MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Ruszył nabór wniosków do JBO 2018

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 7 listopada 2017, 6:59
Aktualizacja: Środa, 8 listopada 2017, 17:55
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Od wczoraj (6.11) można składać wnioski do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Może to zrobić każdy mieszkaniec Jeleniej Góry, który ukończył 16 rok życia i ma ciekawy pomysł jak spożytkować część miejskich funduszy.

Jelenia Góra została podzielona na 4 obszary. Na każdy z nich władze miasta przeznaczyły po 150 tysięcy złotych. Przy czym koszt realizacji zadania w jednym wniosku nie może przekraczać 50 tysięcy złotych. Wnioski należy składać w formie elektronicznej do północy 26 listopada za pośrednictwem strony internetowej miasta: www.jeleniagora.pl. Tam znajduje się zakładka Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2018, należy w nią kliknąć, stworzyć własne konto i złożyć wniosek. Wszystkie pomysły muszą dotyczyć szeroko rozumianej rekreacji, a ich realizacja musi być zlokalizowana na ogólnodostępnym terenie należącym do miasta Jelenia Góra. Zadanie musi być jeszcze zgodne z lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego.

Co musi zawierać wniosek? - Bardzo ważny jest tytuł wniosku – mówi Barbara Olszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta UM. To za jego sprawą identyfikowany będzie pomysł. W dokumencie należy zawrzeć dokładny opis zadania oraz koszty jakie trzeba będzie ponieść przy jego realizacji.

Po wysłaniu dokumentów drogą elektroniczną mamy czas do 29 listopada do godziny 15:00 na doniesienie do Wydziału Rozwoju Miasta (Placu Ratuszowy 58) całego wniosku, wraz z podpisami i listą poparcia (minimum 50 podpisów osób wspierających pomysł) w formie papierowej.

W razie jakichkolwiek pytań bądź niejasności można skontaktować się z urzędnikami: telefonicznie 75 75 46 145 lub „mailowo” jbo@jeleniagora.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

IMGW: burze, deszcz i silny wiatr (aktualizacja)

