MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Ruszyły policyjne patrole narciarskie!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 6 grudnia 2010, 14:11
Aktualizacja: 14:11
Autor: KMP
Fot. KMP
W minioną sobotę na Łysej Górze w Dziwiszowie pojawił się policyjny patrol narciarski, który jednocześnie rozpoczął działania prewencyjne w ramach akcji „Bezpieczne stoki”. Policjanci przypominają opiekunom dzieci i młodzieży, że osoby do lat 15 muszą szusować w kasku.

W policyjnych patrolach narciarskich w tym sezonie uczestniczyć będzie 25 funkcjonariuszy, których wkrótce będzie można zobaczyć również na stokach w Karpaczu i w Szklarskiej Porębie. – Policyjne patrole pełnią służbę się na stokach głównie w weekendy, gdy jest większy ruchu turystyczny, natomiast w ferie pełnić służbę będą również w dni powszednie. Już w tym roku będzie można zobaczyć policjantów w nowych, jednakowych kombinezonach narciarskich – informuje podisnp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy policji jeleniogórskiej.

Policjanci na deskach zwracają uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące. Pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad, a także upominają tych, którzy na stokach nie przestrzegają zasad kultury. Funkcjonariusze czynią starania, aby na stokach obok regulaminów obiektów narciarskich znajdował się również dekalog narciarski opracowany przez FIS, który jest swoistym kodeksem drogowym na stokach.

W przypadku turystów, którzy popełniają wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosują pouczenia lub będą nakładać mandaty karne. Policja przypomina, że w razie wypadku spowodowanego na stoku przez osoby nietrzeźwe (chodzi tu o sprawców, jak i pokrzywdzonych) towarzystwo ubezpieczeniowe z tego tytułu może odmówić wypłaty odszkodowania.

W tym sezonie obowiązuje też nowy przepis, który nakłada na dzieci i młodzież do lat 15 obowiązek jazdy na stokach narciarskich w kaskach. W przypadku lekceważenia powyższego funkcjonariusze będą karać mandatem rodziców czy opiekunów, a w przypadku odmowy przyjęcia będą kierować wnioski o ukaranie do sądu. – Nie chodzi tu o kary, ale o to, że kask ma chronić życie i zdrowie dzieci i młodzieży – przypomina E. Bagrowska.

Policjanci nie tylko czuwają nad bezpieczeństwem narciarzy, ale również pomagają ratownikom GOPR w udzielaniu pierwszej pomocy. Co roku policjanci, którzy pełnią służbę w patolach narciarskich uczestniczą w kursie udzielania pierwszej pomocy. Jest to niezwykle ważna umiejętność ponieważ często policjanci jako pierwsi muszą zareagować na sytuację zastaną na stoku.

Policyjne patrole narciarskie na „Kopie” w Karpaczu funkcjonują już od 7 lat, a na pozostałych stokach kotliny od czterech - dodaje – informuje podisnp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy policji jeleniogórskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tam już hazardu nie będzie

