MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Rzecznik Praw Dziecka na 25–leciu TKOPD

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 30 listopada 2017, 7:24
Aktualizacja: 13:57
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka świętował 25–lecie działalności w Jeleniej Górze. W uroczystości, która odbyła się w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury wziął udział Marek Michalak, rzecznik Praw Dziecka.

Zarówno RPD, jak i przedstawiciele TKOPD podkreślali, że najważniejszymi problemami z jakimi obecnie zmagają się dzieci jest przemoc w szkole i poza nią, a także kwestia nadmiaru zadań domowych. - Mam nadzieję, że to się zmieni, bo problem jest ogromny – mówił Marek Michalak, który za przykład podał uczniów siódmych klas, którzy przez nadmiar zadań domowych zmuszeni są rezygnować z zajęć pozalekcyjnych. Doskonałym wzorem ma być Finlandia, gdzie nie ma zadań domowych.

- Za naszych czasów też były zadania domowe, ale nie musieliśmy siedzieć do północy, żeby sprostać tym wymaganiom – podkreślił rzecznik praw dziecka. - Zadania utrwalają wiedzę, ale dzieci też mają prawo do wypoczynku, pobycia z rodziną, jazdy na rowerze, a zmęczenie nauką może je na tyle przygnieść, że za moment będziemy leczyć je z depresji – dodał rzecznik, który upomina się przy każdej okazji o Narodową Strategię Walki z Przemocą Wobec Dzieci. - Polska nazywana jest na świecie „ojczyzną praw dziecka”. Trzeci protokół do Konwencji do Prawach Dziecka – to polski rzecznik zaproponował go ONZ-owi, który go uchwalił, a większość krajów go podpisała i ratyfikowała. Polska też powinna to zrobić – apeluje M. Michalak.

Istotnym problemem jest w dalszym ciągu przemoc wobec dzieci, z którą wolontariusze komitetu spotykają się na co dzień. - Panuje jeszcze u nas dziwny zwyczaj, że dziecko trzeba lać, żeby posłuchało – wyraża ubolewanie Krystyna Demkowicz, przewodnicząca TKOPD w Jeleniej Górze, która przypomina, że od 2010 roku nawet klaps jest prawnie zabroniony.

Podczas uroczystości pamiątkowe statuetki odebrali wolontariusze i instytucje, które w ciągu 25 lat współpracowały z Terenowym Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Z kolei w Książnicy Karkonoskiej Aleksandra Ejsmont z warszawskiego KOPD spotkała się z dyrektorami i pedagogami jeleniogórskich szkół, wygłaszając wykład z zakresu prawa i psychologii, a w tym czasie w JCK, uczniowie rozmawiali z rzecznikiem praw dziecka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wakacje w Złotoryi

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Dla odnowy wsi

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Sarna 30-11-2017 9:06
Cieszę się, że problem nadmiaru zadań domowych jest dostrzegany. Dzieci nie mają czasu na wypoczynek, własne zainteresowania czy zabawę. Przemoc wobec dzieci jest niedopuszczalna. Dzieci to tacy sami ludzie jak my dorośli i należy się im szacunek.
~Ekolog 30-11-2017 13:09
Ten "szacunek" wobec dzieci jest szczególnie widoczny podczas badań i rozpraw sądowych o opiekę nad dzieckiem. Większość osób decydujących o losach dzieci jest niekompetentnych. Posługują się tylko i wyłącznie SZABLONAMI. Dlaczego RPD nie pracuje nad zmianą prawa w tej kwestii?
~budda 30-11-2017 19:23
Panie Michalak,a czy jest pan w stanie wymienić nazwiska kilku fińskich naukowców?Tylko proszę z głowy...:) Poza tym prawo polskie przewiduje obowiązek szkolny do osiemnastego roku życia,ale w prawie nie ma mowy o zajęciach poza szkolnych,następna sprawa,to jeżeli chcecie żeby wasze dzieci miały więcej czasu dla siebie to nie zmuszajcie ich do odrabiania lekcji i nauki,ewentualnie w przyszłości będą sprzedawcami w marketach lub zostaną operatorami mioteł.Ja akurat jestem za podniesieniem poziomu nauki w szkołach,chciał bym żeby w przyszłości nasze społeczeństwo było solidnie wykształcone a wykształcenie musi być poparte wiedzą a nie samym papierkiem jak to się dzieje od kilkunastu lat.Jakoś śmiać mi się chce jak słyszę o ludziach którzy po studiach pracują "na produkcji" w firmach typu Draexlmaier czy Jelenia Plast. Ale to są ludzie,którzy mają papier w kieszeni ale w głowie pusto.
~wojtekkowalczyk13@gmail.com 21-01-2020 19:55
Potrzebuje pomocy od zecznika praw dziecka.Jak można się znim skontaktować. Pilne

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Trwa budowa punktu widokowego

Ruszyła procedura w sprawie referendum

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2203
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%