MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Rządowe łamanie barier

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 7 kwietnia 2008, 21:09
Aktualizacja: Wtorek, 8 kwietnia 2008, 9:49
Autor: AGA
Fot. AGA
Będą pieniądze na dostosowanie dla nie w pełni sprawnych szlaku i schroniska na Kopę. O tym, oraz o zaktywizowaniu rencistów, którzy boją się podjąć odpowiedniej pracy z obawy przed biurakracją, mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Kluczową kwestią jest aktywizacja środowisk osób niepełnosprawnych, co wiąże się m.in. ze zwiększeniem liczby zatrudnionych, nie tylko w zakładach pracy chronionej. – Na dzisiaj wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w skali krajowej wynosi tylko 18 procent przy średniej europejskiej 50 procent. W dodatku wiele takich osób znajduje się w „pułapce rentowej”. Otrzymują świadczenia, ale boją się podjąć zatrudnienie, aby ich nie stracić – mówił wiceminister.

Wyjaśniał, że najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem nie tylko dla państwa, ale przede wszystkim dla samych niepełnosprawnych jest możliwość jednoczesnego pobierania renty i podjęcia pracy. – Co roku do ZUS-u dopłacamy z budżetu państwa 33 mld zł. Gdyby renciści zamiast siedzieć w domu mogli bez obaw podjąć pracę, to odprowadzaliby składki, co jest motorem napędowym gospodarki, ale też co najważniejsze, byliby aktywni – tłumaczył Jarosław Duda. Zaznaczył przy tym, że aby się to udało, trzeba zacząć od zmiany świadomości polskich pracodawców.

Podczas konferencji wiceminister zapewnił również, że będą pieniądze na dofinansowanie projektu związanego z przystosowaniem szlaku z Małej Kopy do Domu Śląskiego oraz samego schroniska dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Nie ukrywam, że pieniądze, które będą pochodziły z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych chcielibyśmy dołożyć w większej części do przygotowania samego schroniska – wybudowanie windy, specjalnych pokoi, tarasu widokowego czy toalet – dodał Jerzy Pokój, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego.

– Nie możemy poprzestawać tylko na świadczeniach dla osób niepełnosprawnych. Najważniejsze jest przestrzeganie ich praw. Chcielibyśmy, aby ustawa weszła w życie już w przyszłym roku – nadmienił Jarosław Duda wspominając o przygotowywanej przez rząd ustawie antydyskryminacyjnej.

Interesującą propozycję dla niepełnosprawnych przedstawił również poseł Marcin Zawiła, dyrektor Grodzkiej Biblioteki Publicznej. – Jeszcze w tym roku ruszy w bibliotece program pilotażowy skierowany dla osób niewidzących i niedowidzących. Udostępniona zostanie wypożyczalnia tzw. książki mówionej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przemysłowe Davos w mieście pod Śnieżką

Wyciąg nie dla szkółek narciarskich?

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~lx 8-04-2008 0:10
33 mld a nie mln zł

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Monitornig pomoże?

Rok niespełnionych obietnic

O przemianie byłego więźnia

Wyborcze obiecanki cacanki

Marcin Sójka wystąpił w JCK

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
935
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%