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~ 6-12-2010 14:55
narciarze zaopatrzcie się w przenośne CB będzie trudniej nas złapać :p
~ 6-12-2010 15:09
po co mi CB skoro i tak mnie nie złapią...
~loleek 6-12-2010 15:28
Dziadowanie na stoku lub inaczej jazda wyciągami na krzysia :))) brak kasy na wyciągi czy co ??? Ciekawe jakie efekty tej \"ich\" pracy może czymś konkretnym się pochwalą ???
~aaa 6-12-2010 16:11
Mam nadzieję, że "chłopaki" dadzą sobie "luz" i będą akcentować samą swoją obecność. Gdy jednak dostaną limity mandatów to będzie jak z kolarzami.
~olo 6-12-2010 18:04
darmozjazdy będą jeździć na krzywego
~XD 6-12-2010 19:00
TO GDZIE JA TERAZ BENDE PIL JAK NIE NA NARTACH?
Piipi Jelonkowa 6-12-2010 19:17
~Pijacy ..w górach nie czują się bezpiecznie ! ~WIADOMO ..Policja ! ~FAJNIE !
~hen 6-12-2010 20:09
policja na Łysej Górze hahahahahaha...... dobre, ciekawe kto to sponsoruje...
~obserwer 6-12-2010 21:04
Wyslac jeszcze katechetow z duuuuuzymi krzyzami zawsze to razniej i wiadomo w gorach czyli wysoko to blizej do nieba.Fajnie by wygladali w tych swoich kieckach,A izba wyczezwien gdzie policja szanowna postawi czy to kontener bedzie czy pojedyncze cela jak TOY TOY .Ale JAJA .A w balonik to bedziemy dmuchac czy pierdziec bo na stoku i dobrej grochowki mozna pojesc .Pozdrawiam ALE JAJA powiadal nasz slynny sartryk SMOLEN
~ 6-12-2010 21:14
Dziwne skoro w karpaczu są już od 7 lat to czemu ani razu ich niewidziałem a jeżdzę dość często??. Już widze jak ganiają ludzi w lesie...jasne. Aha i dziwne że tylko policjanci którzy jeżdza na nartach przechodzą kursy pierwszej pomoc. Tzn. drogówka i krawężniki już niemuszą. Bardzo dziwne albo ja taki pokręcony.
d3m0l 6-12-2010 21:26
moje typy: pijany 10 pkt. karnych i zabrać karnet oraz zabrać narty. jazda na krechę, spowodowanie powszechnego zagrożenia - 200 zł. i 5 pkt. przejazd na czerwonym (*) - cokolwiek to znaczy, 10 pkt. świrowanie na wyciągu - paralizatorem w talerzyk albo orczyk. stanie na środku stoku i lansowanie mody - 5 batów kijem po plecach.
rymcycymcy 6-12-2010 22:48
Kolejkowi hackerzy :) ...Najśmieszniej jest jak na nocnej w kolejce stoi trzy osoby ...a czterech plus panienka bez mrugnięcia wcinają się prosto pod talerzyk :) Trzeba mieć silny charakter, albo totalnie spraną banię :)
~ 6-12-2010 23:10
jak chca sie scigac to beda mieli wyscigi
~ 7-12-2010 9:00
Nigdy wiecej do Pl na narty!!!!!!! brak kultury jazdyjezdzenie w poprzek, "wzdluz i wszerz", pchanie sie w kolejkach, pijani na stokach. Ogolnie chamskie zachowanie. W Czechach, Szwajcarii, Austrii, Wloszech pelna kultura. Polak (nie) potrafi.......A potem pyskuja, jesli sie cos skrytykuje.
~ 7-12-2010 9:11
Policja jest, a przepisów brak ... Niestety, choć narciarstwo staje się coraz bardziej popularnym sportem, wciąż nie ma przepisów, które mogłyby poprawić bezpieczeństwo na stokach. Widok policjanta na nartach nikogo już nie dziwi. Od kilku lat na najpopularniejszych trasach funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo narciarzy. Policjanci nie mają jasnych uprawnień, dlatego kierują się tzw. „kodeksem narciarskim”. Jest to 10 podstawowych, ale i dobrowolnych zasad bezpieczeństwa. Obecnie właściciele stoków nie mają nawet prawa usuwania ze stoków pijanych narciarzy. A skoro taki zakaz picia na stokach nie obowiązuje – nie jest tez respektowany. – Nie wyobrażam sobie tego: właściciel wyciągu z alkomatem – przecież to śmieszne – komentuje brak przepisu dotyczącego spożywania alkoholu właściciel wyciągu Adam Szturc. W tym roku udało się wprowadzić jedynie nakaz jazdy w kaskach dla dzieci do lat 15. W innych krajach takie przepisy obowiązują
