MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

S3 drogą wielkich możliwości

Wiadomości: Region
Niedziela, 8 marca 2015, 7:49
Aktualizacja: 7:54
Autor: Oprac. „Mo–Ja” Multimedia
Fot. Archiwum. „Mo-Ja” Multimedia
Szansą na dalszy rozwój stref ekonomicznych położonych w zachodniej części Polski jest kompleksowa budowa drogi ekspresowej S3. W Głogowie podpisano ostatnio porozumienie o wspólnej realizacji projektu S3 – Droga Wielkich Możliwości. Sygnatariuszem porozumienia jest także Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości.

- Dobra i rozległa sieć drogowa to jedna z kluczowych podstaw sukcesu każdej inwestycji. Trasa S3 ma być synonimem pozytywnego klimatu gospodarczego województw Polski zachodniej – mówi wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Projekt opiera się na stworzeniu obszaru aktywności inwestycyjnej wzdłuż drogi ekspresowej S3. Równolegle z jej budową przygotowywana jest kompleksowa oferta dla inwestorów. Będzie ona dedykowana nie tylko dużym firmom z zagranicy, ale także małym i średnim przedsiębiorstwom lokalnym.

- Naszym zadaniem będzie przygotowanie, wspólnie z samorządami lokalnymi, atrakcyjnych działek inwestycyjnych, zlokalizowanych wzdłuż S3, wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą: drogami, sieciami, uzbrojeniem – mówi członek zarządu kamiennogórskiej strefy Wojciech Smoliński.

Droga ekspresowa S3 od Szczecina do Czech stanowi fragment trasy międzynarodowej E65, leżącej w transeuropejskim korytarzu transportowym. Będzie prowadzić od portów morskich Świnoujście- Szczecin na południe, do granicy z Czechami. Jak podkreśla członek zarządu kamiennogórskiej strefy Wojciech Smoliński, szczególnie ważny dla rozwoju powiatów kamiennogórskiego i jaworskiego jest odcinek od Bolkowa do Lubawki, o długości około 32 km. Jest on ujęty na liście rezerwowej projektu Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023. Ma być realizowany w ramach programu dostosowującego sieci transportowe o znaczeniu międzynarodowym do standardów przestrzeganych w Unii Europejskiej TINA (Transport Infastructure Needs Assessment).

