MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Są nowe murale

Wiadomości: Kowary
Wtorek, 18 czerwca 2019, 6:11
Aktualizacja: Środa, 19 czerwca 2019, 11:16
Autor: WAC
Fot. Miejski Ośrodek Kultury Kowary
Trzy nowe murale pojawiły się w przestrzeni publicznej Kowar. Wszystkie powstały w ramach polsko – czeskiego projektu "Ocalmy Pamięć Karkonoszy!"

Autorami malowideł jest młodzież z Kowar oraz Trutnova, która pracowała nad nimi podczas dwudniowych warsztatów graffiti. Miejsca, w których powstały, to ściana wspinaczkowa przy Szkole Podstawowej nr 1, budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz ściana garażu przy ul. Jaśminowej. Tematyka murali nawiązuje do najazdu wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968.

Powstanie murali jest jednym z efektów realizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury oraz czeski Instytut Badawczy projektu „Ocalmy Pamięć Karkonoszy!". Zyskał on dofinansowanie unijne w ramach Programu Interreg V - A Republika Czeska – Polska. Jego celem jest zachowanie w pamięci wydarzeń z ostatnich kilkudziesięciu lat na polsko – czeskim pograniczu w Karkonoszach. W tym celu między innymi powstaną dwie bazy danych, po czeskiej i po polskiej stronie, w których będą przechowywane, spisane relacje o historii miejscowości, domów, rodzin czy poszczególnych osób. Dojdzie też do wspólnych polsko-czeskich spotkań i warsztatów młodzieży.

Twoja reakcja na artykuł?

10
77%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
2
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Mikołajki wolontariuszy z kowarskiego Lema

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Komentarze (3) Dodaj komentarz

rymcycymcy 18-06-2019 8:56
Młodzież namalowała ...polskie tanki nad Wełtawą ?! :) ...w ramach wzmacniania relacji ! :)
~Zzz 18-06-2019 12:29
Proponuję wygooglowac słowo "mural" i zapoznać się z tym tematem bo to co zostało przedstawione w artykule to może jest szablon może jakieś graffiti jakąś forma wyrazu ale z muralem oprócz tego że jest malowane sprayem na ścianie ma niewiele wspólnego. Mural to w teorii dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego. Jeleniogorskie tzw murale też są dalekie od tego co można podziwiac w innych miastach, chyba jest jakiś problem przy wylanianiu wykonawcy za najniższa cenę bo jaki artysta przyjechał by coś namalować w zamian za rekompensatę zużytych materiałów. W Jeleniej odbywa się w lecie festiwal graffiti i chyba ktoś ma oczy i widzi że to co chłopaki za darmo robia o wiele lepsza robotę niż to za co miasto zapłacilo zlecając murale w JG. Śmieszne pieniądze wywalone elewacje zniszczone i ktoś to nazywa jeszcze muralem.
~Ono 18-06-2019 22:43
W dzisiejszych czasach uważnie należy nazywać projekty. Można narazić aię na szlodzenie Państwu Polskiemu. Przecież to polskie czołgi były w Pradze. Są żywe do dzisiaj powiedzenia u Sąsiadów nieprzychylne powiedzenia odnośnie tej właśnie historii.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Mikołajkowy bieg

Nowa dyrektor w Starostwie

Ten etap remontu na Zamku Chojnik już zakończony

O jeleniogórskim rynku

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
733
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
8%