MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ruszyło „Laboratorium Myśli Muzycznej”. Wczoraj w filharmonii

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 29 października 2011, 11:39
Aktualizacja: 11:41
Autor: Jakub Thauer
Fot. Jakub Thauer
Wczoraj, 28 października w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbyła się uroczysta inauguracja festiwalu „Laboratorium Myśli Muzycznej”. Najpierw dyskutowano o książce Bartosza Dąbrowskiego „Szymanowski. Muzyka jako autobiografia”, a później – na scenie festiwalu zagrali Wrocław Modern Quartet i Sławomir Kupczak.

Wrocław Modern Quartet to zespół grający tzw. muzykę eksperymentalną, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Za swoje dotychczasowe osiągnięcia formacja została już wielokrotnie nagrodzona, miedzy innymi na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie i konkursie KLANGBRUCKE w Monachium.

Co zaś się tyczy Sławomira Kupczaka, jest to jeden z ciekawszych i bardziej znanych twórców muzyki kameralnej, symfonicznej, elektroakustycznej, teatralnej i filmowej. Jak dotąd utwory Kupczaka grano na najważniejszych festiwalach nie tylko w Polsce lecz także w Anglii, Francji, Niemczech, Włoszech czy na Ukrainie.

„Laboratorium Myśli Muzycznej” w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbywa się po raz pierwszy. Jak oceniają inaugurację głównodowodzący festiwalem?

– Trudno cokolwiek powiedzieć, gdyż mamy do czynienia, i nie jest to chyba teza na wyrost, z projektem, jak dla Jeleniej Góry nowatorskim. Delikatnie rzecz ujmując, tego typu repertuar nie gości w naszym mieście. Tym bardziej byłem zaskoczony szerokim zainteresowaniem i nadspodziewaną frekwencją – mówi nam Paweł Krzaczkowski, kurator projektu.

I dodaje: – Podziękowania należą się przede wszystkim jeleniogórzanom. Wynika to stąd, że zbyt często niedoceniamy publiczności z mniejszych miejscowości. Najwyraźniej i w Jeleniej Górze istnieje niemała grupa osób zainteresowanych współczesną muzyką klasyczną.

Honorowy patronat nad festiwalem objęli prezydent miasta Jelenia Góra Marcin Zawiła oraz nowy senator Ziemi Jeleniogórskiej Józef Pinior. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie JAK, czyli Jeleniogórska Alternatywa Kulturalna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mają w nosie pieszych

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Karkonosze bardziej.... w MDK Muflon  