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Bobry na Zabobrzu

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~precz z Wrocławiem 8-03-2015 14:38
Nie chcemy tu dróg ani autostrad, nie chcemy by Wrocław i cala Polska tu zjeżdżała, ma być tak jak było chcemy sami siedzieć w swoim grajdołku bez turystów i przyjezdnych. Nie chcemy by młodzież uciekała do Wrocławia i studiowała na tamtejszych uczelniach, ma siedzieć w domu. Nie chcemy by ludzie z okolicy jeździli do galerii i sklepów wrocławskich, tamtejszych kin i teatrów. Nam wystarczą nasze chaszcze i ławeczka z tanim winem. Po co cywilizacja z Wrocławia ma wejść do naszego grajdołka, nam wystarczy bród i psie odchody i zdlona młodziez w dresach.
~out 8-03-2015 15:26
Nie chcemy tu PSL-u i Smolińskich
~Boss 8-03-2015 15:32
Polska logika budować drogi ,infrastrukturę z podatków żeby mogły rozwijać się firmy które ich nie płacą
~marcinZZ 8-03-2015 19:18
po pierwsze: ważny jest odcinek Bolków - Jawor, a nie na Lubawkę, bo trzeba dojechać do Legnicy i na północ. Po drugie: konieczne jest poprawienie drogi z Bolkowa do Jeleniej, nie obwodnica Maciejowej, tylko ten okropny podjazd/zjazd do/z Bolkowa - sto zakrętów + powolne i niebezpieczne!
~ 8-03-2015 22:23
14:38 - to słoik z Wrocławia, któremu szajba już całkiem uderzyła do głowy. Nie zwracajcie uwagi na tego wrocławskiego trolla.
~drogowiecc 8-03-2015 22:26
@ 19:18: Wręcz przeciwnie, S3 do Lubawki jest nam bardzo potrzebna, bo to jest nasze okno na świat. Tak samo do Jakuszyc i Zgorzelca. A po co do Bolkowa i obwodnica Maciejowej? Nikt już nie jeździ do Wrocławia, bo to miasto się zwija, zresztą więcej Jeleniogórzan pracuje już za granicą niż we Wrocku. A jak wrocławskie słoiki chcą jeździć w KArkonosze to niech budują za swoje pieniądze. Inna sprawa że jest to droga krajowa (DK 3), a więc inwestycje nawet formalnie leżą w gestii wrocławskiego oddziału GDDKiA, a nie że Jelenia Góra ma z własnych pieniądze budować drogi krajowe, bo pieniądze wojewódzkie idą na kolejne obwodnice Wrocławia.
~pejsaty wrocławianin 9-03-2015 8:09
Od kiedy to Karkonosze są w Jeleniej?? W Karkonosze to się jedzie do Szklarskiej i Karpacza a w Jeleniej to są najwyżej kominy Celwiskozy, zaszczane ulice przy placu Piastowskim, puste knajpy w rynku i odrapane kamienice przy Wojska Polskiego czy Wolności więc nie piszcie o drodze dla żadnych mitycznych turystów bo ich tu nie ma i nie będzie. Droga jest potrzebna żeby stada bezrobotnych Jeleniogórzan mogły szybko i bezpiecznie dojeżdżać codziennie do pracy we Wrocławiu i dalej bez konieczności przeprowadzania się za pracą. Jak ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości o zwijającym się Wrocławiu i kwitnącej Jeleniej to niech sprawdzi ceny mieszkań, w Jeleniej średnio dwa patole za metr, we Wrocławiu sześć i więcej.
~jakitaki 9-03-2015 8:46
Jelenia Góra pod względem dostępności komunikacyjnej , jest totalną dziurą, praktyczie z każdego kierunku, czy to z Legnicy, czy to z Wrocławia, Wałbrzycha Zgorzelca i Liberca dojazd do naszej kotliny jest z wąskim gardłem... w zasadzie wszytkie te dojazdy do Jeleniej w promieniu 30 km od miasta wymagają gruntownej modernizacji. prynajmniej do 3 pasów ruchu... Wbrew temu co napisali poprzednicy, taka modernizacja nie służyłaby tylko ruchowi pomiedzy dużymi aglomeracjami i Jelenią Góra, ale przede wszystkim uprościłaby i sprawiła bezpieczniejszym ruch lokalny. Jak bardzo poprawiałoby się bezpieczeństwo, widac na zmodernizowanym 3 pasmowym fragmencie DK3, na Przełęczy Radomierskiej... gdzie jeszcze kilkanascie lat temu przejazd przez nią był dramatem w zimie...
~smol 9-03-2015 8:49
Smoliński spec od dróg, czy malowania koniczynek na elewacjach budynków, a może były pracownik ARiMu. Zawsze, gdzieś dobrze płatna posadka znajdzie się dla aktywnego działacza synka tausia.
~jakitaki 9-03-2015 8:52
