MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Rycerskie walki i zwyczaje w Siedlęcinie

Wiadomości: Region
Niedziela, 30 czerwca 2013, 8:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 lipca 2013, 7:52
Autor: Mea
Fot. Mea
Pokazy tańców i muzyki średniowiecznej, inscenizacja „Porwanie Ginewry", pokaz FireShow oraz walki rycerzy na miecze – to tylko niektóre z atrakcji, jakie można było zobaczyć wczoraj (29.06.) podczas III Turnieju Rycerskiego o Wielki Puchar Przechodni, który odbył się na terenie Wieży Książęcej w Siedlęcinie. Dzisiaj (30.06.) drugi dzień imprezy, na którą wstęp jest wolny.

Do Siedlęcina przybyło ponad stu odtwórców historycznych, m.in. z: Nowogrodzieckiego Bractwa Rycerskiego, Chorągwi Rycerskiej „Srebrne Wilki” z Wrocławia, Zakonu Obroży Psa Gończego z Legnicy. Byli Banici z Kożuchowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Księstwa Legnicko-Brzeskiego z Legnicy czy też Chorągiew Piastów Śląskich z Oławy. Ponadto przyjechali Czesi, którzy prezentowali muzykę średniowieczną.

– Zorganizowaliśmy turniej łuczniczy i szermierski, by zaprezentować przegląd historii średniowiecznej. Są również z nami Słowianie z IV wieku n.e., natomiast najmłodsza grupa rekonstrukcyjna jest z wieku XVII. Mam nadzieję, że turystów zafascynuje etos rycerski, który oparty jest na dekalogu, czyli dziesięciu przykazaniach. Trzeba być po prostu dobrym człowiekiem, chronić słabszych i nie krzywdzić innych - powiedział Szymon Szewczak-Świrski, dowódca Nowogrodzieckiego Bractwa Rycerskiego, współorganizator turnieju.

Dla wielu osób rekonstrukcja historyczna to ogromna pasja, a nieraz całe życie. – Jesteśmy banitami, czyli wygnańcami, bo każdy był już wcześniej w innym bractwie, ale postanowiliśmy stworzyć coś innego. Na turniejach zajmujemy się kuglarstwem, bawimy dzieci, robimy pokazy ognia, ale zajmujemy się też szyciem krajek, czyli średniowiecznych pasków do przewiązywania sukni i wyszywaniem strojów XIII, XIV i XV-wiecznych - mówiła Paulina Kardynał, banitka z Kożuchowa.

- Moją pasją jest średniowiecze. Zawsze chciałem wstąpić do bractwa rycerskiego i udało się. Prezentujemy grupę z czasów tzw. około-grunwaldzkich, czyli XIV i XV wiek – zaznaczył Wiesław Herbu Wilk z Chorągwi Piastów Śląskich z Oławy.

Prezentowane były też wystawy sztuki herbowej, wyroby rękodzielnicze, świece ręcznie zdobione, czy też staropolskie jadło. – Wykonuję krajki metodą tkacką na tabliczkach lub na bardku oraz ręcznie szyte torby lniane z haftami. Skarpety robię metodą wczesnośredniowieczną, czyli specjalną, drewnianą igłą do dziergania. Ciekawostką jest też rekonstrukcja nożyc z IX wieku, które same się ostrzą przy naciskaniu. Odtwarzamy elementy życia od IX do XI wieku – zaznaczyła Edyta Zdyb z Drużyny Wotan Hird z Jeleniej Góry.

- Zajmuję się rekonstrukcją kulinarnych przepisów średniowiecznych. Typowa dla tego okresu jest na przykład zupa chrzaniąca z serwatki i chrzanu. Pyszna jest też zupa z pokrzywy mniszka, z lebiody czy też z prukwy. Mam też pirugi z ciasta orkiszowego z grochem i kapustą i cebulaki. Furorę wśród rycerzy robi średniowieczna cola, czyli kwas chlebowy na mięcie i na wodzie. Ten przepis jest u nas w rodzinie od ponad stu lat, ja dostałam go od babci. Serwuję również kozinę wędzoną czy też jarzębinę z jabłkami do gęsiny – powiedziała Małgorzata Blizkowska z gospodarstwa ekologicznego w Gorzeszowie.