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~-ja 29-10-2011 12:06
Świetny był Kupczak.Dla mnie odkrycie i rewelacja.Jestem bardzo zainteresowana jego twórczością.
~sowa 29-10-2011 13:38
Panie Prezydencie Zawila troszke Pana lubie troszke nie , ale koncert fantastyczny,brawa dla Kupczaka dla fantastycznych dziewczyn z Modern Quartetu i dla fantastycznej roztrzaskanej wiekowo publicznosci .
~... 29-10-2011 14:27
No sorki,dziewczyny super,ale tego rodzaju "muzyka" raczej się w Jeleniej Górze nie przyjmie,słuchanie tego nie było przyjemnością.A za karę to ja już drugi raz na coś takiego nie pójdę...
~fiki 29-10-2011 22:47
myślę ,że w nazwie festiwalu brak jakiegoś przymiotnika....może np. "długiej myśli muzucznej" ,"chorej myśli muzycznej","mokrej myśli muzycznej" no może nie mokrej- kojarzy się z podkoszulkiem.... może być np. "narodowej myśli muzycznej","prawicowej lub lewicowej myśli" albo "żeglarskiej myśli" no nie wiem..."niezwykłej lub zwykłej myśli" "regionalnej,wielkomiejskiej,asfaltowej lub staroświeckiej.... może wełnianej albo błyskawicznej ....albo bardziej odkrywczo..."nowej"
~Bobik 30-10-2011 1:15
ot dwa ostatnie komentarze skostniałej widowni;-))))) Taki Festiwal w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu byłby odebrany jako coś oczywistego. Tak, grajmy tylko XVII, XVIII wiek....to bezpieczne, melodyję można zanucić. Moja babcia uważa, że tylko to co ma melodię jest wartościowe. Kochana Jelenia Góra.....zapyziała Jelenia Góra.
~uwe 30-10-2011 7:35
Swietny pomysł na Festiwal, ale nie w Jeleniej Górze. Tu ludzie są amuzykalni, akulturalni! No i wdtyd żeby JAK na widowni reprezentował jego najstarszy członek!!! A gdzie reszta? Tak się robi nie reklamę tyljo antyreklamę!! Panie Pawle! Niech Pan zostawi ten zawiły grajdoł i wyjedzie do dużego miasta! Zmarnuje się Pan tu! Pana wybitni koledzy lata temu poszli po rozum do głowy. Zarówno Obara jak i Wyrostek, Rehlis, Lubaszka, Patrys dali sobie spokój. To nie jest miasto dla ludzi inteligentnych i młodych. To grajdoł pełen emerytów, bezrobocia, beznadziejnych polityków, galerii handliwych,protetyków, zakładów pogrzebowych, partyjnego kolesiostwa i smutku!! Jedyny , który coś mógł w kulturze zniknął w starostwie i ma to wszystko gdzieś!! Wyjedź Pan stąd bo żal...
~uwe 30-10-2011 8:16
Zapomniałem dodać iż z publicznością w Jeleniej będzie coraz gorzej. Mało tu erudytów a nawet dziennikarze pisujący o kulturze udają, że ich to obchodzi! Inteligencja z tego miasta się zawija!
~RENO 30-10-2011 10:38
Festiwal Laboratorium Myśli Muzycznej, gdyby miał kolejne odsłony -z całego serca mu tego życzę - edukowałby młodą publiczność. Taka jest między innymi rola tego Festiwalu -tak mi się zdaje. Młodzi ludzie powinni słuchać muzyki powstającej na świecie, nie tylko z nagrań ale właśnie dzięki takiemu Festiwalowi. Nie uważam, że Paweł się w Jeleniej Górze marnuje. Nie tłumaczmy się wiecznie niedojrzałością jeleniogórskiej publiczności. To trudne miejsce do prezentacji dorobku XX w. twórców a także najnowszej sztuki, ale trzeba przecierać szlaki i dawać szansę tym, którzy naprawdę chcą poznawać nowe, nie boją się eksperymentów. Dawno pojęli to w Urzędach Miasta w Warszawie (Warszawska Jesień, Kraków (Sacrum Profanum), Wrocław (Musica Polononica Nova, Filharmonia Wrocławska).
~Tom 30-10-2011 10:39
Ten "jedyny" to że niby kto? Monsignore W I Ę C K O L A K ?
~fiki 31-10-2011 0:42
publiczność ma wszelkie prawa....może olewać co chce, bo nie bierze kasy tylko płaci... kłopot z jelenią górą polega na tym ,że tu więcej artystów niż publiczności... więcej teatrów niż szkół... nie traktujcie się tak serio ...będziecie spokojniej spać :):):):):):)
~lolaio 31-10-2011 11:56
do fiki: tak myśli się na prowincji.....śpij spokojnie.
~fiki 31-10-2011 14:04
dzięki za wielkomiejską...ba światową ripostę :):):):)
~Uwe 31-10-2011 14:37
Więckowski szumiał i wyszło z tego G. A Pan Krzaczkowski się tu marnuje no nie ma dla niwgo etatu!! Powinien zastąpić ignorantkę Marciniak w Przystani Twórczej. Albo objąć etat w Muflonie i mając do dyspizycji salę i zaplecze adminustracyjne rozwijać Kylturę albo wyjechać. A no i szkół mamy zdectdowanie wiécej niż teatrów! A to miasto było , jest i będzie partyjnym grajdołem bez kultury!!
~fiki 31-10-2011 23:53
to się powinno lepiej nazywać... FESTIWAL kojarzy się z Sopotem... k.gotem i wodraczkową etc.etc.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Teraz lepiej widać

W Filharmonii dla Niepodległej

Wypadek przy baniakach  

Wystawa o Staffie w muzeum Hauptmanna

W rocznicę urodzin Henryka Tomaszewskiego spotkanie w ODK

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
1016
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%