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

PKS Kamienna Góra wznawia połączenia

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~*4 7-11-2017 9:46
JBO w tej formie to wypaczenie budżetu obywatelskiego i kpina z mieszkańców.Budzety z poprzednich lat nie rozliczone . Redakcja jelonki mogła by pokaxac jak UM realizował JBO w poprzednich latach i co z tych realizacji pozostało.
~ZASADY 7-11-2017 10:32
Budżet Obywatelski w obecnej formule to parodia. Pierwsze kryterium winno brzmieć, że to co zostanie zbudowane ma służyć ogółowi społeczeństwa a nie wąskiej grupie. W ten sposób wyeliminuje się wnioski o toalety i tym podobne. Druga rzecz - zwykły, szary człowiek nie złoży wniosku. Dlaczego? Bo musi znaleźć ileś osób, które podpiszą wniosek. Musi znaleźć działkę,. Musi dokonać wyceny. Ile wniosków w zeszłym roku złożyły osoby prywatne? ZERO! Dlaczego? Bo takie zasady promują grupy i stowarzyszenia a nie zwykłego Kowalskiego. Ponadto ja nie muszę znać się na kosztach, wycenach. Powinienem mieć dobry pomysł i go zgłosić. W mieście powinna być komórka, która stwierdzi jaki to koszt. Jeżeli przekracza to powinni napisać - to będzie kosztowało tyle i tyle. Projekt odrzucony, ze względu na koszt
~ZASADY 7-11-2017 10:37
Tymczasem ja, jako zwykły człowiek muszę: mieć super pomysł, aby pokonać stowarzyszenia (wiadomo, że tam będą głosować na ten projekt, choćby był słabszy, bo nasz), zebrać podpisy,znaleźć działkę, stwierdzić do kogo należy,sporządzić wstępny kosztorys, złożyć projekty w 2 formach... I to ma wszystko zrobić 1 człowiek. Znowu będziemy mieć projekty typu: zagospodarowanie terenu podwórka między ulicami X i Y, remont toalet, parkingi i siłownie zewnętrzne. Tak to będzie wyglądało. Co jeszcze? Podział miasta na 4 części - każda 150 tysięcy. Przypomnę, że kiepska fontanna kosztowała MILION! Co zrobić za 150 tysięcy? Miasto nie ma w ogóle pomysłów na przyszłość. To jest smutne - zero pomysłów, mimo iż są u władzy wiele lat.
~ZASADY 7-11-2017 10:41
I na koniec, bez złośliwości. Napiszcie mi 10 rzeczy, które zrobiono w Jeleniej Górze, dajmy na to w ciągu ostatnich 10 lat, które rozwinęły miasto, spowodowały zastopowanie emigracji, wpłynęły na jakość życia. 10 z ostatnich 10 lat. Jelenia Góra - kiedyś prawie 100 tysięcy mieszkańców, a dziś...? Co w Jeleniej jest takiego, że my, młodzi ludzie, mamy tu zostać? I nie mówicie, że to, że jest piękna, bo to wiemy. Konkrety! Moze jelonka weźmie się za ten temat? Popyta ludzi, urzędników, radnych, prezydenta. Niedługo wybory. Robiliście cykl wywiadów z kandydatami na prezydenta. Może czas przypomnieć co obiecał obecny prezydent? Dołączcie film z jego obietnicami i sprawdzimy co zostało zrealizowane. Zróbcie cykl ankiet dla radnych! Obudźmy Jelenią Górę!
~ja 7-11-2017 10:50
brawo Ty !!!!
~pur 7-11-2017 11:37
Oczywiście piszący powyżej nawet nie pofatygował się żeby nawet przeczytać zasady obowiązujące w tej edycji JBO. Pisze o toaletach, ulicach podczas gdy regulamin jednoznacznie określa jakiego typu projekty są preferowane w tej edycji... Po drugie jak się samemu nie chce pisać projektu to niech się nie pisze i tyle w tym temacie... takich pomysłowych Dobromirów co mają tzw. złote pomysły to w JG jest tylu co mieszkańców. W zeszłym roku brałem udział w opracowaniach do projektu gdzie pisały go 2 osoby...jakoś nie płakały że muszą się mierzyć z przedszkolami i szkołami które obligatoryjnie "przymuszały" rodziny uczęszczających dzieci do głosowania na budżet. Po primo - Trzeba po prostu chcieć coś zrobić i mieć na to jakiś pomysł od napisania po promowanie go.
~pur 7-11-2017 11:45
Nie tylko wymyślić coś a miasto niech dalej załatwia. Po secundo - od dawna wiadomo że "w kupie" siła... więc jaki problem przekonać do siebie jakieś organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, itp? A chodzić i rozmawiać się nie chce??? No to już nie stowarzyszeń wina ... Tertio - właśnie po to jest lista z 50 osobowym poparciem żeby można było z tej 50 próbować pozyskać dla siebie sojuszników którzy coś mogą... I po czwarte urzędnicy nie są od tego żeby wszystko sprawdzać za kogoś kto ma pomysł.. a przejść się do urzędu sprawdzić jakie plany zagospodarowania są na daną działkę, włączyć internet zobaczyć co ile kosztuje choćby orientacyjnie. Taka typowa spychologia - ja mam "pomysła" a reszta to sprawa Miasta - jak się uda to splendory dla mnie ???