cd... oczywiście ktos zaraz powie, że dochodzi do wypadków na zmodernizowanym fragmencie DK w Radomierzu, ano prawda, zdarzają się, ale gdzie? no wlaśnie tam gdzie nie starczyło już kasy czy wyobraźni inwestorowi, kończąc z jednej strony zmodernizowany odcinek na krzyżówce i zjeździe do Janowic, a z drugiej strony na opadającym zakręcie w Kaczorowie..
~pejsaty wrocławianin 9-03-2015 9:14
~jakitaki - masz sto procent racji, pamiętam górę w Radomierzu przed remontem, korki w zimie, tiry na poboczach, jedna masakra była jak tylko trochę śniegu posypało. Remont każdej drogi jest na rękę Jeleniej i okolicznym miejscowościom a droga na Wałbrzych i Wrocław wymagają remontu niezwłocznie jeśli na serio mówimy o rozwoju Jeleniej.
~nio, nio 9-03-2015 10:02
Ja wiem! Ja wiem! ... po co to wszystko! Bo czesi chcą mieć dostęp do morza ot co więc my wspaniałomyślnie wybudujemy im korytarzyk.
~marcinzz 9-03-2015 10:23
no właśnie, to S3 to dla Czechów lun tych z Poznania- nie dla nas do Lubawki! my chcemy do Wrocka i Wałbrzycha!
~Franek 9-03-2015 11:12
oprócz S3 warto zacząć lobbować o S5, która powinna odejść od A4 w Kostomłotach biegnąc w pobliżu Świdnicy i Wałbrzycha krzyżując się z S3 w okolicach Bolkowa docierać do Jeleniej Góry. To byłoby prawdziwe usprawnienie komunikacji w całym regionie. Ale nawet w strategii województwa nie ma takich planów, a co dopiero w GDDKiA
~taka prawda 9-03-2015 12:48
Wrocław to dziura zabita dechami. Bezrobocie, długi i ogólna patologia. Nikt już tam nie jeździ. Jeleniogórzanie chcą dróg do Czech i Niemiec na nie na dziki wschód! Drogi do Jeleniej niech buduje Wrocław a nie Jelenia Góra bo więcej słoików jeździ z Wrocławia do Jeleniej Góry niż Jeleniogórzan do Wrocławia!
~@ pejsaty 9-03-2015 12:49
A Jagniątków nie leży w KArkonoszach? Kup sobie dobrą mapę i nie bełkocz, trollu. Tak samo reszta twojego komentarza to stek bzdur.
~pejsaty wrocławianin 9-03-2015 14:44
Piszesz chyba za swoje spragnione taniej, czeskiej wódki towarzystwo. No chyba, że jesteś jakąś piątą kolumną co ją gryzie Jelenia w Polsce. O poziomie zatrudnienia Jeleniogórzan we Wrocławiu jasno mówią statystyki GUS i liczba samochodów na blachach DJ co rano na wjeździe do Wrocławia, tego nie da się oszukać choćbyś nie wiem ile durnych komentarzy zamieścił w internecie.
~ 9-03-2015 18:41
Znowu strumien kasy z fotoradarow. Ktos wpadnie na pomysl oplat drogowych? Same profity ! Tylko budowac drogi ekspresowe, a panstwo i w bezrobociu sie wyzywi.
~ 9-03-2015 20:43
Statystyki GUS mówią, że najwięcej słoików z Dolnego Śląska jest... z Wrocławia, pejsaty napinaczu. Był nawet kiedyś taki artykuł w "Gazecie Wrocławskiej". To pokazuje, skąd na Dolnym Śląsku pochodzi najwięcej słoików. Co do Jeleniogórzan to więcej pracuje w Niemczech niż jakimś Wrocławiu z dziadowskimi płacami i chamskimi mieszkańcami.
~eryk.66 9-03-2015 20:46
Jelenia Góra powinna lobbować za drogami do Niemiec i Czech, a nie Wrocławia. Żyjemy w Europie, granice się otwierają więc i czas otworzyć się na Zachód. Ponadto z Niemiec i Czech przyjeżdżają do nas turyści, którzy przywożą REALNE pieniądze, a nie biedota z Wrocławia. Myślmy przyszłościowo, za parę lat do pracy i na zakupy będzie się jeździć do Drezna, Berlina i Pragi, a nie jakiegoś zapyziałego Wrocławia.
~ali 10-03-2015 16:29
Popieram poprzednika w 100%! Popatrzcie jaką mamy komunikację za granicę. Do Czech (np. Pragi) nie dojedziesz ani autobusem ani pociągiem, do Niemiec (Berlin, Drezno) tak samo. Mnóstwo ludzi tam pracuje i wszyscy muszą tłuc się własnymi autami albo ciasnymi busami. Jelenia Góra jest miastem na pograniczu i powinniśmy z tego korzystać. Wrocław może robi wrażenie na jakichś wieśniakach spod Kobierzyc i innych Obornik, ale dla nas to zapyziała dziura. Jelenia Góra zawsze była bliżej cywilizowanej Europy niż jakiś Wrocław gdzie wciąż pielęgnują chłopskie zwyczaje zza Buga.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Promesy dla gminnych jednostek OSP

Kolorowe wakacje w MDK

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Trwa budowa punktu widokowego

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2137
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%