MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Rusza Kawka. Będzie czystsze powietrze?

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 8 listopada 2014, 8:04
Aktualizacja: Niedziela, 9 listopada 2014, 7:56
Autor: Angela
Fot. Angela
Około 300. mieszkańców Jeleniej Góry oraz Dom Pomocy Społecznej Pogodna Jesień skorzysta z 69–procentowego dofinansowania do wymiany ogrzewania z węglowego na ekologiczne. Dodatkowo 14 obiektów otrzyma również finansowe wsparcie na termomodernizację. Wczoraj (7.11) Miasto podpisało umowę z Narodowym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska na przekazanie pieniędzy, które do mieszkańców trafią jeszcze w tym roku.

Do pilotażowego programu Kawka zgłoszono dotychczas około 400 mieszkań, z czego do dofinansowania zakwalifikowano niemal 300. – Głównym kryterium była kolejność składanych wniosków oraz podstawowy warunek – posiadanie pieca węglowego i zgłoszona chęć jego wymiany na ogrzewanie ekologiczne: gazowe, elektryczne lub włączenie się do sieci miejskiej – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

– Pozostałe 100 mieszkań jest na liście rezerwowej, więc lokatorzy skorzystają z pomocy, jeśli pojawią się pieniądze: oszczędności lub dodatkowe środki – wyjaśniała Agnieszka Dajnowicz z Wydziału Inwestycji UM w Jeleniej Górze.

Na dofinansowanie wymiany ogrzewania Jelenia Góra otrzymała 5 mln 700 tys. zł oraz zaciągnęła pożyczkę na preferencyjnych warunkach w wysokości 1 mln 425 tys. zł.

45 proc. pieniędzy pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a pozostała część z WFOŚ i pożyczki Miasta. Refundacja zmiany ocieplenia rozpocznie się w połowie grudnia br.
– Program obejmuje dwa lata, a w tym roku na konto Miasta trafi 500 tys. zł dofinansowania i 1 mln zł pożyczki - mówiła Bogumiła Turzańska-Chrobak, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

By starać się o dofinansowanie na wymianę okien, drzwi i ocieplenie ścian, co najmniej połowa lokatorów musiała zadeklarować chęć wymiany ogrzewania węglowego na ekologiczne. To kryterium spełniono w 14 budynkach, z których lokatorzy otrzymają również 69 procent zwrotu za docieplenie obiektów.
Programem Kawka objęto miejscowości na Dolnym Śląsku, w których występuje stałe przekroczenie poziomu zanieczyszczeń. Poza Jelenią Górą to: Wałbrzych, Legnica, Wrocław, Szczawno Zdrój i Nowa Ruda.

– Po realizacji tego programu w Jeleniej Górze przewidujemy, że poziom zanieczyszczenia w skali roku zmniejszy się o 13 ton pyłu większego, 12 ton pyłu drobniejszego i 953 tony CO2 – dodała Bogumiła Turzańska-Chrobak, która przed podpisaniem umowy otrzymała od prezydenta M. Zawiły pierwsze czekoladki Wawela z „Pozdrowieniami z Jeleniej Góry”, z limitowanej edycji tych łakoci promujących stolicę Karkonoszy.
NFOŚ przewiduje również drugą edycję programu Kawka, z którego skorzysta kolejne sześć miast.

Film StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

To jest antywitacz

Trwa "Davos" w Karpaczu

Są kolejne zakażenia (aktualizacja)

