MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

„Rzemiosła Artystyczne” pod skrzydłami wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych

Wiadomości: Jelenia Góra/Region
Czwartek, 14 marca 2013, 8:04
Aktualizacja: Piątek, 15 marca 2013, 8:15
Autor: Mea
Fot. mea
– Będzie więcej wyjazdów do ASP, warsztatów artystycznych z wykładowcami tej uczelni oraz plenery malarskie, z czego bardzo się cieszę – tak Natalia Mokobocka, uczennica II klasy Liceum Plastycznego, skomentowała podpisanie porozumienia Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze–Cieplicach z ASP we Wrocławiu. Uroczystość odbyła się wczoraj (13.03.) w siedzibie szkoły.

Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych działa od 1979 r. „Plastyk” jest szkołą artystyczną , pod nadzorem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczniowie oprócz przedmiotów ogólnokształcących uczą się malarstwa, rysunku, rzeźby, kompozycji i projektowania oraz podstaw fotografii i filmu.

Młodzież kształci się w wybranych specjalnościach: szkło artystyczne i witraż, snycerstwo, fotografia oraz projektowanie ubioru. Cieplicka szkoła jest, poza Wrocławiem, jedyną na Dolnym Śląsku placówką plastycznego szkolnictwa ponadgimnazjalnego, a jedną z dwóch w Polce, która prowadzi profil szkło artystyczne. Natomiast wrocławska ASP jest jedyną wyższą uczelnią w Polsce, która realizuje kierunek związany ze szkłem artystycznym. Absolwenci „plastyka” z powodzeniem zdają na studia plastyczne, wielu wybiera ASP we Wrocławiu, stąd wieloletnia współpraca obu placówek, którą nauczyciele i wykładowcy pragną zacieśniać.

Porozumienie w tym celu podpisali: prof. Piotr Kielan – rektor ASP we Wrocławiu, prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który objął patronatem współpracę między placówkami oraz dyrektor szkoły Bogdan Helik. - Od kilku lat współpracujemy z tą uczelnią, a teraz chcemy organizować razem jeszcze więcej wspólnych plenerów, wystaw, seminariów, konsultacji, które będą odbywać się nie tylko na uczelni, ale również u nas w szkole. Efektem końcowym współpracy będzie uzyskanie przez uczniów indeksu studenta pierwszego roku Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – powiedział Bogdan Helik, dyrektor ZSRzA w Jeleniej Górze.

Uczniowie „plastyka” będą mogli też korzystać z biblioteki ASP, co poszerzy możliwość ich twórczego rozwoju i wiedzy historycznej na temat polskiej oraz zagranicznej kultury i sztuki.
- Współpraca jest nieograniczona czasowo. Do tej pory nasi uczniowie jeździli na zajęcia do Akademii, przyjeżdżali też do nas wykładowcy i prowadzili lekcje. Teraz będą u nas częściej gościć i więcej pracować na plenerach. Dzięki temu młodzież może czerpać z wiedzy i doświadczenia profesorów oraz oswajać się z inną formą nauki, jaka jest na studiach – dodał Leszek Kaniecki, wicedyrektor ZSRzA.

W uroczystości wzięli też udział pracownicy naukowo-dydaktyczni ASP, a jednocześnie absolwenci Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze-Cieplicach – Artur Skowroński i Marek Kulig. Prof. Piotr Kielan również pochodzi z Jeleniej Góry. - To miasto jest mi szczególnie bliskie, gdyż w nim mieszkałem i kształciłem się, tym bardziej cieszę się na wspólną współpracę, bo ciepliccy uczniowie są naszymi potencjalnymi studentami. Chcemy pokazać młodzieży sztukę przez duże „S”, pokazać co na nich czeka na studiach i wyzwolić potencjał artystyczny. Nasi pracownicy również w regionie jeleniogórskim udzielają się artystycznie zarówno w dziedzinie szkła i ceramiki. W Szklarskiej Porębie uczestniczymy w plenerach malarskich – mówił prof. Piotr Kielan.

Uczniowie byli podekscytowani nowymi możliwościami rozwoju artystycznego, jakie zapewni podpisanie porozumienia. W przyszłości wielu chce kontynuować studia właśnie na tej uczelni.
- Interesuje mnie rysunek, więc cieszę się, że będzie okazja współpracować z profesjonalistami. Mam nadzieję, że dzięki uczestniczeniu w zajęciach na ASP będzie mi łatwiej dostać się tam na studia – powiedział Tomasz Fudal z IV klasy Liceum Plastycznego.

- Najbardziej lubię snycerstwo, czyli rzeźbienie w drewnie i rysunek, więc bardzo fajnie byłoby pojechać do ASP na zajęcia praktyczne ze studentami i wykładowcami – podkreślała Natalia Mokobocka.
Jeszcze w tym roku szkolnym i podczas wakacji planowane są warsztaty uczniów Liceum Plastycznego pod opieką kadry ASP oraz plener rzeźbiarski na terenie Muzeum Miejskiego – Dom Gerharta Hauptmanna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Wytną drzewa

Renowacja Nepomucena

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Cwaniacy 14-03-2013 10:14
To porozumienie to nie wynik nadzwyczajnej dobroci Wrocławia dla nas prowincjuszy. To zimna kalkulacja i przebieglość wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Oni nas traktuja jak kolonię. Precz z Wrocławiem. W zwiazku z niżem demograficznym uczelnie walcza miedzy soba o kandydatów na studentów. Teraz to student może wybierać i przebierać.
~ 14-03-2013 11:40
Czy specjaliści od projektowania ubioru nie mogli delikatnie uświadomić jednego z Szanownych Gości, że czerwony sweterek jest passe?
~............ 14-03-2013 12:27
czyżby sweterek nie "poszedł" na aukcji WOŚPomocy.......chyba jelonka pisała ,że poszedł.......to albo ściema albo drugi sweterek......jeżeli jest komplet siedmiu sweterków na cały tydzień to na aukcji powinien być wystawiony cały komplet........coś tu nie gra..........:)
~af 14-03-2013 14:02
To bardzo mądrze ze strony ASP - szukają w regionie studenta, a jak wiadomo za studentem idą pieniądze. Sytuacja nie do pomyślenia jeszcze 10 lat temu, wtedy to do bram wrocławskiej Akademii kołatały rzesze zainteresowanych studiowaniem młodych ludzi z wyżu demograficznego
~`nbj 14-03-2013 14:49
Kilku uczniów klasie artystycznej, jest z kim współpracować nie ma co.
~KilkuUczniów 14-03-2013 19:44
Ilość uczniów naszej szkoły nas nie eliminuje, każde kilka jest Kimś.
~Gość 14-03-2013 23:31
O jest czerwony sweterek ,aż miło popatrzeć .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Droga jak nowa

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

O bezpieczeństwie

Uroczyste posiedzenie

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
299
Tak
42%
Nie
47%
Nie wiem
11%