MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Rusza VIII edycja Husqvarna Tour

Wiadomości: Polana Jakuszycka
Wtorek, 21 stycznia 2014, 13:39
Aktualizacja: 13:40
Autor: red.
Fot. archiwum
W dniach 6–9 lutego w Jakuszycach, zwanych polską Alaską odbędzie się kolejna, VIII już edycja wyścigu psich zaprzęgów „Husqvarna Tour 2014”. W wyścigu udział weźmie ponad 1000 najlepszych na świecie psów zaprzęgowych. Na starcie stanie rekordowa liczba 87 załóg.

Codziennie maszerzy i zaprzęgi będą miały do pokonania kilkadziesiąt kilometrów trudnych górskich tras. Tylko podczas Husqvarna Tour tradycyjnie odbędzie się specjalny nocny etap wyścigu (8.02.2014). Po raz pierwszy
w historii tego sportu w Polsce na starcie wyścigu spotkają się najlepsi z najlepszych zawodników ze świata! Maszerzy oraz ich psi zawodnicy gwarantują pełną emocji sportową rywalizację i dostarczą widzom jak co roku wielu wrażeń. Wyścigi psich zaprzęgów Husqvarna Tour z roku na rok cieszą się w Polsce i na świecie rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Sport ten jest bardzo widowiskowy, pełen pozytywnych emocji, ambicji i entuzjazmu, w którym współpraca pomiędzy maszerami (osobami prowadzącymi zaprzęg), a ich psami osiąga perfekcję. Tegoroczna VIII edycja gonitwy po raz pierwszy odbędzie się w ramach Pucharu Świata, co zwiększyło rangę tego wydarzenia oraz sprawi, że rywalizacja będzie jeszcze bardziej emocjonująca.

- Na starcie tegorocznego wyścigu Husqvarna Tour 2014 staną najlepsi maszerzy z całego świata i ponad 1000 najszybszych i najcenniejszych psów zaprzęgowych! Załogi przybędą m.in. z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Holandii, Hiszpanii, Czech, Słowacji oraz z Litwy i Rosji. Wyścig potrwa cztery dni: od 6 do 9 lutego 2014 r. Podczas zawodów ekipy zmagając się ze śniegiem i mrozem będą miały do pokonania ponad 100 km trasy. 8 lutego odbędzie się także tradycyjny etap nocny - to jedyny tego typu etap wyścigu, który zawsze dostarcza wielu emocji zarówno startującym jak i kibicom. Podczas tego etapu w ciemnościach maszerzy tylko z latarkami czołówkami, znikają w lesie ze swoimi zaprzęgami, a wszystkiemu towarzyszy niesamowity zgiełk, tworzony przez startujących psich zawodników… – mówi Marta Winiarek-Miętus, rzecznik prasowy Husqvarna Tour 2014.

Krótka historia…
Początek historii wyścigów psich zaprzęgów datuje się na pierwszą dekadę XX wieku, natomiast w Polsce sport obecny jest dopiero od połowy lat dziewięćdziesiątych. Ta niecodzienna dyscyplina, łączy w sobie nie tylko wielkie sportowe emocje, ale przede wszystkim przedstawia niezwykłą współpracę – partnerstwo ludzi i psów skupionych na tym samym celu. Wszystko to sprawia, że Husqvarna Tour jest niezapomnianym doświadczeniem dla każdego miłośnika sportu i zwierząt bez względu na wiek.

Tegoroczny Puchar Świata – „Husqvarna Tour 2014”
Maszerzy startują w kilku klasach ze względu na ilość psów w zaprzęgu - w klasie limitowanej na zaprzęg składa się maksymalnie 6 psów, zaś w klasie nielimitowanej od 7 do 12 psów. Trzecią kategorią jest ski-jouring, czyli wyścig narciarzy ciągniętych przez maksymalnie 2 psy. Wszyscy zawodnicy startować będą w wyścigu na trasie midowej
o długości 32 km, a uczestnicy z kategorii ski-jouring mogą wystartować też na strasie krótszej, tzw. sprinterskiej o długości 15 km.

