MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Samorządowcy chcą lokalnej kolei

Wiadomości: Region
Piątek, 20 stycznia 2017, 8:01
Autor: CW
Fot. Archiwum
Wprawdzie 11 grudnia władze PKP oficjalnie zawiesiły kursowanie pociągów relacji Jelenia Góra Lwówek Śląski przez Wleń, niemniej samorządy istniejące przy tej linii nie godzą się z takim rozwiązaniem. Tym bardziej, że pokrzywdzonym czuje się też samorząd Złotoryi (będący w granicach ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej), który chciałby powrotu do kursowania pociągów relacji Legnica – Lwówek Śląski przez Złotoryję.

Gdyby oba te działania się powiodły, Jelenia Góra zyskałaby kolejowe, bezpośrednie połączenie z Legnicą. A z części tego obszaru koleją, a nie autobusami przedsiębiorcy mogliby dowozić pracowników. To ważne, bo w sytuacji, gdy wskaźnik bezrobocia w Jeleniej Górze spadł do ok. 4,8 proc. oznacza to w praktyce, że rezerwy osób zainteresowanych pracą skurczyły się tu do minimum.

Natomiast w okolicach Wlenia, Lwówka czy nawet Złotoryi ten wskaźnik jest dwu lub trzykrotnie wyższy.

- Tłumaczy się nam – mówią samorządowcy, którzy już trzykrotnie spotykali się w tej sprawie, by zintegrować działania wspierające „odwieszenie” linii – że pociągi będą jeździła tam, gdzie spodziewa się dobrych wyników finansowych i rentowności, a tę gwarantują wyłącznie przewozy towarowe. Przyjęlibyśmy tę tezę, gdyby nie fakt, że do programu województwa została wpisana reaktywacja linii Świeradów-Zdrój – Gryfów Śląski, na której trudno spodziewać się „kokosów” z przewozów towarów masowych. Nie zazdrościmy nikomu z okolic Świeradowa, Mirska, czy Gryfowa, ale chcemy by i potrzeby innych naszych obszarów na Pogórzu Izerskim i Kaczawskim zostały tak samo wzięte pod uwagę – podkreślają samorządowcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Będzie taniej za wodę i ścieki

Zygzakiem po ulicy

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Zdzich 20-01-2017 11:43
Pociągi PKP już dawno tam nie jeździły,ktoś nie wie co pisze.Nawet PKP CARGO jeździło przez Niwnice.
~ 20-01-2017 12:40
Pogadajcie z Marcinkiem on może wszystko. Złatwił ju ższybką kolej miejską z przepięknymi przystankami na terenie miasta. Mówi się też coś o tramwajach i trolejbusach jako ekologicznych środkach komunikacji.
~ 20-01-2017 12:59
Jakby spojrzeć w mapę, przebieg części tych tras - choćby złotoryjsko-lwóweckiej jest pełen ostrych zakrętów, następujących jeden po drugim. Nie wymagano zawrotnych prędkości na w/w liniach, ponieważ budowano je na potrzeby lokalnych wyrobisk rud miedzi i surowców skalnych. Nawet po znacznym remoncie, żaden pociąg pasażerski nie pojedzie z prędkością pozwalającą na czas podróży porównywalny z autobusem, samochodem czy nawet rowerem.
~ 20-01-2017 13:12
PRZYWRÓCIĆ dawny podział WOJEWÓDZTW bo zmarniejemy , we Wrocku i w okolicach cały czas są bieżące naprawy a u nas ciągle na nic nie wystarczy i nic się nie opłaca, tak samo w reszcie województw. Jeśli obecnemu rządowi udało się przywrócić 8 -letnią podstawówkę to teraz czas na dany korzystniejszy dla wszystkich podział województw
~Zdzich 20-01-2017 13:36
do 12:59 Jesteś w błędzie.Kiedyś pociągi pokonywały tą trasę z prędkością 60km/h. Pociąg na tej trasie jadący 60km/h jest już szybszy od autobusu.Przy dzisiejszej technice spokojnie można zrobić tam 80km/h dla szynobusów.
~stop słoikom 20-01-2017 16:17
Popieram postulat dotyczący dawnego podziału administracyjnego. Wrocław niestety nie gwarantuje nam rozwoju, a jedynie wysysa energię z regionu. Tylko co z nim będzie jak już wszystko zostanie stąd wyprowadzone do Wrocławia? Nie chcę płacić swoich podatków na jakieś słoiki.
~zuzanka5 20-01-2017 16:21
tak to jest jak głosować na PISIORY to co mamy G.....NO
~k...k 20-01-2017 21:10
do zuzanka5 to g....no to jest od lat prl a co do tego maja pisiory nierozumiem
~jamnik 21-01-2017 1:05
Tylko województwa chce Jelenia Dziura?? Może od razu stolica Polski i siedziba Parlamentu Europejskiego?? Jak w Warszawie podliczą ilu tu ludzi realnie mieszka i głosuje a nie jest tylko zameldowanych to i powiat zniknie.
~ 22-01-2017 12:21
Ludziom "z góry" łatwo mówić, że coś się nie opłaca, a według przysłowia, że najbliższa ciału koszula, "pompują" pieniądze do Wrocławia. Tyle, że nasze województwo, to nie tylko Wrocław. Jelenia Góra ma problem, bo a) leży w kotlinie, a b) brak bezpośredniego połączenia z autostradą i drogami szybkiego ruchu, która ułatwiła by dojazd do autostrady. To powoduje, że duże konsorcja omijają nas szerokim łukiem. Dlaczego Mercedes inwestuje w małym Jaworze? Odpowiedź jest prosta. Blisko do autostrady. Miała powstać u nas Szybka Kolej Miejska i nici. Tramwaje z osobną "nitką" pozwoliłyby na szybsze dotarcie z punktu A do B niż sam autobus. Połączenie kolejowe z Jeleniej Góry do Lwówka powinno być przywrócone, bo to historyczne połączenie. Trzeba zdobyć unijne środki na jego rewitalizację.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nurkowe Demo Days

Trwa "Davos" w Karpaczu

Przekazali laptopy dla rodzin zastępczych

Koncert na gongach

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
593
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%