MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ruszyły pociągi dalekobieżne, będą nowe szynobusy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 30 kwietnia 2008, 17:36
Aktualizacja: 17:55
Autor: TEJO
Tabor na dworcu PKP przypomina raczej skansen niż nowoczesność.
Fot. TEJO
Do Przemyśla, Szczecina i Gdyni można dojechać z Jeleniej Góry bezpośrednio koleją. PKP uruchomiły te połączenia w związku z majowym przedłużonym weekendem. Normalnie kursują składy pospieszne do Warszawy. To nie jedyna dobra wieść z dworca PKP.

Oprócz zapowiadanych pociągów dalekobieżnych, niebawem odjadą stąd dwa nowe szynobusy, które zawiozą pasażerów do miejscowości regionu jeleniogórskiego.

Stacja w Jeleniej Górze stała się węzłowym punktem dla autobusów szynowych. Część z kursów obsługują także maszyniści ze stolicy Karkonoszy.

Oprócz Bolesławca, Legnicy i Lwówka, – po uzupełnieniu taboru o dwa kolejne pojazdy – szynobusy dojadą także do Zgorzelca. Obsłużą także te składy, gdzie ze względu na awarię przestarzałych maszyn, wprowadzono komunikację zastępczą.

Nowe szynobusy są własnością Urzędu Marszałkowskiego, który w tym roku przeznaczył na osiem takich pojazdów 56 milionów złotych. W pojeździe wygodnie pojedzie 150 osób. Jest cichy, szybki, wygodny i – przede wszystkim – oszczędny. Zużywa znacznie mniej paliwa niż tradycyjna spalinówka i rzadko się psuje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Turystyczna niedziela bez samochodu

