MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Rycerze na Chojniku

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 2 lipca 2018, 8:43
Aktualizacja: Środa, 4 lipca 2018, 17:16
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Zamek Chojnik gościł w minioną sobotę (30.06) rycerzy i damy z różnych stron Polski oraz z Czech. Wszystko za sprawą XXIX Turnieju Rycerskiego o Złoty Bełt Zamku Chojnik. Były konkurencje strzeleckie, pokazy walk oraz muzyka dawna.

Impreza każdego roku ściąga do zamku wielu mieszkańców i turystów, którzy całymi rodzinami przemierzają szlak czerwony lub czarny, aby na szczycie zobaczyć pokazy z udziałem rycerzy.

Wśród konkurencji znalazły się: pokazy walk rycerzy czeskich, turniej Wilhelma Tella, turniej szwajcarski, turniej o tytuł wielkiego łowczego, turniej bojowy (drużynowy), trójbój rycerski (oszczep, łuk, kusza), turniej łuczniczy o puchar Kunegundy oraz zmagania o najważniejsze trofeum, czyli Złoty Bełt Zamku Chojnik.

Do Jeleniej Góry zjechali rycerze z Bieszczad, Torunia, Gdańska, a także zaprzyjaźniona ekipa z Czech oraz dwuosobowa delegacja z Niemiec. Najliczniejszą grupę stanowili oczywiści gospodarze z Zamku Chojnik. Wśród nagród były tradycyjnie kryształy z Huty Julia, a w konkurencji o Puchar Kunegundy nagrodą była wykonana przez złotnika - Kaję Tołysz z Nowego Sącza - replika XV-wiecznego pierścionka z Anglii. Pierścionek został zrobiony ze srebra i ametystu.

W turnieju o tytuł wielkiego łowczego zwyciężył Łukasz Domżoł z Drużyny Kuszniczej z Czerwionki, w turnieju łuczniczym najlepsza okazała się dama z Roty Zbrojnej Grodu Lubicz - Monika Rygielska. W konkurencji im. Wilhelma Tella po zaciętej rywalizacji zwyciężył Bogdan Domżoł (Czerwionka), a turniej szwajcarski wygrał Zbigniew Jakubowski (Golub-Dobrzyń).

- To jest najstarszy turniej na tym terenie. Wcześniej były jeszcze rozgrywane dwa turnieje konne w Wojcieszowie, ale wszystko przeniosło się na Zamek Chojnik. Są też turnieje w Bolkowie, ale u nas to jest czysta konkurencja, w pewnym sensie sportowa - powiedział Andrzej Ciosański, kasztelan Zamku Chojnik.

O wrażenia muzyczne zadbał czeski zespół Subulcus, który grał przed zamkiem muzykę średniowieczną i renesansową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Klasyki zjechały do Kowar

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~??? 2-07-2018 12:47
Dzięki za info po fakcie -kurde mać- bym poszedł a teraz d_pa
~ 2-07-2018 16:15
Dzisiejszy turniej, to już nie taki jak przed laty ! Brakuję atrakcji zdobywania zamku, występów teatru i walk rycerskich. Mniej jest rycerzy zbrojnych, więcej z czasów szpady. Zaskoczenie cena biletu turniejowego 12 zł i 6zł , gdy normalnie cena połowę mniejsza :( Choć Kasztelan i jego małżonka prezentowali się zacnie .
~hs 5-07-2018 10:02
no fantastycznie, gdzie były jakieś informacje przed turniejem??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powrót Bitwy o Basztę

Dzisiaj ma grzmieć i padać

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Przebudowa chodnika

Odpust na Śnieżce

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
562
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%