~do rymcym 7-12-2010 9:49
A Tobie albo żal dupe ściska, że nie możesz bez kolejki , albo bardzo nie lubisz Policjantów. Chyba jedno i drugie bo już w tamtym roku przy kazdej okazji pisałeś, że bez kolejki sobie jeżdzą i za darmo -tak bardzo Cie to boli, a z drugiej strony to jak tylko sie pokaże jakis artukul związany z Policją to zaraz wylewasz swoje żale. Musisz być bardzo nie szczęśliwy albo skrzywdzony przez Policje. Czyzby pałka odcisneła swoje pietno na Twojej psychice ???!!!
Piipi Jelonkowa 7-12-2010 10:38
..do -[ ~Autora postu z godz.09:49] *Spok ! ..*on jest bez skazy ! *Hi,.. chyba tylko zakochał się w zajętej Policjantce ! ~WIADOMO ..*mężczyzna ! ~FAJNIE !
~ 7-12-2010 10:57
do 9:49 czemu zaraz tak nerwowo? nalezysz do tych peseudonarciarzy, ktorzy ani w kolejce, ani na stoku nie umieja sie zachowac? Piszesz" zal d. sciska, ze nie mozesz bez kolejki". Uprawiasz takie bezkolejkowe sporty zimowe? takich burakow jest na polskich stokach wiecej. I zagraniczni narciarze rezygnuja, a szkoda, bo to wlasnie oni byliby lukratywni dla przedsiebiorcow "zimowych" i dla gastronomii, itp. Ale sie boja, bo w Polsce pojezdzic sie nie da. Kultura zerowa. Nigdy wiecej!
~ 7-12-2010 11:27
WYSZUKANE (zdanie jakiegos narciarza):"No cóż, stacje narciarskie robią co mogą żeby przyciągnąć narciarza, czytaj klienta, jest to taki sam biznes jak inne. Istnieje pewna różnica w piciu piwa w krajach alpejskich i u nas. Tam czymś normalnym jest turysta / narciarz wypijający jedno piwo do obiadu w schronisku, natomiast u nas widokiem powszechnym jest “turysta” idący szlakiem z plastikowym kuflem w ręce, który po opróżnieniu ląduje w lesie. Nie , przesadzam ,polecam Czantorię w Beskidzie Śląskim, tam takie widoki są na porządku dziennym. Słyszałem , że z plagą pijanych narciarzy w Beskidach walczy policja na nartach.Walka z chamstwem, czyli wiatrakami."
~ 8-12-2010 20:07
Przestrzegam wszystkich narciarzy przed jazda w Polsce: brak kultury na stokach, dzieciaki i niezdary jezdzace w poprzek, przejezdzajace po nartach, chamstwo w kolejkach i chamstwo w knajpkach po nartach. Brak kultury i sloma wychodzi (nawet z nart...).
~Tolek 8-12-2010 20:46
To jak ja mam teraz gibona podczas przerwy w śmiganiu skopcić? Strach się bać. Nie dość, że w mieście, to jeszcze na stoku mam trzymać temat w majtkach? Spocę się, a później będę to jeszcze palił, ble. Szczęście, że żaden z tych pajaców mnie nie dogoni. :) A nawet jeśli, to na twintipach w las i tyle mnie widzieli. Niech tylko jakiś do mnie podjedzie w sobotę, to go wyśmieję.
~do Tolek 8-12-2010 21:09
Mój boże jaki z ciebie kozak tumanku...spocisz się jescze bardziej jak do ciebie podjadą..i to nie tylko w majtkach.
~ 9-12-2010 12:19
Tacy wlasnie jak Tolek sa zakala nartostrad w Polsce. Chcial sie wysilic na dowcipnego a okazuje sie, ze jest durniem.......

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Finał na lawecie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Brak wyobraźni kierowcy

Policjanci poszukują właścicieli przedmiotów ze zdjęć

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
15
Tak
60%
Nie
33%
Nie wiem
7%