MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Samorządowcy i kolejarze za dodatkowym pociągiem Jelenia Góra – Warszawa

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 14 lutego 2012, 12:50
Aktualizacja: 13:37
Autor: Es
Fot. Petr
Apel dotyczący uruchomienia dziennego połączenia kolejowego między regionem a stolicą podpisany przez posłankę Marzenę Machałek oraz przedstawicieli samorządów Gryfowa, Węglińca, Lubania, Bolesławca i Jeleniej Góry, trafi na biurko premiera Donalda Tuska.

To skutek wczorajszej konferencji, którą w siedzibie Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze zorganizowało Biuro Poselskie Marzeny Machałek oraz Dolnośląski Komitet Obrony Linii Kolejowych. Tematem spotkania była już poruszana sprawa uruchomienia dodatkowego, dziennego połączenia kolejowego regionu z Warszawą. Na trasie pociągu miałyby być miasta, przez które – mimo takiej możliwości nie jeździ żaden pociąg do stolicy.

Do starostwa dotarli przedstawiciele samorządów z Gryfowa, Weglińca, Lubania, Jeleniej Góry. Mimo nieobecności w całej rozciągłości popiera projekt prezydent Bolesławca Piotr Roman. Na konferencji pojawili się także reprezentanci kolei: zastępca dyrektora ds. handlowych z PKP Intercity w Poznaniu Janusz Kazior, zastępca naczelnika Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym Bernard Rogoziński, Zbigniew Gzik, zastępca dyrektora Oddziału Centrum Realizacji Inwestycji we Wrocławiu PLK, a także Romuald Jakubowski, wiceszef Biura Dróg Kolejowych PKP PLK.

Wszyscy uznali, że pomysł uruchomienia dziennego pociągu do stolicy jest słuszny. Podkreślono, że takie połączenie będzie bardzo korzystne dla gmin, przez które żaden pociąg dalekobieżny nie jeździ. Przedstawiciele kolei dodali także, iż koszt biletu do Warszawy mógłby być niższy w porównaniu do funkcjonującej linii przez Wałbrzych i Jaworzynę Śląską, choć trasa przez Legnicę i Bolesławiec jest o około 90 km dłuższa. Wskazanym jednak byłoby uruchomienie pociągu TLK, do którego jest dofinansowanie z budżetu państwa.

Zaznaczono także, że uruchomienie dodatkowego, dziennego pociągu zależy od decyzji Ministerstwa Infrastruktury. – Jeśli ono zleci takie połączenie, PKP Intercity je zrealizuje – zadeklarowali reprezentanci kolejarzy podkreślając, że taki pociąg uatrakcyjniłby pakiet usług pasażerskich. Wspomniano także o remoncie linii nr 274, którego przeprowadzenie pozwoli na zwiększenie prędkości przewozowej w dwóch etapach: od czerwca i od grudnia tego roku.

