MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Rynek się sypie

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 15 czerwca 2007, 0:00
Autor: Daria/ TEJO
Fot. Jelonka.com
Fatalny stan kamieniczek, kiepsko jest z ratuszem.

Pilnego remontu wymaga reprezentacyjna część miasta. Z elewacji kamienic płatami odpada farba. Widać coraz więcej zacieków. Mieszkańcy narzekają na nieszczelne okna. Do tego mury niszczone są przez grafficiarzy.

Okazuje się, że ratusz miejski, choć na pozór wygląda nieźle, również wymaga pilnych odwiedzin ekip remontowych. Remont magistratu przewidziany jest dopiero na 2009 rok. O terminie renowacji kamienic nie słychać.

W ratuszu fatalny jest stan niewidocznych dla oka części budynku: chodzi o drewniane belki stropowe, które nadgryzione zębem czasu spróchniały i mogą nie wytrzymać obciążeń.
Jak informowaliśmy wykonano ekspertyzę budowlaną, z której wynika, że budynkowi grozi katastrofa budowlana. Rzecz tyczy głównie sali rajców. Stropy są zżarte przez larwy kołatka i przez to nadwątlone.
Zgodnie z zaleceniami na sali rajców nie może przebywać więcej niż 50 osób. Podobnie jest z pomieszczeniem, w którym odbywają się posiedzenia prezydenta miasta (położone jest tuż pod salą rajców).

Jeszcze w tym roku wyremontowana zostanie znajdująca się na parterze ratusza Sala Ślubów oraz pomieszczenia Urzędu Stanu Cywilnego. Mają być dostosowane do potrzeb ludzi niepełnosprawnych.
Modernizacja pozostałych pięter ratusza możliwa będzie dopiero za dwa lata. Sprawa nie jest prosta, bo na ten czas urzędnicy będą musieli wyprowadzić się z magistratu do tymczasowej innej siedziby.

O ile pracownicy urzędu o remont mogą być spokojni, o tyle mieszkańcy placu Ratuszowego wciąż będą mieszkali w coraz bardziej niszczejących kamienicach. Większość należy do wspólnot lokatorskich, a te nie mają pieniędzy na kosztowne prace modernizacyjne elewacji. – Są ważniejsze wydatki, choćby wymiana okien – mówi nam Anna Chmielewska, jedna z mieszkanek. – Choć nie ukrywam, że to wstyd dla miasta przed turystami, że jest tu taki zaniedbany rynek – dodaje.

Ostatni remont elewacji zakończono w 1995 roku przed uroczystym otwarciem Międzynarodowej Sześciodniówki Motocyklowej Enduro’95. Modernizacja zaczęła się na początku lat 90-tych. – Na rynku nie było wówczas dobrych farb elewacyjnych. Dlatego już po kilku latach wszystko zaczęło się sypać. A przyczyniają się do tego nieszczelne rynny i gołębie nieczystości – ocenia Grzegorz Galus, ekspert budowlany.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Podgórna jest nadal zarośnięta