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~ 8-11-2014 8:09
Zawiły bełkot.
~fan sekty po 8-11-2014 8:33
Z portalu wirtualnemedia.pl dowiedziałem się, że w 91 procentach jesteśmy narodem szczęśliwym. Myślałem, że to tekst kabaretowy, co byłoby zjawiskiem na wskroś pozytywnym, zważywszy na zapaść polskich kabaretów. Ale nie, ogólne szczęście naszych współziomków wynika z badań TNS Polska. Najwięcej radochy odczuwają mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, co świadczy albo o ich kompletnym zidioceniu albo o wysokim poziomie humoru. Na drugim biegunie jest raport OECD. Dla przypomnienia, OECD to organizacja gospodarcza skupiająca 34 najbardziej rozwinięte kraje świata. Przynależność do tego gremium Polski jest samo w sobie dość zabawne, a do tego OECD słynie z bezkompromisowych raportów. A te od lat nie zostawiają suchej nitki na "fajnej Polsce". Z raportu wynika, że jesteśmy na szarym ko
~fan sekty po 8-11-2014 8:36
A te od lat nie zostawiają suchej nitki na "fajnej Polsce". Z raportu wynika, że jesteśmy na szarym końcu stawki (gorzej jest tylko w Meksyku i Turcji). W dziesięciopunktowej skali poziom naszych zarobków określono na 1,3, skalę bezrobocia i dostępność mieszkań na 0,3. Poziomu służby zdrowia nie warto oceniać w punktach, ponieważ liczb minusowych nie przewidziano. Do tego dochodzi masowa emigracja, frustracja związana z nieprawidłowym podziałem dóbr. O poziomie szczęśliwości narodu świadczy alarmujący wzrost liczby samobójstw, w wyniku których ubywa nas więcej, niż z powodu wypadków drogowych.
~` 8-11-2014 8:48
Kampania wyborcza ;/
~tecumsech 8-11-2014 9:21
Kolejny raz pytanie: jaka w tym zasługa Zawiły? Wytrzeszczanie oczu do kamery to nie jest prezydentura dużego miasta! Powszechnie znana jest "aktywność" Zawiły, trudno nabrać się na ten bełkot wyborczy.
~ksawercia 8-11-2014 9:56
Nie będę głosowała na M.Zawiłę, bo moją kandydatką jest Grażyna Rygiel. Jednak trzeba przyznać M.Zawile ,że jak trzeba ,to potrafi się sprężyć i ruszyć głową . Szkoda ,że zawsze dostaje vigoru tuż przed wyborami- ale dobre i to. Dla Zawiły i wielu innych dobrze by robiły wybory co 2 lata. Oj,wtedy działoby się niejedno!
~ 8-11-2014 10:12
Ale się chłopina uaktywnił. Wszystkie działania urzędnicze pod którymi chętnie się podpisuje i rozdaje czekoladki za nasze pieniądze zostawił sobie na czas kampanii wyborczej. Wiemy jak wyglądała ta prezydentura przez 4 lata, ignorancja mieszkańców, arogancja władzy, składanie i łamanie obietnic bez konsekwencji o wytrzeszczanie oczu przed kamerą nie wspomnę.
~dj 8-11-2014 10:55
dobry pomysł,żeby tylko jeszcze skuteczniej zaczęli karać ćwoków co palą w piecach czym popadnie.
~Bóle opozycji 8-11-2014 11:01
Papajowców, obrębalków i pozostałą opozycję zalewa krew. Nie dziwię się. Oni nie moga jeleniogórzanom niczym zaimponować. Wcześniej niektórzy już rządzili. By dokuczyć nam mieszkańcom słali donosy, Były prezydent a obecnie namolny kandydat na prezydenta Obrębalski wcześniej tylko sprzedawał /ciepłownia jeleniogórska/ lekką ręką podpisywał wnioski o dofinansowanie inwestycji, bez żadnej odpowiedzialności za liczne błędy w projektach. Wszystkie realizacje zaplanowanych radośnie przez poprzednika inwestycji spadły na prezydenta Zawiłę. A było bardzo trudno zakończyć z sukcesem owe inwestycje. Mimo tego Zawiła rozwinął działalność ninwestycyjna oswoje pomysły. Tylko idiota lub zapiekła w swojej bezsilności opozycja może temu zaprzeczać
~Czkawka 8-11-2014 11:03
Ochrona środowiska już mi się odbiła czkawką. Trzy lata temu zostałem zachęcony do przejścia na ekologiczne ogrzewanie w zamian za zniżkę w podatku od nieruchomości, Wymieniłem instalację CO oraz zainstalowałem piec gazowy. Otrzymałem zniżkę raczej symboliczną ale zawsze coś. Udało mi się skorzystać z tej zniżki jeden raz , bo w tym roku zniżka za ekologiczne ogrzewanie została cichaczem zabrana. Jak tu wierzyć w Zawiłe i jego urzędników? Zastanówcie się czy warto pakować się w coś co proponuję Urząd, bo zamiast Kawki będzie CZKAWKA. O tym i o innych podobnych "osiągnięciach" tej ekipy pamiętajcie na wyborach.
~Do fana sekty 8-11-2014 11:05
Interesuje mnie co ma dać twoje zrzędzenie na forum? Jesteś typowym polskim frustratem, wynajdujesz, jęczysz, płaczesz, wytykasz, grzmisz. Tylko w jakim celu? Masz teraz świat otwarty. Wyjedź obejrzyj te wspaniałości za granicą. Może zmienisz zdanie. Chociaż trudno w to uwierzyć.