~Kierrowca 7-11-2017 12:04
A może parking miejski prz Promedzie od strony Rozyckiego 10. 150tysiecy i podzielic go na 3 czesci po 50 tys. Zebrac 150 podpisow i moze bedziemy mieli wiecej miejsc do parkowania ? Kto za ?
~ZASADY 7-11-2017 12:05
ojj, pur w "miętkie" dostał. Zasady czytałem. Promują konkretne rzeczy, które miasto powinno wykonać bez budżetu obywatelskiego. Nie powinno ograniczać się myślenia "W tym roku promujemy to i to". Szkoły w projektach JBO to duży problem. Poczytaj sobie komentarze z zeszłego roku, sprzed 2 lat. Sam piszesz o tym, że tam jest parcie na głosowanie. I jak ma wygrać zwykły kowalski? - przekonam 50 osób. One przekonają 50 osób. I jak mam wygrać z przeciętną szkołą, gdzie jest 100 dzieci? Kolejna - Nie ma informacji co zrobiono, a raczej co zrobi się z niezrobionymi projekatmi. Jakoś tłumaczenie, kiedyś to zrobimy, mnie nie przekonuje. Kolejna rzecz - pierwsza edycja JBO wymagała bardzo wstępnego kosztu. Bardzo. Nic więcej. Czy to oznaczało, że zostali zasypani wnioskami? NIE!
~pur 7-11-2017 12:07
Od kiedy to parking jest miejscem wypoczynku lub rekreacji mieszkańców??? Poza tym działka ta ma inne przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego ...
~ZASADY 7-11-2017 12:08
To, aby kosztami zajęli się ludzie kompetentni spowoduje, że nie będzie już problemów z wnioskami typu Promenada Bobru. Ktoś zrobił kosztorys, projekt wygrał, okazało się, że koszt jest wyższy. Kto za to odpowiada? Ten co zrobił projekt? Nie. Bo on zrobił orientacyjny koszt. Nie wiem jako zwykły obywatel co ile kosztuje. To wg Ciebie jest spychologia? Jeśli tak to ok - wolę spychologię niż niedoszacowne projekty, których nie będziemy widzieć latami. Albo nie zobaczymy nigdy. Bo już widzę, jak miasto wykłada kasę na tę promenadę - na nic nie mają pieniędzy a tu pyk - kasa. Teoretycznie muszą coś wymyślić. Skąd ta cała afera? Z niedoszacowania kosztów. Bo zwykład osoba może przypus...ć - to kosztuje X. A eksperci później (już po głosowaniu) stwierdzają - to kosztuje 20X. Jaki więc tego sens
~pur 7-11-2017 12:10
Problem w tym że pur uczestniczy w składaniu wniosków do JBO a ZASADY nie bo nie widzi w tym sensu? bo mu się nie chce? bo złej baletnicy...? Oj ktoś tu sam się kopnął w "miękkie"???
~pur 7-11-2017 12:17
Widzisz ZASADY - znowu nie doczytałeś ... Promenada Bobru upadła przede wszystkim z powodu tego że ktoś nie pofatygował się i nie sprawdził przynależności działek przez które miała przebiegać. To tak samo jak ja bym wymyślił że dla dobra wszystkich w całej klatce założę u wszystkich w mieszkaniach czujniki czadu i nikogo nie będę pytał o zgodę...Po drugie jest pojęcie niedoszacowania kosztów. Jeśli ktoś pisze projekt na np. 250 tys. zł a w kosztorysie wykonania wychodzi 650 tys. to to jest czyja wina? Moim zdaniem kogoś kto złożył projekt kompletnie oderwany od rzeczywistości. A więc zajął się być może czymś pożytecznym ale kompletnie bez głowy.Projekt fajny tylko koszty oderwane od rzeczywistości...
~pur 7-11-2017 12:30
Co do weryfikacji projektów to się zgadzam. Jest brak porządnej weryfikacji pod względem kosztów już na etapie następującym po złożeniu wniosków. No nie może być tak że miasto wypuszcza projekt który kosztami rażąco różni się na etapie szacowania a następnie kosztorysowania... Należy wprowadzić tzw. prawo odrzucenia projektu ze względów formalnych np. działka nie należy do miasta lub obiekt ma przeznaczenie inne niż wynika z planu zagospodarowania przestrzennego. Ale również poddawać ocenie kosztorysowej np. projekty które różnią się w warstwie szacunkowej do rzeczywistej powyżej 10% lub 15% odrzucać. No bo jak projekt dobry ale z 50 tys. robi się 55 albo 60 tys. dlaczego miasto nie miałoby go zrealizować...
~ZASADY 7-11-2017 13:09
A zadaj sobie pytanie - dlaczego ktoś niedoszacował projektu? Czy mogło być tak, że się nie znał? Teraz nie uczestniczę - przyznaję. Brałem udział w 1 edycji. Moje 2 projekty były na bodaj 6 czy 7 miejscu i 11 (jakoś tak). Nie widziałem, żeby było dużo więcej wniosków. Za to widziałem wnioski osób prywatnych. Podaj mi - ile wniosków osób prywatnych było w zeszłym roku. Proszę podaj konkretną liczbę. I jaki stanowi to % ogółu. I odpowiedz mi póxniej na pytanie - dlaczego jest tak a nie inaczej.
~*4 7-11-2017 13:13
