MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Rycerze z Polski i Czech na Chojniku

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 20 sierpnia 2017, 10:21
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 7:53
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Już po raz 28. na Zamku Chojnik odbył się Turniej Rycerski o Złoty Bełt, który od lat ściąga do Jeleniej Góry pasjonatów rycerstwa z Polski i zagranicy. Choć frekwencja wśród widzów tym razem nie imponowała, to emocji nie brakowało.

Przez kilka sobotnich godzin uczestnicy rywalizowali w Turnieju Kuszniczym o Złoty Bełt Zamku Chojnik, Turnieju Wilhelma Tella, Turnieju o tytuł Wielkiego Łowczego, Turnieju „Szwajcarskim”, Wieloboju Myśliwskiego oraz Turnieju Łuczniczym o Pierścień Kunegundy.

Po oficjalnym otwarciu imprezy, zaprzyjaźnieni rycerze z Czech zaprezentowali się podczas walk, które wzbudzały zarówno emocje, jak i uśmiech, bowiem nie brakowało humorystycznych wątków. - Cieszę się, że przybył rycerz Jarosław z Czech, bo uwielbiamy go – wyznała pani Ewelina, która od kilku lat regularnie przybywa na zamek z dziećmi i mężem. - Podoba mi się ich uzbrojenie. Dobrze, że ten turniej się odbywa. To taka lekcja żywej historii. Nasze dzieci mogą zobaczyć rycerzy nie tylko w filmach – dodał pan Artur z Gorzowa Wielkopolskiego.

- Są reprezentacje z Polski: Golub Dobrzyń, Toruń, Płock, kilku kuszników z Dolnego Śląska, a także Czesi – jak co roku – wymienił uczestników turnieju Jędrek Ciosański, kasztelan Zamku Chojnik.

- Pamiętam pierwsze turnieje, jak przychodziło po 2 tysiące ludzi, a teraz jest może ponad 100 jest – mówił w drugiej godzinie pokazów kasztelan, który ubolewa, że w Polsce nie ma zbyt wielu fanów tego typu aktywności.

W porównaniu do turniejów rycerskich w Anglii, Francji czy w Kanadzie, gdzie przemarsz przez Quebec obserwowało pół miliona ludzi, rycerstwo w naszym kraju wypada blado. - Ale i tak będziemy te turnieje robić – zapewnia kasztelan Jędrek. - Nie wiem, czy bardziej robimy to dla siebie, czy dla publiczności, bo to rodzaj hobby, ale w Polsce chyba wszyscy przeszli na disco polo – dodał z uśmiechem J. Ciosański.

Ogłoszenia

Czytaj również

Victoria pokonała ekipę z Marciszowa

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ogrody 20-08-2017 13:04
Brawo panie Andrzeju....:)Niech pan tak dalej trzyma...Temu krajowi potrzebni są tacy ludzie,którzy kultywują spuscizne przodków...i proszę wierzyć,nie wszyscy przeszli na disco polo :)
~ 20-08-2017 13:28
Rycerzy Czech... ;)
~jg 20-08-2017 16:31
Czeskie to mieli kryształy:-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Kolorowe wakacje w MDK

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
200
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%