MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Samobójcy na jezdni

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 24 października 2007, 0:00
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Na drogach rocznie ginie około 6 tys. osób, a 60 tys. zostaje rannych.

Do większości potrąceń dochodzi na wyznaczonych przejściach dla pieszych, w obrębie skrzyżowań, na chodnikach i poboczach. Ale nie we wszystkich przypadkach winni są kierowcy. Bardzo często piesi sami pchają się pod koła.

W trakcie policyjnej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” wsiadamy do radiowozu z sierż. Kacprem Krauze i udajemy się na ulicę Różyckiego. Przedpołudniowy szczyt. Przez pół godziny policyjne auto stało w widocznym miejscu naprzeciwko ryneczku. Piesi, jak gdyby nigdy nic, przebiegali przez ulicę pomiędzy samochodami. Tuż przed policyjnym wozem. W tym starsza pani podpierająca się laską, której niestraszne masywne ciężarówki i autobusy jeżdżące raz po raz główną ulicą tego rejonu osiedla.

Przyłapani na gorącym uczynku tłumaczą, że zawsze tędy chodzili i chodzić będą.
- Ciężko karać kogoś takiego – mówi st. sierż. Kacper Krauze.
Na widok policji i aparatu fotograficznego uciekło trzech nastolatków, którzy próbowali przejść w niedozwolonym miejscu do hipermarketu Carrefour. Mniej szczęścia miał inny chłopak – przechodząc przez ulicę i pas zieleni na Jana Pawła II wyszedł wprost na policyjny samochód. – Otrzymał pouczenie. Mam nadzieję, że to go czegoś nauczy. Bo niestety często bywa tak, że na ludzi działają tylko surowe kary – dodaje st. sierż. Krauze.

Prawie połowa ogólnej liczy zabitych w wypadkach drogowych piesi, rowerzyści i motorowerzyści. Ta grupa, w przeciwieństwie do kierowców, pozbawiona jest jakiejkolwiek ochrony przed uderzeniami przez pojazdy. Na lekkomyślnych starszych i młodszych to ostrzeżenie nie działa.

Wtargnięciem prosto pod koła samochodu pieszy ryzykuje nie tylko utratą zdrowia lub życia. Grozi za to mandat w wysokości 100 złotych. 250 złotych można zapłacić przechodząc przez jezdnię na czerwonym świetle.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Parking na... przejściu