- Husqvarna Tour budzi olbrzymie zainteresowanie nie tylko ze strony najlepszych zawodników na świecie, lecz również kibiców. Pierwsza edycja odbywała się przy udziale kilkunastu załóg. Od trzech lat już jesienią zamykamy listy startowe – określając limity załóg. W tym roku także istnieje długa lista rezerwowa. To z czego jesteśmy dumni, że najlepsi z najlepszych starają się, aby znaleźć się na naszych listach startowych. Tegoroczna edycja odbywa się już po raz ósmy, Husqvarna Tour zdążyła już zdobyć sobie wielu sympatyków, którzy co roku jadą do Jakuszyc właśnie w terminie tej gonitwy. Zapraszamy wszystkich kibiców do Jakuszyc, na Husqvarna Tour - zaczynamy w samo południe w czwartek 6 lutego! Tradycyjnie w niedzielę 9 lutego ogłosimy tegorocznych zwycięzców gonitwy – dodaje Marta Winiarek-Miętus.

RAMOWY PROGRAM „Husqvarna Tour 2014”

05.02.2014
Od 15.00 : otwarty stakeout Jakuszyce – naprzeciwko restauracji Biathlon.
18.00 – 20:00 : odprawa weterynaryjna i techniczna na stake out’cie.

06.02.2014
12:00 : start do 1 etapu MID/Skj Sprint – 32 km / 15 km

07.02.2014
18.00 : start do etapu 2 MID / Skj Sprint- 32 km / 15 km ( etap nocny ).

08.02.2014
12:00 : start do etapu 3 MID / Skj Sprint – 2x 15 km / 15 km.

09.02.2014
10:00 : start do etapu 4 MID/Skj Sprint – 15 km.
14:00 : Oficjalna dekoracja zwycięzców wyścigu Husqvarna Tour 2014.

Uwaga konkurs! Zaprojektuj pocztówkę zawodów!
Tradycyjnie zapraszamy najmłodszych fanów psich zaprzęgów (dzieci, młodzież, przedszkola i szkoły) do wzięcia udziału w naszym konkursie polegającym na zaprojektowaniu pocztówki zawodów Husqvarna Tour 2014! Jeżeli jesteś osobą kreatywną i masz ciekawe pomysły nie powinieneś się wahać – ten konkurs jest właśnie dla Ciebie! Zaprezentuj nam w wybranej przez siebie formie jak Ty odczuwasz atmosferę wyścigu Husqvarna Tour – jednego z najtrudniejszych europejskich średniodystansowych wyścigów psich zaprzęgów! Do wzięcia udziału w konkursie zapraszamy dzieci i młodzież szkolną z całej Polski. Prace w formacie min. A4, wykonane dowolną techniką (kredki, farby, flamastry, wyklejanka itp.) należy przesłać do 3 lutego 2014 r. na adres email: jorlowska@compress.com.pl; lub drogą pocztową do Biura Prasowego Husqvarna Tour 2014 na adres: Gospoda Graniczna: BOMBAJ, Jakuszyce 6, 58-580 Szklarska Poręba z dopiskiem „Konkurs – pocztówka Husqvarna Tour”. Odbędzie się wystawa internetowa nadesłanych projektów, a 9 lutego, podczas ceremonii zakończenia zawodów, ogłoszeni zostaną zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu.

Więcej informacji o wyścigu na: www.husqvarna.pl, www.borderrush.com

(Organizator)

Ogłoszenia

Czytaj również

To było bezpieczne?

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Jeleniogórzanie tuż za podium

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~:) 21-01-2014 20:06
Zobaczymy jak długo Panie z Husqvarny wytrzymają w Bombaju:)
~yano 22-01-2014 9:32
prognozy pogody raczej nie przewidują do 10 lutego żadnych większych opadów śniegu , a w obecnych panujących warunkach w Jakuszycach tych zawodów nie da się rozegrać :-(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sankami w memoriale Warzyboka

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Poznaliśmy mistrzów Jeleniej Góry

Wybiegali brąz mistrzostw Polski

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
765
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%