MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sąd za mandaty

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 7 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 13:27
Autor: marek
    Przed sądem rejonowym w Jeleniej Górze rozpoczął się w czwartek proces policjantów z jeleniogórskiej drogówki, którym prokuratura okręgowa we Wrocławiu zarzuca fałszowanie dokumentów.

    Sprawa dotyczy niemal wszystkich funkcjonariuszy tej sekcji zawieszonych w czynnościach służbowych ponad rok temu.
Prokurator zarzuca policjantom, że w latach od 1997 do 2001 niezgodnie z prawem przerabiali mandaty karne, znacznie obniżając wysokość kar. Na przykład z 300 złotych na 30 złotych.

    Obrońca oskarżonych, mecenas Andrzej Graunitz uważa że policjanci są niewinni. Bowiem zgodnie z prawem mogli oni zmienić nałożoną karę na mniejszą po uwzględnieniu dodatkowych okoliczności, na przykład, trudnej sytuacji materialnej osoby która popełniła wykroczenie drogowe. Wielokrotne kontrole finansowe nie zakwestionowały poprawianych dokumentów, chyba, że kontrole były po prostu fikcją.

    Ze sprawy wynika też, że funkcjonariusze przez lata nie byli kontrolowani ani rozliczani ze swojej pracy. Inaczej ówcześni przełożeni szybko spostrzegliby, że z mandatami dzieją się dziwne rzeczy. Ale tych przełożonych na ławie oskarżonych nie widać.

    Ponieważ prokuratura oskarżyła prawie dwudziestu funkcjonariuszy, proces podzielono na kilka odrębnych spraw, gdyż w jeleniogórskim sądzie nie ma sali w której można by było zmieścić wszystkich oskarżonych.W czwartek oskarżono pierwszych pięciu funkcjonariuszy. Wkrótce przed wymiarem sprawiedliwości staną kolejni. Wobec przedawnienia sprawy sąd umorzył postępowanie przeciwko trzem policjantom.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O świetlicy mogą pomarzyć?

Bulwar niemal gotowy

Turystyczna niedziela bez samochodu

W środę kontrole w centrum

Giną woreczki na psie odchody

Ratowali bociana

Wodnik: woda z Grabarowa jest czysta

Co z tym SOR–em?

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
912
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%