Turyści byli zachwyceni przyjacielską atmosferą i różnorodnością prezentowanych strojów oraz wyrobów. – Edukacja łączy się z zabawą. Jeździmy z dziećmi na różne pokazy rycerskie, bo jest to atrakcyjna alternatywa dla komputerów i innych elektronicznych sprzętów. Sama nie skuszę się na odtwarzanie w taki sposób historii, ale chętnie poobserwuję innych – mówiła Kinga Kawaler z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z przeszłością

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Rico 30-06-2013 10:04
Szkoda ,taka fajna impreza a ja o niej nic nie wiedziałem.Albo 2-ja dla organizatorów ze sposobu ogłaszania i informacji albo za moje przeoczenie !
~Ada 30-06-2013 12:01
ale jeszcze dzisiaj dalszy ciąg tylko nadal nie wiadomo o której godzinie i jaki jest plan imprezy
~rycerz 30-06-2013 12:06
wierza jest rycerska nie ksonzenca bar...
~df 30-06-2013 12:42
Jak zwykle kiepska wczesniejsza reklama imprezy - więcej było uczestników niz zwiedzających.
~OLO 30-06-2013 14:43
czyli tradycyjnie smród, bród i kromka ze smalcem w PGR-owskim otoczeniu z pijanymi miejscowymi wieśniakami
~Stasio 30-06-2013 15:26
A moze nikomu nie zalezy na tym , zeby ktokolwiek wiedzial o tej imprezie ?
~historyk 30-06-2013 16:53
Nie Wieża Książęca, tylko Rycerska. Dziennikarze Jelonki mogliby się wreszcie nauczyć poprawnej nazwy,bo ciągle rozpowszechniają błędy. Pozdrawiam
~purysta 30-06-2013 17:08
Jelonka nie ma dziennikarzy... lol
~zakuty łeb 30-06-2013 18:20
wierza jest rycerska, bo ją dla rycerzy ksiąze zrobił z kamieni dlatego nazywac sie powinna kamienna. kamienna gora z wierza od ksiecia dla rycerzy
~ja 30-06-2013 19:24
Wieża jest książęca, a nie rycerska. Ludzie poczytajcie trochę, a nie od razu obsmarowujecie dziennikarzy za błędy. Tych nieuświadomionych odsyłam na przykład na stronę internetową wieży KSIĄŻĘCEJ w Siedlęcinie. ;) Pozdrawiam.
~ 30-06-2013 20:40
właśnie... nic nigdzie nie pisało...
~F 30-06-2013 21:45
nic nigdzie nie było napisane jak coś :D jak juz każdy sie jedzie to ja poprzednika też;p
~regionalista 1-07-2013 0:51
Wieża jest Rycerska, bo tam zawsze rycerze mieszkali, a nie żadni książęta. Kłaniają się podstawowe informacje z historii regionu. To, że właściciel stronki napisał sobie w celach promocyjnych "książęca", jeszcze nic nie znaczy. Od weryfikacji faktów są podręczniki do historii, a nie komercyjne stronki internetowe. Niektórzy widzę łykają każdą bzdurę, jaką ktoś napisze, jakby właściciel napisał że to Wawel to też by bezkrytycznie uwierzyli. Ciekawe, jakie szkoły kończyły te indywidua, ale na pewno nie porządne skoro nie nauczono ich podstawowych faktów z historii regionu.
~SPK 1-07-2013 10:42
@regionalista nie udawaj speca, bo wieżę zbudował Henryk I Jaworski, który był księciem, i to nie byle jakim, bo z Piastów Śląskich. pierwsza rodzina rycerska jaka zamieszkiwała wieżę to rodzina Redern, a to już XVI wiek o ile pamiętam.
yaro0001 1-07-2013 15:59
Fajny giermek :) pośrodku na zdjęciu nr 37
~do ~SPK 1-07-2013 17:05
Bzdura! Wieżę nigdy nie zamieszkiwał żaden książę, a jedynie rycerze. "Książęca" to chwyt marketingowy, prawidłowo powinna nazywać się "Rycerska". Przez lata tak się nazywała i było dobrze, dopiero ostatnio dorwali się domorośli znaffcy i próbują udawać historyków. Jakoś dziwnym trafem za "Książęca" optują tylko osoby związane z Fundacją zajmującą się wieżą, tymczasem żaden profesjonalny historyk nie potwierdza tych bredni.
~ 2-07-2013 14:20
Rycerzy trzech... Ketling, Wołodyjowski, Zagłoba... :))))))
~ślepa gienia 8-07-2013 23:55
lepsze to o 100 x od \"festiwalu\" tzw. kultury ż...owskiej, która nie ma NIC do pokazania
~ 14-07-2013 1:03
cz zwrócil ktos uwage na zdjecie nr 2 bohater 2 planu:)?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zofia Czernow i Robert Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Czytelniczka: drogo i brudno

Rzeźby dla Kowar

Ciekawie w Kowarach  

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
910
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%