MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Ruszyli w maturalny bój m.in. w "Ekonomie"

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 5 maja 2014, 11:48
Aktualizacja: Wtorek, 6 maja 2014, 8:11
Autor: Angela
Fot. Angela
Pisemnym egzaminem maturalnym z języka polskiego rozpoczęli dzisiaj (5.05) jeden z najważniejszych egzaminów w swoim życiu tegoroczni maturzyści. Jutro czeka ich uznawana przez większość za najtrudniejszą – matematyka, a pojutrze pisemny język angielski. W jeleniogórskim Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystycznych, z obawą przez klasyką i nadzieją na to, co najbardziej znane, do egzaminu zasiadło 143. abiturientów.

Tuż przed godz. 9.00 maturzyści nie kryli stresu. Na korytarzach wielu typowało tematy, które na tegorocznej maturze mogą się pojawić, a inni starali się uzupełnić wiedzę z dzieł najmniej im znanych. Ewa Kosior na tegorocznej maturze typowała „Lalkę” Bolesława Prusa. Z tej lektury była dobrze przygotowana. Maturzystka nie chciała natomiast żadnych pytań z „Potopu” Henryka Sienkiewicza czy „Opowiadań” Tadeusza Borowskiego.

- Stres jest i to spory, bo nie wiadomo czego się spodziewać. Chciałabym dostać pytania z dzieł Adama Mickiewicza – mówiła jej koleżanka Katarzyna Banaś.

Niemal na pamięć „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza znały też: Kamila Osiecka, Kasia Wdowiak i Eliza Niebieszczańska. Z tematów im przyjaznych i łatwych wymieniały również balladę romantyczną, z a tytułów: „Lalkę” Bolesława Prusa i „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego.

Te same lektury za swoją dobrą kartę typowała Ewa Dziobiak. - Wczoraj powtórzyłam materiały z najdłuższych i najważniejszych dzieł - mówiła. – Uczyłam się cztery lata, więc mam nadzieję, że coś mi w głowie zostało. Moja wiedza z języka polskiego i matematyki jest w sumie na podobnym poziomie, ale dzisiaj liczę na to, że trafię na dobrą lekturę. Nie chciałabym dostać „Nieboskiej komedii” czy „Dziadów”. Nie przepadam za romantyzmem, bo wiele z tych zagadnień jest dla mnie niezrozumiałe – dodała maturzystka, która po dobrze zdanej maturze planuje studia we Wrocławiu w Uniwersytecie Przyrodniczym.

Humanistyki nie planują również studiować Kamil Dulski z Karpnik oraz Michał Sadowski. - Język polski nie jest moją najsilniejszą stroną – mówił Michał, który podobnie jak jego kolega wybiera się na Uniwersytet Ekonomiczny w Jeleniej Górze.

Pewna swojej wiedzy była natomiast Magdalena Banaszkiewicz, której silniejszą stroną jest co prawda matematyka, ale i język polski lubi. - Matura to taka formalność, więc nie ma się czym stresować – mówiła abiturientka, która chce studiować logistykę. – Jutro matematyka, więc również bezstresowo. Najtrudniejsze dla mnie będą egzaminy ustne, bo zawsze można się na nich pomylić. Jesteśmy jednak ostatnim rocznikiem, który zdaje starą maturę, która moim zdaniem jest od tej nowej łatwiejsza – dodała licealistka.

Od przyszłego roku zmiany szykują się bowiem dla licealistów, a za dwa lata dla abiturientów techników. Co się zmieni?

- Przede wszystkim zasady zdawania ustnej części języka polskiego – wyjaśniała Joanna Marczewska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze. – Obecnie uczniowie przygotowują prezentację z wybranego tematu. Według nowych zasad będą temat losować. Poza tym abiturient będzie musiał wybrać dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym czego nie musi robić teraz – dodała.

Jutro egzamin z matematyki, do którego w "Ekonomie” zasiądzie 164. zdających, w tym absolwenci z lat ubiegłych, którym się nie poszczęściło. W środę część pisemna z języka angielskiego, który wybrało 150 osób, a w kolejnych dniach język niemiecki, zdawany w tej szkole przez 42. uczniów. W dalszej części przedmioty dodatkowe takie, jak: geografia, WOS, historia, fizyka i astronomia, chemia, a nawet język hiszpański (dwie osoby) czy filozofia (jedna osoba). W przyszłym roku w tej szkole pojawi się również język rosyjski lub francuski, który uczniowie również będą mogli zdawać na maturze. Wyniki matur poznamy 28. czerwca br.

– W minionym roku były one powyżej poziomu w województwie, zdawalność w naszej szkole wyniosła około 90 procent z języka polskiego oraz ponad 70 procent z matematyki – mówiła dumnie Barbara Cymańska - Garbowska, wicedyrektor szkoły. Ale zanim tegoroczni abiturienci jeleniogórskiego „Ekonoma” dowiedzą się, jak im poszło na maturze, będą musieli zmierzyć się z egzaminami zawodowymi, których poziom jest tu naprawdę bardzo wysoki.

Życzymy zatem podwójnego powodzenia!

Ogłoszenia

Czytaj również

Węzeł przesiadkowy na Osiedlu Orlim gotowy

Śmierć na żwirowni

Chcesz wymienić piec? To informacja dla Ciebie!  

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~moturzysta 5-05-2014 13:13
nie jesteśmy ostatnim a przed ostatnim rocznikiem zdającym maturę w takiej postaci Panno Licealistko z technikum!
~Zmartwiony 5-05-2014 13:17
Fajnie ,że nasza młodzież zdaje maturę, teraz jeszcze cztery albo pięć lat studiów i żegnaj Polsko. Szkoda ,że większość z nich wyjedzie z tego kraju a z naszego miasta to już na pewno.Niestety w Jeleniej Górze marne szanse zrobić karierę.
~devildebil 5-05-2014 14:17
nie podobała mi się ta matura ;p 1 część oky relaksująca, ale 2 nie dawałą pola do popisu ;p
~lol 5-05-2014 14:51
Banan hahaha :P
~kasiek 5-05-2014 15:35
matura to bzdura.
~myk 5-05-2014 15:50
Szkoła to głupota picie to jest życie
~wojcio20 5-05-2014 16:03
proszę nie obrażać tej abiturientki a nie licealistki jeśli ktoś chciał tak bardzo zabłysnąć
~koleś 5-05-2014 17:41
studia humanistyczne niemal gwarantują posadę w mc'd. Ci po polibudzie jeszcze mają szanse np. na prace za granicą
~koleś 5-05-2014 18:13
studia humanistyczne niemal gwarantują posadę w mc'd. Ci po polibudzie jeszcze mają szanse np. na prace za granicą
~hehehehe 5-05-2014 22:27
Zwłaszcza we wrocławskich ó-czelniach, kształcących rzesze wysoko wykwalifikowanych specjalistów w tak poszukiwanych zawodach, jak mycie talerzy na irlandzkim zmywaku czy ogrzewanie ławek na korytarzach w PUP-ach.
~gosccc 5-05-2014 23:19
zamazali byście imiona i nazwiska oraz pesel na zdjęciach!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Wespół dla promocji

Rój wiedzy

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

Szlakiem Cystersów

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
515
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%