Kolejarze zapewnili o chęci pomocy, wsparciu dla działań posłanki Marzeny Machałek. Apel pani poseł i samorządowców, uwzględniający wniosek o uruchomienie pociągu, a także wyraz protestu przeciwko marginalizacji regionu, skierowany zostanie do premiera RP Donalda Tuska. Przypomnijmy, że "za" pociągiem są także potencjalni pasażerowie z regionów pozbawionych takiego połączenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~xyzI 14-02-2012 15:16
I co z tego, że osoby reprezentujące spółki PKP poparli ten projekt jak i tak przyjdzie co do czego to będą mydlić oczka, że nie mają kasy. Poza tym będzie tłumaczenie, że jest pociąg z Jeleniej Góry, więc o czym mowa? A nawet, jeśli uruchomią dzienne połączenie Jelenia Góra - Warszawa to i tak przy najbliższej korekcie rozkładu PKP pójdzie do likwidacji, bo... połączenie nie jest rentowne i za dużo kosztuje...
~iras 14-02-2012 16:11
Pociągiem do Wrocka i dalej tylko idiota,idiota,idiota jeżdzi.
~ 14-02-2012 17:50
Puśćcie ten pociąg przez Szczecin, to na pewno frekwencja będzie jeszcze lepsza.
~do iras 14-02-2012 18:18
Idiota przepłaca w PKS.
~iras 14-02-2012 19:23
PKS.Krycha itp. są szybsze,niekoniecznie tańsze.Pociąg to porażka.
~ 14-02-2012 19:41
Realnie to jest potrzeba pociągu relacji Jelenia Góra-Wrocław. Z tym, że trasa ma być bezpośrednia (a nie przez wszystkie stacje jakie tylko się da) i czas przejazdu poniżej 2 godzin (tak jak za Niemca).
~jelgór 14-02-2012 21:20
na cholerę nam pociąg widmo, wszyscy ci obrońcy kolei powinni pokazać bilety, kiedy ostatnio jechali koleją, jeśli już, to wiecej pociągów do wro przez bolesławiec oraz do goerlitz, a stolica nam niepotrzebna
~spostrzeg 14-02-2012 21:48
Jelgór - jak to? Przecież ten pociąg ma być do stolicy dla naszych posłów i posłanek
~@jelgór 15-02-2012 0:31
Mam dla Ciebie zrobić skan biletu sprzed 10 dni? Po co? Prosta zasada: Nie chcecie korzystać z kolejowych połączeń - nie musicie, ale - na Boga - nie krytykujcie bezpodstawnie, przy każdej możliwej okazji. Malkontentów Ci, u nas, pod dostatkiem.
~zacken 15-02-2012 8:47
Taki pociag jest niezbędny! To jedyna szansa na promocję Regionu! Pomijam interes grzybiarzy z bolesławieckich lasów, którzy dzięki temu połączeniu chętnie będą oferować kurki i prawdziwki na Marszałkowskiej! Najważniejszy jest interes naszego lokalnego biznesu, który ma przecież tyle spraw do załatwienia w Stolicy każdego dnia! Jak wiadomo, Dyrektorzy i Prezesi naszego lokalnego przemysłu najchętniej podróżują liniami TLK! Tylko taki środek transportu umożliwi szefom leśnych tartaków i przedstawicielom branży "zbieractwa" szybkie i sprawne połączenie z ministerstwami i bankami! Przystanek w Legnicy to ukłon w stronę panów coraz bardziej szykanowanych przez Państwo. (Chcą im zlikwidować Fundusz Kościelny). Będą więc musieli zacząć oszczędzać na eksploatacji A8 i maybach'ów.
~look 15-02-2012 9:59
...a ja trasę Jel.Góra-Wrocław (oczywiście trasa PKP) zrobił bym atrakcja turystyczną...długi przejazd (czytaj powolny) sprzyja obserwowaniu przez okno(cokolwiek można zobaczyć)...może dobrze zaopatrzony WARS....no i oczywiście droższe bilety(za atrakce trzeba płacić)....można...można
~ 15-02-2012 11:26
Ja tego kompletnie nie rozumiem. Ja i moi znajomi, wszyscy jadą do wrocka busem, a tam dopiero się przesiadają ew. na PKP. Tak funkcjonuje sie już od kilku lat, kazdy dostaje po grosiku i zyskuje na czasie. Po co nam bezpośredni do Wawy?! Ile % studentów i jak często jeździ do Wawy na studia?
~Gość 17-02-2012 12:55
Pociąg nie jest porażką. Porażką jest nocne połączenie, gdzie strach się bać w ogóle jechać, by nie zostać okradzionym. Do Warszawy jeździłam pociągiem, ale z Wrocławia, bo z tej dziury dzienny pociąg nie kursuje :(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Żłobek z wyróżnieniem

Senator zachęca do głosowania na maszty

O bezpieczeństwie

64 nowe zakażenia (aktualizacja)

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
349
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%