Za 50 tys. To można uzupełnić piasek w piaskownicach a nie realizować projekty obywatelskie.Miasto robi mieszkańcom pod górę,to urzędnicy decydują które projekty będą realizowane .Reszta to tylko złudzenia, pieniądze już dawno wydane.Mieszkaniec ma taki wybór jak kiedyś poborowy wybierał bilet na WKU do Ustki,albo do Ustki, może do Ustki.
~pur 7-11-2017 14:24
Jak nie znam się to się nie podejmuję. To nie jest przymus - poza tym właśnie po to lepiej robi się takie projekty nie w pojedynkę tylko w kilka osób bo można wtedy przygotować projekt kompetentny - ja też bardzo chciałbym zostać mistrzem świata ale nie znam się na zasadach gry ... skoro się nie znam to nie startuję w konkurencji a skoro specjalizuję się w wycinku danej dziedziny to szukam współpracowników którzy w pozostałych wycinkach mają coś kompetentnego do powiedzenia. W ogóle co to jest za pojęcie "Pisanie w pojedynkę projektów takich jak do JBO" ? To się całkowicie już na wstępie mija z założeniami jak najszerszej dostępności projektu. Co do piszącego *4 - dobry pomysł - objechać wszystkie piaskownice w mieście i zrobić wymianę piasku i małe remonty - pisz projekt
~*4 7-11-2017 15:17
Piszesz jak adwokat albo osoba wynajęta do PR
~*4 7-11-2017 15:23
budżet JBO 2018 w kwocie 600 tys. w mieście liczącym 80 tys. mieszkańców...miasto w Polsce - Białystok - 3,5 razy większe pod względem liczby mieszkańców - budżet obywatelski - 10 mln. zł. Ja od PR ??? Nie bądźmy śmieszni ... bądźmy pragmatyczni ... adwokatem nie jestem.
~pur 7-11-2017 15:25
oczywiście powyższy post - miało być do *4...
~Blaupunktt 7-11-2017 17:25
Budżet Obywatelski Katowic 24.5 mln zł. Zostawiam nasz bez komentarza.
~*4 7-11-2017 17:32
Ja nie przekonam tu ciebie a ty mnie .Jaki mamy JBO każdy widzi.Dla mnie to kpina i wypaczenie idei budżetu.Kwota przeznaczana to jedno a sposób rozdzielania to drugie.
~Parking Różyckiego Tak 7-11-2017 18:50
Sądzę ,że za wybudowaniem tutaj parkingu znalazłoby się pół zabobrza 1 to skandal ,że miato jeszcze nie wyszło na przeciw potrzeby mieszkańców a na dodatek z inicjatywy dewotów zasłonili głazami boisko TAK X1000
~do Blaupunkt 7-11-2017 18:53
masz kolejny przykład jak ważny jest budżet obywatelski dla co poniektórych włodarzy miasta....
~do Parking 7-11-2017 19:15
Człowieku ogarnij się ... sprawdź pod co jest przeznaczony ten teren a potem dopiero się wypowiadaj. Stwierdzenia ja sądzę, ja wiem, potrzeby itd.... zaraz napiszą Zieloni że twój samochód to śmierdzi, że smog ... matki napiszą że teren dla dzieci, sportowcy że chcą boisko a miłośnicy kukułek że chcą kukułki... jakieś działania podjąłeś ??? coś naisałeś ??? podpisy zebrałeś ???. Mózgiem rusz jak masz...
Dorota Marek 7-11-2017 19:52
Parkingi na zabobrzu 3 może ktoś w końcu się tym zajmie!!!!!!
Marek Bakaszyński 8-11-2017 1:45
Oczywiście 😆😆😆
~Szymańskiego4 7-11-2017 19:58
Właśnie siedzę, patrzę, że rusza nabór i od razu przyszedł mi na myśl ten parking przy Promedzie. Tylko właśnie problem jest w tym, że zaraz odezwą się maruderzy, którzy stwierdzą, że im niepotrzebny. Jasne, ktoś kto tu nie mieszka nie zna problemu jakim jest 20 minutowe szukanie miejsca parkingowego pod własnym domem po powrocie z pracy. Może w końcu się "zgadamy" i zrobimy coś w tym temacie? Zapraszam na maila kaleidoscope2@o2.pl
~Szukajacymiejscadozaparkowania 7-11-2017 20:30
Zgadzam się. Parking doklejony do parkingu Promedu z miejscami na lewo i prawo czyli wjazd i parkowanie prostopadłe na lewą lub prawą stronę. Miejsc do parkowania by wyszło około 40 . Jak na Zabibrze I to dużo. Pierwszy etap krawężniki i żwirek by wystarczył. Za rok asfalt. Odciążyłoby trochę nasze osiedle bo po 20stej to znaleźć miejsce to loteria i łut szczęscia.
~Ala 7-11-2017 20:36
A ja glosowalabym za natryskami i toaletami na kortach na Sudeckiej.....miejsce...cudowne....kortów dużo a załatwiç i umyc się nie ma gdzie....WSTYD władze WSTYD!!!!!!!!!! Taki piekny obiekt umiera choć i tak tak wiele osób tam gra!!!!! Bo gdzie indziej????? Toż to centrum miasta!!!!!
~*4 7-11-2017 21:00
Toaleta była w poprzedniej edycji.O natryskach nic nie pisz bo zaraz będą zbierać podpisy w 11.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Absolutorium dla bolesławieckiego zarządu powiatu

Drastyczne billboardy

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Kajakiem do Bałtyku – dla karkonoskich domów dziecka

Spotkali się z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1333
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%