MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Rusza Lato Agatowe we Lwówku Śląskim. Minerały i gwiazdy

Wiadomości: REGION
Piątek, 15 lipca 2011, 8:08
Aktualizacja: 8:08
Autor: Agrafka
Fot. Organizatorzy
Dziś rozpocznie się XIV Lwóweckie Lato Agatowe w Lwówku Śląskim. Impreza potrwa do nadchodzącej niedzieli. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie mineralogiczne w tej części Europy. Co roku przyciąga ponad 50 tys. gości z kraju i z zagranicy.

Od czternastu lat w połowie lipca Lwówek Śląski zamienia się w polską stolicę mineralogicznego skarbu, jakim są agaty. Najpiękniejsze na świecie agaty wydobywane są w pobliskiej wsi Płóczki Górne. Minerały te to bajecznie kolorowe kamienie ozdobne, które poddane fachowej obróbce, ujmują bogactwem form i wewnętrznym pięknem.

Wielowiekowe tradycje wydobywcze regionu czci się w Lwówku Śląskim w sposób szczególny, a mianowicie imprezą plenerową Lwóweckie Lato Agatowe. Najważniejszym punktem programu jest Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich gdzie na blisko 200 stoiskach można podziwiać i nabyć skarby ziemi z całego świata.

W tym roku po raz pierwszy Lwówek Śląski będzie gospodarzem Międzynarodowej Konferencji Mineralogicznej Mindat.org, której uczestnikami i prelegentami będą pasjonaci minerałów i naukowcy z całego świata. W przygotowanym programie przewidziano wiele warsztatów i wykładów prowadzonych przez najlepszych specjalistów w dziedzinie geologii. W osadzie Walończyków będzie można zobaczyć wyrobisko agatowe, pokazy cięcia i szlifowania agatów, a także walońskie obrzędy. Zaprezentowany zostanie też Agatus, czyli obiegowa moneta okolicznościowa LLA.

Dodatkową atrakcją dla licznych gości LLA będzie festyn rodzinny z bogatą ofertą estradową i gastronomiczną. Warto podkreślić, że Lwóweckie Lato Agatowe zostało uhonorowane w 2006 Dolnośląskim Kluczem Sukcesu w kategorii najlepsza inicjatywa Dolnego Śląska.

15 lipca od godz. 14.00 w miejskim Rynku będzie trwała Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, a w Ratuszu otwarte zostaną wystawy „Oblicza Kwarcu”, „Podróże z geologią” oraz konkursowe wystawy minerałów i skamieniałości. Na scenie dziecięco-młodzieżowej już od godz. 13.00 będzie trwał program estradowy. Na scenie giełdy minerałów o godz. 16.00 hejnałem rozpocznie się oficjalne otwarcie Międzynarodowej Giełdy Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, a o 16.30 odbędzie się celebra walońska. Orkiestry dęte KWB Turów i Górażdże rozpocznie się o godz. 17.30, a o godz. 20.00 wyruszy parada poszukiwaczy skarbów. Oficjalne otwarcie XIV Lata Agatowego nastąpi tuż przed koncertem znanego zespołu rockowego Ira, którego występ planowany jest na godz. 21.30.

16 lipca program z dnia ubiegłego powtórzy się, a wieczorem wystąpi zespół tańca orientalnego „Arabeska”, zagra zespół WHY, Sumptuastic i Afromental. 17 lipca od godz. 15.30 wystąpi grupa wokalna „Ojej”, a także zespoły Big El – Tur Band, WHY Ducky, a także kabaret „Babeczki z rodzynkiem”. Na zakończenie po koncercie gwiazdy wieczoru grupy Boys, odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Lato z ZTA w Parku Zdrojowym

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Nagrody wręczone

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~pw 15-07-2011 8:26
Wskrzeszenie idei walońskiej zawdzięczamy Juliszowi Naumowiczowi, Wielkiemu Mistrzowi Sudeckiego Bractwa Walońskiego ze Szklarskiej Poręby. Chwała mu !
~chwała 15-07-2011 9:17
chwała Mu
~ddt 15-07-2011 10:13
Boys??????????? Impra schodzi na psy..ale nawet taki grajdoł jak Lwów pod względem impez bije Jelonkę.U nas hitem sezonu w tym roku będzie zespół pieśni i tańca z Białorusi albo Czeski "sobotwór Elzwisa Presleya";)
~ 15-07-2011 10:43
O sanna na wysokości, chwała Mu
~ 15-07-2011 19:51
A w Jeleniej KICHA!!!!!!!!
~hala 15-07-2011 21:33
Agatowe lato odwiedzam co roku. Jest pieknie, bajecznie kolorowo.
~ED 15-07-2011 22:36
Ja tam jadę na Bojsów.
~; )) 15-07-2011 23:18
również jadę na bojsów ; ) .. potańczy się trochę i pośpiewa .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Wczoraj kino plenerowe, a dzisiaj Jacek Ziobro

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Spotkanie z autorem wystawy

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
797
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%