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~tomas79 15-06-2007 9:27
jak z czynszu płaconego w jednym z ładniejszch rynków na Dolnym Śląsku nie starcza na elewację czy na wymiane okien?!? Takie są skutki sztucznej regulacji czynszów...Do dzis mnie dziwi,że ludzie płacą 250.00 Mc/czynszu za 50 m2 mieszkanie w rynku, a zaraz obok firma płaci 50 PLN/m2 najmu miesiecznie i ZARABIA bo by nie placiła.PRECZ Z POZOSTAŁOŚCIAMI KOMUNY!!!. UWOLNIC CZYNSZE!!!! MAMY 2007 ROK a nie 1990 !!Czas pewne reczy w koncu zmienic.
~za gazeta.pl 15-06-2007 9:27
Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marek Obrębalski Liczba oddanych głosów: 2600 Tak: 970 Nie: 1630 Starosta Powiatu Jeleniogórskiego Jacek Włodyga Liczba oddanych głosów: 1865 Tak: 313 Nie: 1552 www.gazeta–info.pl/index.php?id=ranking
~BZDURA 15-06-2007 10:10
"Na rynku nie było wówczas (na poczatku lat 90–tych) dobrych farb elewacyjnych." BZDURA!!! Zaoszczedzono pieniadze i spartaczono robote – przyklad mniej wiecej w tym samym czasie (2,3 lata pozniej) we wrocku tez remontowano kamienice i tam jakos nic sie nie sypie. Swoim niefachowym okiem moglem bez trudu stwierdzic fatalna jakosc robot zaraz po ich wykonaniu. Dlaczego w Jeleniej Gorze nie mozna nigdy zrobic raz a dobrze...
~wzburzona 15-06-2007 12:34
no właśnie "ostatni remont elewacji zakończono w 1995 roku..." A ile jest miejsc w naszym mieście, gdzie od wielu, wielu lat nic się nie remontuje. "Nowe" domy które powstały w epoce socjalizmu też nie mogą doczekać się remontu. Może ktoś mi powie na co idą pieniądze wpłacane do ZGM tytyłem czynszu? Rocznie średnio licząc wpływa po tysiąc złotych za jedno mieszkanie razy ilość lokatorów to w niektórych przypadkach jest całkiem ładna sumka jak to pomnoży się jeszcze przez lata NIERÓBSTWA NICZEGO to dopiero jest suma. A co mieszkańcy za to dostają w zamian ? Nic. Nawet klatkę schodową muszą sobie sami zamiatać. A nich się rozsypie ten ratusz. Dlaczego jego wygląd ma odbiegać od wyglądu całego miasta?
~jak się.. 15-06-2007 16:51
ratusz sypnie to będzie nowy ratusz i nowi rajcy...
~mmm 15-06-2007 17:57
Wzburzona głupoty wypisujesz. 1000zł to możesz płacić za czynsz właścicielowi mieszkania jak wynajmujesz je. Średnio za mieszkanie 50m płaci się w granicach 180zł/miesiąc w centrum. Natomiast np. remont elewacji w domu wielorodzinnym (16 mieszkań) kosztuje 45.000zł. Dokładnie 16 miesięcy musiał by ZGL odkładać te pieniądze żeby zrobić jakiś remont, ale tam są też pracownicy których trzeba opłacać. Także nie psioczmy na władze ZGLu bo wcale nie jest tak łatwo. Przy tych rozliczeniach i tak dobrze że remony (malowane klatki, dach itp.) domów robi się co około 4–5 lat. Zresztą taka jest natura Polaka, jeżeli ktoś jest u władzy to trzeba na niego narzekać ile wlezie. Sami usiądźcie na stołku prezydenta JG, ZGLu czy też MPGK. Droga otwarta! Wolny kraj i zawsze można dojść do tego o własnych siłach. Wkońcu Pan Obrębalski był kiedyś takim samym człowiekiem jak My ... i nadal nim jest i będzie.
~bibi 15-06-2007 19:42
do mmm nie p......dziel głupot złej baletnicy to rąbek przeszkadza Pan Prezydent chciał być prezydentem i Jelenia Gora na tego pana głosowała jeżeli jest nie udolny to zawsze można się do tego przyznać a jak dobry gospodarz zajmnie sie tym co trzeba to na pewno dużo zrobi,ale nasz pierwszy woli dalej sprawdzać studentom prace mgr niż dogadać się i powołać 2 prezydenta ,rozdzielić kompetencje i brać się za uzdrowienie naszej kotliny!!!
~Teraz Polska 15-06-2007 22:40
Ostatnio Jelenia Gora za posrednictwem lokalnych wladz miala chore ambicje budowania jakiegos szalasu na Mistrzostwa Europy 2012 a teraz miasto im sie sypie . LUDZIE ___LUDZIE czy Wy rozumu nie macie ? Czy Wy naprawde3 tacy naiwni jestescie ? Robia Was w balona od podstawowki . Wyleczcie sie z POLSKI ! Pozdrawiam normalnych ludzi.
~Gryps 15-06-2007 22:41
........wiocha i tyle , wiesniactwo i zacofanie ..
~do mmmm 16-06-2007 0:18
B[edne zgm–y nie mają pieniędzy na remonty. ale wszystkim pracownikom na biurkach poustawiali ekstra monitorki , a większośc używa kompa za maszyne do pisania , bo więcej nie umie
~lokator 17-06-2007 17:29
zgl–om nie potzrba nowych kompów ale nowych wykwalifikowanych pracowników.Obecni w 99% to głeboka komuna!!.
~do mmm 18-06-2007 8:20
Wzburzona. Owszem podałam dużo zaniżone opłaty za czynsz wyjaśniam. Ja Tylko w tym roku tytułem czynszu zapłacę około 2 tys. podobnie moi sąsiedzi. A nasza klatka nie była malowana od 25 lat. I co ty na to. Remonty? Nie wiem gdzie mieszkasz i może o ciebie była malowana klatka 4–5 lat temu, ale w moim bloku od 40 lat nie było żadnego remontu.
~Do Pana Grzegorza Gulasa 18-06-2007 11:53
Zwróciłem uwagę, że część ozdobnych elementów budynku, które ,,wystają,, ponad dach narażone są na zawilgocenia, a w okresie zimy przemarznięte wysadzają tynk. Zgadzam sie z Panem, farba jest tu największym problemem – Farby której użyto ,,nie oddaje wilgoci,, Kiedyś używano farb tak zwanej ,,szwedki,, na bazie tłuszczów rybnych, zaletą tych farb było, że wilgoć z elementów elewacji odparowywała. Dobór farby do elewacji to jest sztuka. Nie wiem jak wygadał przetarg na wykonanie elewacji na Placu Ratuszowym i jaka farbą zalecono. Pewnie najtańszą. W myśl tanie mięso to tylko psy jedzą, a oszczędzać mogą tylko bogaci – my budowlańcy wracamy to tematów robót już wydawałoby się definitywnie zakończonych. I będzie coraz gorzej – fizyka budowli jest to dział, którego trzeba się nauczyć z książek – tego nie można nabyć na praktykach u pseudo fachowców. Jakich mamy,, fachowców ,, takie będziemy mieli budownictwo. A będzie coraz gorzej. Pozdrawiam Zbyszek

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Interwencja w Jeżowie  

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Bobry na Zabobrzu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2210
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%