Nagroda za zdjęcie z Biegu Piastów

Dużo drożej za śmieci

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~alicja 30-04-2008 17:54
Czy pociągi do Przemyśla i Gdyni będą kursować tylko w czasie długiego weekendu czy to stała zmiana na lepsze?
~pasazer 30-04-2008 18:45
a ja chce bezposrednie polaczenie latem do KOSZALINA!!!!!!no i przydalby sie powrot trasy ...do lubawki:)
~misio 30-04-2008 19:26
Do Lubawki jak dobrze pójdzie od 1.07.2008 będzie pociąg. Składy będą polskie i czeskie. Jest już planowany rozkład jazdy do Trutnova nawet. :)
~misio 30-04-2008 19:33
Przydałyby się lepiej nowe tory. Mimo iż SA134 może jechać 120 na godzine, jedzie 50-60 a przeważnie 30-40 bo tory są do wymiany na wczoraj!
~ 30-04-2008 19:51
a ja chce polaczenia z Jeleniej do Görlitz lub Drezna !
~ritz 30-04-2008 20:33
a mi sie marzy w godzinke do wrocławia
~wrocławianin 30-04-2008 21:54
a ja nie chce wiesniakow we wrocku. juz jeden taki caban wprowadzil sie na nasze osiedle i jezdzi ta swoja bordowa preluda, pali tak zwana gume i robi z siebie idiote.
~JeleniogórzaninT 30-04-2008 22:49
Gdyby odremontowano i odchwaszczono tor na szlaku Marciszów- Bolków, to mógłby śmigać szynobus do Wrocławia przez Marciszów-Bolków -Strzegom -Jaworzynę Śląską.Przejazd trwałby zapewne nie więcej jak 2h a odciążyłoby to linię przez Wałbrzych która jest odcinkami na skraju śmierci technicznej.
kazimierzp 30-04-2008 23:43
@wrocławianina dedykuję wierszyk Andrzeja Waligórskiego z cyklu bajeczki Babci Pimpusiowej: "Przeniósł się szczur do miasta, rozejrzał się z wolna, Patrzy - a za nim drepcze mała myszka polna. Wtedy szczur oburzony rozdarł na nią pyska: - To straszne, jak ta wiocha do miasta się wciska!" Proponuje "wrocławianinowi" aby się zastanowił, czy ten wierszyk czasami Jego nie dotyczy?!;-)
~_rymcycymcy___ 1-05-2008 0:27
No to jak wszyscy ...to ja też coś chceemm !!! :) ...doo Staniszowa przez Łupki ...plizz
~do JeleniogórzaninT 1-05-2008 7:03
Mało prawdopodobne były by te 2 godziny. Również tor od Marciszowa do Strzegomia wymagał by dużych nakładów.
KochaSJG83 1-05-2008 7:58
Zamiast odremontować wreszcie Dworzec Główny PKP w Jeleniej Górze to oni się guzdrają z tą pracą. Gdyby wcześniej znalazły się środki finansowe na remont Dworca Głównego PKP w Jeleniej Górze to może i byłyby jakieś stałe połączenia z takimi miastami, jak Kraków, Olsztyn, Szczecin, Gdańska, Gdynia, Sopot, Zakopane itp... Jednak oni wolą omijać szerokim łukiem miasta powiatowe oraz połączenia w naszym regionie.
~Dresler 1-05-2008 9:43
Moje największe marzenie to powrót połączenia Szklarska - Jakuszyce - Harahov. Wyobraźcie sobie słoneczny weekend, rowerek do pociągu, jeździcie 5 godz po górkach, a na koniec czeskie piwko i legalny, nie zagrożony utratą prawka, powrót do domku :) Eh Byłoby pięknie i na pewno dao by to olbrzymi zysk. Trzeba tylko ruszyć bańką panowie radni
~misio 1-05-2008 11:04
Pociagiem od lipca prawdopodobnie pojedziemy do Trutnova, Za rok do Tanvaldu i dalej do Liberca. Może jeszcze w tym roku do Zgorzelca. Do Szklarskiej zacznie się też remont. Więc dołek kolej na DŚ ma chyba za sobą. Urząd Marszałkowski właśnie odbiera trzy nowe szynobusy PESY - są to nowe modele o oznaczeniu SA135 - numery od 001 do 003. Dwa z nich mają stacjonować w Jeleniej. Jeden z nich ma jeździć do Zgorzelca w przyszłości.
~lodnynianek 1-05-2008 14:29
a mi sie marzy jakies TGV do Londynu .... wolalbym jechac pociagiem 350 na godzinke 4 godzinki niz samolotkiem 800 na godzinke w dwie godzinki 10000 metrow nad Ziemia:) pozdrawiam jeleniogórzan
~z myslakowic 1-05-2008 19:11
Mogliby puścić szynobusy do Kowar i Karpacza! To przecież arcymalownicze trasy, ba, rzucę nawet tezę, że prawie tak samo jak alpejskie! A i ja bym wtedy z chęcią jeździł szynobuskiem do Jeleniej, bo stację mam tuż pod nosem :D
~misio 1-05-2008 19:56
Dzisiaj na Dolny Śląsk dotarło 6 nowych szynobusów. Trzy dwuczłonowe SA134-005 006 i 007 - dwa z nich są już dzisiaj w drodze do Jeleniej Góry, oraz trzy jednoczłonowe SA135-001, 002, 003. Wszystkie wyprodukowała PESA. Szynobusy już są - teraz czas na remonty torowisk!
~ 2-05-2008 0:00
I co z tego że są te pociągi jak do Wrocka jadą 3,5h żałosne a co dopiero do Gdyni? przeciesz krycha leci do wrc. w 1,2h.
~wiking 11-05-2008 2:30
Tylko że ta krycha to najbardziej żałosny środek transportu miejskiego na naszym terenie.Dziwie się ludziom którzy wybierają jazde do wrocka krychą w ciasnym starym śmierdzącym busie zamiast wsiąść do wiele wygodniejszego autobusu PKS który jedzie do wrocka niewiele więcej niż krycha (jeśli nie tyle samo) Ale czego spodziewać się po firmie która zaczynała od wożenia buraków i ziemniaków... Ja osobiście jeżdżę do wrocka PKP lub PKS a śmieszna krycha nie jest dla mnie jakąkolwiek alternatywą. Dobrze że kolejarze z wolna zaczeli w końcu remontowac tory i czas jazdy do wrocławia powoli sie zmniejsza (chociaż dla przecietnego pasażera jest i tak za duży) 20km/h na godzine pociągiem w Wałbrzychu to już historia. Ostatni taki odcinek Wałbrzych Główny - Wałbrzych Fabryczny podniesli po remoncie na 60km/h Teraz największa zmorą tej lini jest 30/40km/h z Wojanowa do Boguszowa ale zapewne i tu zaczną sie remonty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wokół wotum zaufania

Stypendia dla przyszłych pielęgniarek

Bilety MZK też podrożeją?

Greckie wakacje!

Wędrówka na Grodną

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
544
Tak
21%
Nie
77%
Nie mam zdania
3%