~ 8-11-2014 11:15
W obronie fana sekty po. Dlaczego ma wyjeżdżać. Dosyć polaków już wyjechało. Może chce żyć odnie w swoim kraju.
~ 8-11-2014 11:24
A kiedy, gdzie i dla kogo panie prezydencie były zapowiedzi o KAWCE?
~ 8-11-2014 11:54
Co dzień zawiła, zawiła otwiera, zawiła doradza, zawiła leczy, zawiła karmi, zawiła obiecuje, zawiła liczy na nasze głosy. Co za mitręga z tym człowiekiem dlaczego jelonka pokazuje wciąż tego skompromitowanego do cna lokalnego polityka porażkę cywilizacyjna jeleniej góry??? Macie w tym jakiś interes???
~ 8-11-2014 14:41
Szkoda ze tylko wybrancy wiedzieli o takim programie polityka informacyjna się klania.Zawiła odejdz !będzie to najlepszą rzecz jaką dla tego miasta zrobisz
~soc-lib 8-11-2014 15:14
>fansekty,pisze prawdę ,prezydent uPOdabnia się do wodza Korei KIMa na finiszu same rady ,wizyty gospodarskie ,cud miód ultra maryna ,nie ma nic na temat finansów miasta ,jak się zamknie ten rok.
~ 8-11-2014 18:32
kto im teraz biedakom da na gaz
~s. 8-11-2014 19:02
Czekam. Wniosek złożyłem już dawno i czekam. Wielkich nadziei nie mam bo "cudów" to się w życiu naoglądałem.
~kacap 8-11-2014 19:32
Ha,ha, ha !! Przerabiano to w Karpaczu w latach 95-97. Remont sieci gazowej, pewien bank udzielał nawet pożyczek na ekologiczne ogrzewanie, miało być pięknie jak w raju. Lud łykną temat jak tuczona gęś klusky. Potem zarząd królestwa podniósł ceny gazu, całą ideę diabli wzięli i wyszło jak zwykle. Kominy dymią po staremu, po 15 tej siekiery w lesie ino furczą !!! O ekologii trąbią kandydaci przed wyborami, zaś po wyborach jest jak zwykle :((((((((((( Za smrodliwy dym z komina nigdy nikogo nie ukarano, bo po 15tej urzędy zamknięte są, a jak widać smrodu spenalizowac się nie da, no to hulaj dusza piekła nie ma ! Życzę ciepłych kaloryferów, szczególnie gdy Władymir Władymirowicz patrząc na spadający słupek termometru dyskretnie przykręci kurek gazuu. Nu zajec pogadi !!!
~Piecyk 8-11-2014 19:37
Wyniuka z tego ,ze jak ktos sobie radzi w zyciu to placi sam za wszystko a jak ktos jest obesrana sierota zyciowa to dostaje prezenty od podatnikow za darmo . To jest jakies Janosikowe prawo . A do politykow to juz policzyliscie ile zaoszczedzicie ? Ale to podatnicy zaplaca , wasze pensje , kawa w pracy , wakacje , przejazdy , computer tez sa z pieniedzy podatnikow . Zawila uszanuj to chyba ze jestes katolkiem to wtedy zgodnie z twierdzeniem rydzyka prawo cie nie dotyczy .
~fan sekty po 8-11-2014 20:06
@ 11;05...Byłem 10 lat w Bad Vilbel koło Frankfurtu dobrze mi się żyło szkoda mi młodziaków co muszą do 67 lat zapierda..ćKto pamięta WSZYSTKIE podwyżki podatków, jakich dokonala Platforma Obywatelska? Ja się nie podejmuję wyliczyć wszystkich, ale z pewnością warto przypomnieć podwyżkę stawek VAT, podniesienie składki zdrowotnej, obniżenie zasiłku pogrzebowego, zamrożenie progów podatkowych .... No, i oczywiście droższy prąd dzięki "sukcesowi" Donalda Tuska podczas poprzednich negocjacji klimatycznych. Identyczny był to sukces, jak obecnej premier. A przecież mamy jeszcze zajumanie pieniędzy z OFE i podwyższenie wieku emerytalnego, co też jest formą okradania Polaków. Piszę o tym już drugą notkę, bo chciałabym, żeby jednak to się przedarło do świadomości choćby małej części społeczeństwa
~ 8-11-2014 23:36
Z przypisywaniem zasług podatkowych tylko jednej opcji to byłbym bardzo łośtrożny, łoj i to bardzo. Sklerozka dopadła cielątko ??
~Jan Czarny 9-11-2014 9:16
Pamiętajmy, że było referendum w sprawie odwołania Zawiły. Nie pamiętam innego tak zasłużonego prezydenta, żeby ludzie chcieli go odwołąć. Niestety, za mała aktywność i niewiara w możliwości zmian załatwiły p. Z kadencję do końca - teraz to wszystko, co robi to KAMPANIA WYBORCZA, nawet jeśli dobrze robi - to trochę za późno PORA NA ZMIANY.
~dorusia 10-11-2014 0:33
A mój biedny synek nabrał się na bajkę o tramwajach. Mkną po szynach niebieskie tramwaje... a w JELENIEJ BYŁY CZERWONE FAJNIE SIĘ NIMI JEŹDZIŁO.! ZAWIŁO, ZAWIŁO CZEGO SIĘ BOICIE, CZEGO? -- WILKA, WILKA ZŁEGO!!! Mieszkańcy Jeleniej głosujcie na niego !!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wpadka fałszerzy

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Policjanci też pomagali

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
769
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%