MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

Salonowa sztuka ulicy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 16 lipca 2010, 20:01
Aktualizacja: Sobota, 17 lipca 2010, 13:30
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Bywa ozdobą podniszczonych murów, ale w Jeleniej Górze stała się wakacyjną atrakcją Biura Wystaw Artystycznych, które zaprosiło do swoich wnętrz twórców z obszaru graffiti. – Zapach lakieru to dobry sposób na zasikane klatki schodowe – poradził Zbigniew Szumski, opiekun warsztatów, których zwieńczeniem był wernisaż wystawy "Akcja re akcja".

Temperatura wnętrza BWA przy ul. Długiej 1 przypominała środek piekarnika. Niewiele pomogło odsunięcie z pomocą silniejszych widzów głazu przy bocznym wejściu od ulicy Długiej i otwarcie tych drzwi. – Od wielu lat bezskutecznie zabiegamy o zamontowanie klimatyzacji – mówili przepoceni pracownicy Biura Wystaw Artystycznych.

Niesprzyjające warunki termalne nie zniechęciły bywalców galerii, którzy tłumnie zjawili się na wernisażu. Nieco mniej przybyło młodzieży, która – w sumie – jest adresatem tej wystawy. Na ścianach galerii przymocowano regipsowe płyty, które stały się podłożem dla malarskiej ekspresji młodych twórców. To Marek Brodowski, Jonasz Chlebowski, Mariusz Czarnota, Radosław Kieczeń, Grzegorz Łożnikow, Staszek Szumski oraz Zbyszek Wiśniewski, studenci i uczniowie szkół artystycznych związani z różnymi miejscowościami powiatu jeleniogórskiego.

- Latem udostępniamy wnętrza galerii osobom, których ojcowie raczej bywają wystawcami – powiedziała Janina Hobgarska. Dyrektorka BWA przypomniała, że wystawa jest efektem warsztatów, które w galerii trwały od 13 lipca. Zajęcia prowadził znany z działań Teatru Cinema z Michałowic, plastyk i znawca sztuki współczesnej Zbigniew Szumski.

– Taką wystawę łatwo otworzyć, ale trudno zakończyć – powiedział odnosząc się do samej sztuki ulicy, której przestrzenią bywają często mury kamienic, a ograniczeniem – mury niechęci zarówno mieszkańców, jak i stanowiących prawo. Jednak tak zwane „action painting”, rysunki, wlepki i malarstwo wielkoformatowe mogą być sposobem na upiększenie brzydkich powierzchni post-industrialnych czy też betonowych bloczysk. Padła też propozycja zorganizowania w przyszłym roku „murali jeleniogórskich”.

– Zapach lakieru to dobry sposób na zasikane klatki schodowe – poradził Zbigniew Szumski W Polsce ta sztuka wciąż jest na cenzurowanym. Częściowo z winy wandali, którzy – niszcząc bohomazami elewacje domów – wystawiają złą opinię o malarstwie ulicznym w ogóle. Ta wystawa ma też, między innymi, przekonać szarego obywatela, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Obrazy namalowane podczas warsztatów widoczne są też od strony ulicy Długiej.

Imprezę uświetnił performance Wiktorii Wiktorczyk i Kamili Obrębskiej Wołek, które popisały się sprawnością fizyczną w ekwilibrystycznym tańcu na szarfie przy saksofonowym akompaniamencie Mateusza Rybickiego. Był także koncert grupy UNCOMMON PROJECT. Sponsorem całości jest powiat jeleniogórski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ 16-07-2010 21:21
Brawo!!!! Zajefajna sztuka . Najlepszy pan na zdjęciu nr 9. Zastanawia się chyba czy graficiaż, który napisał na jego korytarzu pi..a to artysta czy wandal. Więcej sztuki wysokiego lotu. Zastanawiam się kto utrzymuje BWA. I jeszcze jedno. Na każdym wernisażu, te same zblazowane twarze, udające zachwyt nad "sztuką".
~ 16-07-2010 22:25
Rany, ale plucie jadem. Czyste chamstwo. Zapraszamy, może też zobaczymy cień zachwytu u ciebie.
~cdn. 16-07-2010 22:34
dzisiaj wracałam specjalnie znad morza, żeby obejrzeć tę wystawę- daj więc sobie spokój z tym zblazowaniem i podobnymi.
~ 16-07-2010 23:10
Podpowiem tematy następnych wystaw. Dorota Nieznalska: penis na krzyżu. Był jeszcze jeden "twórca", który puszkował swoje ekstrementy. Tak wygląda tzw "sztuka nowoczesna". Zapraszam do lektury jacy to "artyści". http://niniwa2.cba.pl/15_lat_temu.htm
~tentaris 16-07-2010 23:41
O Wiczka pokaz robiła... a ja nie miałam okazu podziwiać tych wygibasów:(
~inny gość portalu 16-07-2010 23:54
Super artykuł o sztuce ulicy, tyle że jej wcale nie pokazuje. Na 28 zdjęć może na 3-5 widać cokolwiek co zostało zaprezentowane w galerii (gdzieś w tle za odwiedzającymi coś widać). Na większości widać te same twarze do znudzenia... sztuki zero :) Mało tego, sztuka jako sama w sobie to to może i jest, ale bynajmniej twórcy to raczej z obszarem graffiti nie mają za wiele wspólnego (czyt. mieć spray w ręce, nie równa się mieć o tym pojecie...)
~el estaro 17-07-2010 0:03
a dlaczego prac Brody nie było?
~Rebus 17-07-2010 0:04
W Galerii dominikańskiej ( dawnym domu towarowym ) Bywa 44 stopnie.. Przez 9 godzin pracujący tam ludzie nie dostają wody, klimatyzacji nie ma.. Nie ma też pracownik przerwy - czy to bezprawie ? Tak zniewolić człowieka na stanowisku sprzedawca ? Może ktoś się tym zainteresuje ? Jakieś kontrole ? Czy poczekamy na osłabienie pracowników albo coś poważniejszego i wtedy urzędnik pokaże morde do gazety zapowiadając kontrole ?
~ 17-07-2010 5:49
Trzeba było przyjść na tę wystawę. Byłyby "inne twarze niż zwykle". Wejść mógł każdy kto chciał. Był o tym artykuł.
~~~(:-)-[[[ 17-07-2010 10:17
Rebus, to post pod artykuł "Ceńmy cień". Napisz to jeszcze raz, ale tam. Galeria nazywa się Karkonoska, a nie Dominikańska. W Dominikańskiej, która jest we Wrocławiu, jest klimatyzacja, sprawnie działająca. Ta "galeria" karkonoska to nie żadna galeria, to dalej dom towarowy, tylko zmieniono nazwę! Jest tam skupisko pseudokupców jeleniogórskich, którzy znaleźli miejsce do sprzedaży i eksploatują pracowników. Nawet w hiparmerketach jest klimatyzacja!!!!!
~gdyri 24-08-2010 10:53
takie akcje dla młodych artystów to rzadkość, a szkoda, myślę, że wielu młodych ludzi mogłoby to sprowadzić na dobra drogę. u nas w mieście chyba aktualnie nic się nie dzieje w tym kierunku? ale jak ktoś chce sie szerzej pokazać to niech zajrzy tutaj www.projektpokolenie.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie nowa biblioteka w Wojkowie

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

"Dusze słowiańskie. Teraz" – piękna baśń taneczna

Krakowska w budowie

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1916
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%