ma sensu. Szybciej się rowerem jedzie... Widoki? trasa jest zarośnięta i jedyne co widać to obskurne okolice torów i rozpadające się dworce. A pociągi za darmo nie jeżdżą... Potem przez ten jeżdżący PRL trzeba stać 15 minut przez zamknięte szlabany, bo 5 turystów chce zobaczyć jaką PKP trzode robi w XXI wieku w Zjednoczonej Europie.
~onek 27-08-2008 7:28
PKS likwiduje kursy do Szkl , i chcą zabrać pociągi , gdyby pociągi na trasie Szkl.P.-JG jezdziły co 2 h , w szczycie co 1,5h i promocja na bilety tak jak na linii lubin-lehgnica czy w zachodniopomorskim wtedy o wiele wiecej ludzi by jezdziło , np. ostatni PKS ze Szkl.P odjeżdzą o 19,30 nie ma jak wrucic z imprez , pracy , z JG ostatni o 22 , i tak samo jak wrucic z imprez pracy , ze Szkl i JG powinny być kursy o ok. 21.00 i 22,20
~nilo 27-08-2008 7:28
a co z linią do Harrahova , tak się dobrze zapowiadało , jak zawsze BETON PKP !!!!!!
~ddd 27-08-2008 7:32
do siwy , jak komu pociąg , 14,5% turystów do Szkl.P. dojeżdża koleją
~zedd 27-08-2008 8:08
Ciekawe kiedy ruszą pociągi ze Szkl do Tanvaldu , ?? zaraz właśnie bede jechał pociągiem z JG do Szkl.P.G !!!
~miłośnik 27-08-2008 8:15
Jeżeli dojdzie do likwidacji JG-Szkl.P. to Miłośnicy Kolei w ostatni dzień kursowania Pociągów , wejdą NA TORY i ZABLOKUJĄ przejazd , to jest już potwierdzone i to nie żarty !!! sam jestem miłośnikiem i też weznę udział w tym !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! osoby chętne zapraszam na www.infokolej.pl .
~W obronie PRL 27-08-2008 8:51
Śmieszy mnie to pogardliwe traktowanie PRL. Z wypowiedzi wynika, że to PRL zrobiła dużo dla kolei. Teraz mamy gnijące podkłady, rozpadajace się dworce, gromady lumpów kręcących się wokół, bezradność i niemoc. Z plusów pojawiła się za to bardzo dobrze płatna robota dla zarządów 300 spółek żerujących na kolei i lekka, łatwa i przyjemna robota dla szeregowych kolejarzy. Jak nie ma ruchu na torach to nie można wyobrazić sobie mniej stresującego zajęcia jak praca na etacie w PKP.
~Białystok Konon 27-08-2008 10:04
I żeby nic nie było.. nic...
~gość niedzielny 27-08-2008 10:24
a był swego czasu pomysł, by właśnie część linii kolejowej do Szklarskiej Poręby była osią komunikacyjną naszego miasta? miały być dodatkowy przystanek, na Zabobrzu w okolicy estakady ułatwiający dojście do centrum i do osiedla. Nie wiem czy jestem w błędzie ale przejazd autobusem MZK z Zabobrza do Sobieszowa to co najmniej 1 godzina... więc gdzie tu sens i logika? Widać to nowa teoria rozwoju, poprzez ograniczanie..
~on 27-08-2008 16:57
a pociąg z Zabobrza do Sobieszowa jechałby 13-15min.
zloty666 27-08-2008 20:51
do pkp: SPRZEDAJCIE LINIę Z JAKUSZYC DO JELENIEJ GóRY CZECHOM ! ! !
~RadMil 27-08-2008 22:33
hejka. ciepliczanin tak narzekal na marszalka a tu sie okazuje ze jest sukces!!!! "Wszystko wskazuje na to, że kolej wycofa się z planów likwidacji połaczeń kolejowych z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby i z Kłodzka do Kudowy Zdroju. Takie obietnice uzyskał marszałek Marek Łapiński w trakcie swojej wizyty w Warszawie." caly tekst pod linkiem nizej bo nie ma go na glownej stronie urzedu - nie wiem dlaczego http://www.umwd.dolnyslask.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=494&Itemid=135

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

70 drzewek na jubileusz

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Zadbaj o swój zdrowy sen, wybierając materace Janpol oraz Hilding

Gazetki promocyjne – okazje na Black Friday

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
297
Tak
42%
Nie
47%
Nie wiem
10%