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Sobieszowianin 24-10-2007 7:09
W Jeleniej Górze jest wiele niedozwolonych miejsc, gdzie piesi przechodzą, bo będzie szybciej. Może i będzie szybciej, ale niosą za sobą straszne ryzyko wpadnięcia pod samochód ciężarowy, autobus miejski, czy samochód osobowy. Jeśli Policja przyłapie takich gnojków, jak ten, którego widać na dwóch ostatnich zdjęciach to powinna zawozić go do szkoły lub oprzekazać opiekunom prawnym.
~rekdas 24-10-2007 7:35
Za mało jest takich akcji policji i straży miejskiej w okolicach przejść gdzie nagminnie łamane są zasady ruchu drogowego zarówno przez pieszych jak i kierowców.
~big bumper 24-10-2007 8:42
A niech sobie przechodzą... d...le zginą pod kołami pojazdów... chore jednostki same się usuną poprzez selekcje naturalną dnia codziennego. Są dni, są chwile, są ludzie i d...le!
~Na wszystkich, którzy : 24-10-2007 8:59
"chodzili i chodzić będą" jest tylko jedno panaceum: KARAĆ, KARAĆ i jeszcze raz KARAĆ. Bez względu na wiek czy laseczkę starszej pani ze zdjęcia! Jeśli ktoś raz czy dwa wyciągnie niebieski (minimum) banknot z portfela szybko nauczy się przeliczać skróty na złotówki. Dlaczego policja nie folguje kierowcom, którzy jeździli i dalej będą jeździć zbyt szybko? W takim, niestety, przyszło nam żyć społeczeństwie, że jeśli nie czuje się zagrożenia to normy na bok. Przecież to Ci piechurzy karają się sami łamiąc prawo – policja to tylko egzekwuje. Wiedza kosztuje a mandaty będą zapłatą za naukę zdroworozsądkowego myślenia. Dla niektórych taki uliczny "uniwerek trzeciego wieku".
~do big bumpera 24-10-2007 9:22
No w porządku ich będzie wina, ale to nie on "odpokutuje". Wpadnie taki lekkoduch pod auto, pójdzie do piachu – jemu nic już nie pomoże. A kierowcę, który go stuknął, to sądy, policje i inne takie "wymiętolą jak szmatę"
~mmm 24-10-2007 11:25
Popierwm taką akcję, naprawdę, moze pouczenie to jest wyjście, ale 50 zł jeszcze bardziej przemówi do rozsądku. Ludzie czasem bardzie szanują pieniadz niźli swoje zdrowie. A jak dojdzie do niesczęścia to winni sa inni nie oni. Bo do pasów było daleko, bo zawsze tam pzrechodziłem, bo.... mamy wyż demograficzny i oszczędzamy na emerytach.
~??? 24-10-2007 12:09
A co zrobić jak policja sama łamie przepisy.Nie tak dawno na parking naprzeciwko Casablanki w Cieplicach podjechał policyjny pojazd z którego wysiadł policjant i na przełaj do Casablanki.Przejście jest w odległości 20 metrów.Czy ten policjant nie złamał prawa?A domagają sie żeby staruszka szła na zebry,na to ona mówi:sam se idż na zebry,ja mam rente.
~big bumper 24-10-2007 16:20
A dajcie spokój z dawaniem przykładu przez trzymających władze... sami sobie powinniśmy dawać przykład, jak będziemy patrzeć na innych to wpadniemy pod auto. To my mamy decydować i wewnątrz siebie mieć ten dobry przykład, a jak ktoś nie ma głowy to jest tylko i wyłącznie jego problem i jego sprawa i jego portfel. Śmierć nie wybiera zaglądnij po banknot do portfela. Zgadzam się, wtedy jest przesrane. Szczególnie psychika siada bo niesłusznie obwiniamy się zabiciem człowieka. Ale tak było, jest i będzie. Że przez d...li normalni ludzie mają problemy. Nikt tego nie zmieni dopóki sami się nie zmienimy.
~do " Na wszystkich, którzy:" 24-10-2007 16:39
Dokładnie napisane. Całkowicie popieram. Tym bardziej że wśród tych, którzy ot tak sobie chodzą są tak ciężko reformowalne jednostki, że kiedy na takiego zatrąbisz to się jeszcze odgraża.
~Yanec_BW 24-10-2007 17:02
Zapomniałem dodać że jeszcze można wpaść pod autobus międzymiastowy i pociąg jeśli przechodzi się przez tory w miejscu niedozwolonym.
~Pieszy 24-10-2007 18:01
D..pa tam takie prawo! Trzeba myśleć a nie robić durne przepisy! Zlikwidowali nam przejście na Jana Pawła, i co dali w zamian? 150 metrów dalej przejście teraz rozkopali, zamiast najpierw zrobić obiecane pod estakadą! Drogi trzeba tak planować, aby najbliżej i najwygodniej było przez przejście a nie na odwrót!
~keegan 24-10-2007 18:26
Polecam policjantom obserwację przejść dla pieszych. Przepisy szczegółowo okrteślają zachowanie kierowców. W Jeleniej Górze jak nie wtargniesz na pasy to nie przejdziesz. A kontroli w tych miejscach nie widzialem dobre 10 lat. Dwa trzy razy w miesiącu z surowym karaniem na pewno zmobilizowało by kierowców. Tak jak fotoradar mobilny na ul.Wolności. Już większośc zdecydowanie zwolniła.
~Kierowca 24-10-2007 18:36
Ta i jak wpadnie taki d...l pod samochód to jescze szkód narobi maska pogieta zderzak peknie. I kto za to zapłaci?????
~matka 24-10-2007 19:22
zapraszam na pzrejście dla pieszych przy szkole podst. nr 6, jak nie wejdziesz na pzrejście to mozesz poczekać. Z jednej strony trzeba dac dzieciakom przykład ale to ty mokniesz na pzrejściu, a on w furze ma ciepło.
~xxx 25-10-2007 6:59
dokładnie tak. Potwierdzam to wszystko. Jelenia Góra to takie miasto że nikt się nie zatrzyma żeby przepuścić. Jak nie ma świateł to trzeba wchodzic na chama bo inaczej można stać ohoho. Co się dziwić że ludzie tak przechodzą skoro władza likwiduje przejścia dla pieszych i nie robi nowych ( np. Jana Pawła) Poztym te zdjęcia w większości są z ulicy różyckiego. Od zawsze wiadomo że sporo ludzi tak przechodzi. Czy to z przystanku na przystanek czy z ryneczku szybko na przystanek. Dlaczego nie zrobić tam przejścia dla pieszych? tak pomiędzy przystankami. Było by to dosyć wygodne. Napewno przejście było by bardziej uczęszczane niż to przy moście.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

60 okrążeń na 60 lat

Nabór do "Planety Uśmiechu"

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Powstanie przedszkole

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
698
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
6%