MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sądowy finał skandalu z „Honorem Samuraja”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 19 kwietnia 2008, 9:08
Aktualizacja: 23:09
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Przywrócenie oryginalnego brzmienia tekstu oraz opublikowanie przeprosin – to nakazał Teatrowi Jeleniogórskiemu Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie o naruszenie praw autorskich tłumaczki głośnej sztuki Adama Rappa „Honor Samuraja”.

Pretensje były mocne. Cieszący się sporym powodzeniem spektakl został znacznie zmieniony w stosunku do oryginału. Reżyserka dopisała fragmenty i zmieniła zakończenie. Agencja chroniąca praw tłumaczki podała Teatr Jeleniogórski do sądu. O finale głośnej sprawy pisze Polska Gazeta Wrocławska.

Występku dopuszczono się za czasów poprzedniej dyrektorki artystycznej TJ Małgorzaty Bogajewskiej. Ona, wraz z reżyserką Moniką Strzępką, broniły się, że naniesione zmiany były tylko interpretacją tekstu, a tłumaczka wcześniej zgodziła się na treść inscenizacji. Z kolei sam tekst nie był oryginalny, ale opracowany przez reżyserkę, o czym była informacja na afiszach.

Sąd w Warszawie nie zgodził się z taką linią obrony. Kazał przywrócić treść sztuki, a teatr w Jeleniej Górze musi przeprosić na łamach prasy tłumaczkę. Póki co przeprosin nie ma, a – jak powiedział Polskiej Gazecie Wrocławskiej Bogdan Nauka, dyrektor naczelny TJ – nie ma możliwości powrotu do oryginalnej wersji tekstu, bo przedstawienie zostało wycofane z repertuaru. I najpewniej już do niego nie powróci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Na ratunek skoczniom

Defibrylator w centrum Jeleniej Góry  

Poznaj kowarską przyrodę

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~jaa 19-04-2008 11:29
jak dla mnie powinno być więcej takich spektakli , mówia o życiu i sa takie jak zycie a to ze sa tam uzywane wulgaryzmy tez nikogo nie powinno bolec bo tak tez jest na codzień. Spektakl jest bardzo madry i wiele uczy, tylko jak zawsze musi sie znalesc ktos komu przeszkadza.Zasada jest prosta nie che isc do Teatru to nie ide.
~ciekawe 19-04-2008 13:11
z jaką ulgą pan Bogdan wycofuje z repertuaru Sceny Dramatycznej kolejne świetne przedstawienie!!! Nauka musi odejść
~Sratatata 19-04-2008 13:43
~taka prawda 19-04-2008 18:28
tych panów kierowników w teatrze ktoś powinien porządnie przeszkolić z zagadnień prawa autorskiego; dyrektor powinien na mszę dać, ze tak tanio się wyłwinął tym razem od konsekwencji
~- nieładnie 19-04-2008 22:55
<i> dziękujemy i przepraszamy </i>
~samuraj 19-04-2008 23:33
to oczywiste że nie powróci do oryginalnego tekstu , bo oryguiinal to zupełnie niezrozumiale dla polskiego widza amerykańskie popluczyny. A żądna reklamy autorka tlumaczenia niech się cieszy , bo dzięki przekładowi Moniki Strzępki dostała tantiemy ktorych za Jej oryginal nie widziała by wogóle , a i prasa napisała coś o Niej i świat poznał nazwisko Hanna Szczerkowska .
~ 20-04-2008 7:45
A Dzień Teatru mamy w połowie kwietnia.To też "innowacja" naszego teatru.
~do samuraja 20-04-2008 14:26
To może ja tobie twoje auto też intrygująco wymaluję? Na przykład w pstrokate pseudo-graffiti. I żadnych pretensji proszę, przecież dzięki temu staniesz się sławny. A że to twoja własność? Ty nie przywiązujesz przecież wagi do takich dupereli jak prawo własności...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Adam Małysz wspiera ratowanie skoczni w Harrachovie  

Odbudują zbiorniki

Będzie remont basenu w Lwówku Śląskim  

W obronie zwierząt

Wakacje okiem służb  

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
490
Tak
86%
Nie
10%
Nie mam zdania
5%