MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Ruszyła 5. edycja Letniego Festiwalu Sztuki – ArtSkwer 2014

Wiadomości: Szklarska Poręba
Piątek, 18 lipca 2014, 7:30
Aktualizacja: Sobota, 19 lipca 2014, 8:24
Autor: Manu
Fot. BM
Wczoraj (w miniony czwartek, 17 lipca) na Skwerze Radiowej “Trójki” w Szklarskiej Porębie rozpoczęła się jubileuszowa piąta edycja ArtSkwer–u, czyli Letniego Festiwalu Sztuki oraz połączone z nim warsztaty: tworzenia mozaiki szklanej “Szkło z natury – Zielnik karkonoski” i grawerowania. Festiwal został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie.

W “artskwerowych” działaniach brali udział wszyscy - dzieci, dorośli i całe rodziny. Podczas warsztatów, którym przyświecało hasło “Szkło naturalnie, ziołowo na ludowo”, szklane mozaiki układano z wykorzystaniem karkonoskich ziół. Poprzez krótką prezentację instruktorki Edyty Kulli, która od lat prowadzi warsztaty twórcze z zakresu szkła i ceramiki nie tylko w Szklarskiej Porębie, ale także w Jeleniogórskim Centrum Kultury, uczestnicy poznawali narzędzia i zasady bezpiecznej pracy ze szkłem.

- Mozaika jest techniką dającą nieograniczone możliwości twórcze, jest to dekoracja w postaci ornamentu lub obrazu, wykonana z drobnych kawałków szkła – opowiada Edyta Kulla. - Polegając na własnej wyobraźni, słuchając historii, jakie opowiedzą nam maleńkie szklane elementy, stworzymy wspólnie niepowtarzalne prace dla siebie lub prezent dla bliskiej osoby – mówi instruktorka.

Biorący udział w warsztatach zapoznali się z metodą mozaiki. Podano przykłady zrealizowanych prac. Małe kolorowe szkiełka, za sprawą rąk, przeobrażały się w piękny obraz. W warsztatach tworzenia mozaiki szklanej pt. “Szkło z natury - Zielnik karkonoski” wykorzystano techniki szkła: witrażu i tiffaniego.

W ramach pierwszej odsłony ArtSkwer-u odbywał się pokaz i warsztaty grawerowania. - Zaprojektuj swoją szklankę! – zachęcał do warsztatów prowadzący Marek Książak, który uczył sztuki grawerowania. Uczestnicy tych warsztatów mieli możliwość zapoznać się ze szklanymi dziełami sztuki współczesnej i dawnej. Na naczyniach typu szklanka, przy użyciu mini zestawu grawerskiego, tworzono kompozycję własnego autorstwa: grawerowaną dekorację, ozdobny ornament czy napis - np. swoje imię albo dedykację.

Warsztatom towarzyszyła zbiorowa wystawa fotograficzna “Kronika mojego miasta”, w której wzięli udział mieszkańcy Szklarskiej Poręby, oraz stoiska z rękodziełami.

Dzisiaj (w piątek) i jutro (w sobotę) w godz. od 14.00 do 18.00 druga i trzecia odsłona Letniego Festiwalu Sztuki. Zielone Laboratorium zaprasza na spotkanie z ziołami inspirowane – warsztaty czerpania papieru zdobionego roślinami oraz warsztaty tworzenia lampionów z papieru. Karel Sobotka z Železny'ego Brodu zademonstruje jak wyglądają obróbki szkła nad palnikiem i tworzenie figurek szklanych.

Ponadto jutro (w sobotę) Beata Grzesiak poprowadzi warsztaty tworzenia biżuterii szklanej, Edyta Kulla prowadzić będzie warsztaty tworzenia biżuterii ziołowej, Katarzyna Harasym - warsztaty tworzenia korali szklanych w technice lampworku połączone z pokazem różnych technik pracy na palnikach gazowych. Uczestnicy imprezy zobaczą pokaz wytopu szkła w mobilnym piecu hutniczym w wykonaniu artysty–szklarza Tomasza Gondka, mieszkańca i twórcy ze Szklarskiej Poręby, który po długoletnich studiach, reaktywował XVII-wieczną metodę wyrabiania szkła w technice millefiori i jako jedyny w Polsce z powodzeniem wytwarza wyroby szklane w tej technologii.

Podczas sobotniego oficjalnego otwarcia o godz. 16.00 z roztańczoną operą lalkową “Księgą Gór” wystąpi Teatr Klinika Lalek z Wolimierza. Tego dnia zaplanowano także pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu grupy tanecznej Fox z Warszawy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Muzyczne spacery po Piechowicach

Finałowy Skok w blok – podsumowanie

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~gluś 18-07-2014 7:50
fajnie że się tyle dzieje :)
~ase 18-07-2014 7:56
Foto z misiem za 5 zł w 30-sto stopniowym upale- bezcenne
~Tubylec 18-07-2014 17:42
Znowu szkło? Przeciez w ostatni weekend czerwca w Jeleniej Gorze ci sami artysci pokazywali swoje techniki. Czy organizatorom brak juz pomyslów?
kazimierzp 18-07-2014 20:02
Szklarska Poręba - sama nazwa wskazuje czym zasłynęła. Kotlina Jeleniogórska to było światowe zagłębie sztuki w szkle, kryształach. Szklarska, Piechowice, Sobieszów, Jelenia były miejscem większych i mniejszych manufaktur szklarskich. Bardzo dobrze że to dziedzictwo się podtrzymuje. Nalezy się cieszyć, że domy kultury tych miast nawiązują współpracę, należy się cieszyć, że artyści z tych miast tworzą, dzielą się swą twórczością ze wszystkimi mieszkańcami Kotliny i turystami. Gdyby jeszcze wcześnie zaczęto sławić i podtrzymywać tradycje tkackie to może nie dopuszczono by do zniszczenia zabytkowego Orła w Mysłakowicach!
~do kazimierz 18-07-2014 20:20
Zabytkowego Orła w Myslakowicach zniszczyli wrocławianie. Dokładniej: firma złomiarska z Wrocławia. Więc akurat twój zarzut ni przypiął ni przyłatał. Miej pretensje do Wrocławia, a nie do naszego regionu. Zresztą to zdaje się twoje rodzinne miasto. Wrocław nie od dzisiaj drenuje cały Dolny Śląsk jak może. Wszystkie pieniądze idą na Wrocław, a u nas nie dość że nie ma za co remontować i utrzymać zabytków, to jeszcze przyjeżdża wrocławskie buractwo i niszczy nasze zabytki. Normalnie barbarzyńcy ze wschodu. Pisz do wrocławskich mediów, a nie u nas, bo tam jest prawdziwy winowajca.
~ 18-07-2014 20:50
Główną nagrodę zdobyła praca przedstawiająca Kota z fajką w zębach.
kazimierzp 18-07-2014 23:21
Jeżeli już tak "ktoś" rozpatruje moje pochodzenie to: rodzice poznali się w Jeleniej Górze w 1947 roku. Urodziłem się we Wrocławiu w 1950 i tam rosłem i dojrzewałem, w 1957 roku na pierwszych koloniach byłem w Cieplicach przy Leśnej. W 1972 roku poznałem Jeleniogórzankę z którą do dzisiaj jestem mocno zwiazany. Od 1979 roku jestem w pełni Jeleniogórzaninem. Pokochałem to miasto, pokochałem tę Kotlinę. Od 34 lat nie widzę świata poza Jelenią Górą, choć tu się nie urodziłem. Znam wielu Jeleniogórzan, tu urodzonych, którzy szkodzą swojemu miastu... Czy mam się czuć gorszym Jeleniogórzaninem od nich? Może Jelonka zorganizuje konkurs ze znajomości Jeleniej Góry. Ciekawe ilu z tych co mi tak "dowalają" sa w stanie znać Jelenią Górę lepiej ode mnie!?! Mam nadzieje, że wielu! A jak nie!?!?!
~rodowity JG 20-07-2014 18:48
A co z ciebie taki znawca Jeleniej Góry, Kaziu? To co piszesz np. na Hydralu, sprowadza się głównie do powielania dotychczas opublikowanych źródeł. Więc żaden z ciebie znawca. Za to bardzo przemądrzały człowiek. Robisz z siebie nie wiem jakiego górala. Poza tym prawdą jest, że halę w Mysłakowicach zniszczyła firma z twojego rodzinnego miasta. Temu nie zaprzeczysz. Jakbyś rzeczywiście tak kochał Jelenią Górę jak zapewniasz, to byś wykorzystał swoje wpływy i przyczynił się do pozytywnego załatwienia tej sprawy dla naszego regionu. A ty tylko pieniaczysz na forach. Nota bene jesteś świetnym dowodem, że wbrew temu co wypisują na wrocławskich portalach, że "słoiki" ciągną z całego Dolnego Śląska do Wrocławia i nie potrafią bez niego żyć, to jest dokładnie na odwrót.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Parking na... przejściu

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Królewskie dźwięki

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%