MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Rusza budowa drogi rowerowej na Zabobrzu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 22 sierpnia 2010, 9:03
Aktualizacja: 9:32
Autor: Angelika Grzywacz – Dudek
Fot. Krzysztof Dudek
Od kilku dni trwają prace przy wycince krzaków i drzew samosiejek wzdłuż obecnej ścieżki rowerowej na odcinku Zabobrze – Grabarów, gdzie do października br. ma powstać asfaltowa droga rowerowa. Wyłoniony wykonawca wykonał projekt i obecnie rozpoczął jego realizację. Koszt budowy ponad pięciokilometrowej drogi rowerowej to około 1,8 mln zł.

Zadanie pod nazwą: Udostępnienie szlaków do aktywnej turystyki rowerowo - pieszej jako uzupełnienie oferty turystycznej Jeleniej Góry. Szlak aktywnej turystyki Jelenia Góra Zabobrze – Grabarów, w końcu doczekało się pierwszych kroków w ramach realizacji. Ci, którzy systematycznie odwiedzają ścieżkę, z pewnością zauważyli posuwającą się wycinkę krzaków od ulicy Ogińskiego w stronę Grabarowa.

Prace realizuje Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z ulicy Dworcowej w Jeleniej Górze, które wygrało przetarg na to zadanie. Projekt stworzony przez wykonawcę w marcu br. został poddany ocenie cyklistom. Wówczas otrzymał ocenę bardzo dobrą. Zakłada on utwardzenie asfaltem dwóch stron szutrowej drogi wzdłuż obwodnicy od ulicy Ogińskiego, aż do węzła na Grabarowie. W ramach prac zostanie wykonana podbudowa, dwuwarstwowa nawierzchnia. Pojawią się też betonowe obrzeża i przepusty. Wyprofilowane zostaną przydrożne rowy, a w czterech punktach staną „wandaloodporne” ławeczki, stojaki na rowery i kosze na śmieci.

Oficjalny termin oddania drogi do użytku planowany jest na październik br. Koszt budowy po przetargu to 1 mln 855 tys. zł. Zadanie zostało dofinansowane unijnymi pieniędzmi z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

PiS ujawnił listy kandydatów

Odpust na szczycie

Komentarze (38) Dodaj komentarz

teessi 22-08-2010 9:28
A kiedy będzie droga rowerowa między Sobieszowem, poprzez Cieplice, a Zabobrzem? Bo jakoś nikt o tym nigdy nie wspomina. Pomiędzy tymi dzielnicami nie bardzo jest jak jeździć na rowerze, np. do pracy lub po zakupy. W takiej Danii powszechnym jest, że do pracy dojeżdża się rowerem; jest to dobre i dla zdrowia, i dla środowiska, bo się go nie zatruwa spalinami. I byłoby mniej korków na drodze. Wiem, że ludzie jakoś jeżdżą, ale póki co, formalnie drogi dla rowerów tam nie ma. Cieplicką i Wolności nie jest zbyt bezpiecznie, a Lubańską tym bardziej. Wyznacza się krótkie mini trakty rowerowe dla pozoru, że się coś robi w tym kierunku, ale one się nie łączą ze sobą w żaden ciąg, a zatem jeśli chciałoby się przejechać z jednej odległej dzielnicy do drugiej, to trzeba by chyba dofrunąć od traktu do traktu.
*Piękny Roman* 22-08-2010 10:29
Ot i mądrego słowa dobrze poczytać ;) Pozdrawiam Cię Teessi kochana...Budowa kolejnych "odcinków ścieżek". A co z tymi które już są ? Totalnie zaniedbywane i zostawione samym sobie. Ścieżka z Jeleniej do Mysłakowic,bardzo malownicza to fakt.Ale kiedyś było tam przyjemniej.A teraz boki pozarastane trawą,potłuczone szkło no i zniszczone ławki na których można było przysiąść.Po niektórych nawet śladu nie ma.Kilka razy spotkałem tam też pędzące quady.Próbowałem kiedyś zainteresować sprawą Nowiny Jeleniogórskie.Redaktor Antosik obiecał że przyjrzy się temu,ale jakoś wszystko ucichło i zostało zamiecione pod dywan.Może Maja Włoszczowska powinna się tamtędy przejechać i "popodziwiać" to może ktoś by się tym zainteresował ?
~architekt 22-08-2010 10:46
przeciez jest tam fajna szutrowa droga ! nie maja na co kasy wydawac? mogli by własnie tą istniejąca drogę - wydłużyc..zamiast robic TO SAMO. beznadzieja
~biksss 22-08-2010 10:50
Zaraz wskakuje na bike obczaic te prace, a pozniej dalej na Wojanow i Janowice, tam jednak sa najlepsze tereny dla bikerow i wiecej ich sie juz pojawia. Polecam super traske wzdluz Bobru od samego Wojanowa do Janowic.
Piipi Jelonkowa 22-08-2010 10:53
.. mężczyzna na fotce dzwiga ciężki plecak ! ..a to oznacza brakuje na ścieżce rowerowej mini-barku !
~sumienie 22-08-2010 11:12
Wszystko ok, jeśli rowerzyści będą właściwie korzystali z tej drogi, a nie traktowali ja jako kolejny przywilej dla szerzenia cyklo - bandytyzmu na drogach. Wystarczy popatrzeć na wariatów rowerowych na odcinku Apteka Sudecka ul Kolberga (obok kościoła na Zabobrzu II). Odcinek od Elsnera do Moniuszki (mocno z góry) niektórzy jadą pod 60 km/h. I oczywiście żadnego STOP-u na znakach. Kilkakrotnie widziałem mrożące krew sytuacje, babuleńki toczące się do kościoła kontra zwariowani cykliści. Każdy swoim dowolnie wybranym torem. Dopiero jakaś śmierć poruszy władze i postawi tam na kilka dni straż miejską na przykład. Teraz panuje chamstwo, bandytyzm i lekceważenie dla życia. Jedynym rozwiązaniem - porobić na tych ścieżkach - "hopki" I to ostre.
*Piękny Roman* 22-08-2010 11:25
Piipi Jelonkowa,bo tak trzeba z tym plecakiem...Ja też taki dźwigam kiedy ruszam w plener :) Wolę być sobie sterem,kapitanem...W plecaku wożę prowiant,zapasową dętkę,narzędzia,pompkę,kurtkę przeciw deszczową a nawet mini apteczkę.Cóż - przezorny zawsze ubezpieczony ;)
~mario 22-08-2010 13:03
Pomysł z drogami rowerowymi fajny. Pytanie tylko czy ta droga nie będzie kolejnym odcinkiem, który do nikąd nie doprowadzi i trzeba będzie wracać tą samą drogą? Droga rowerowa z Jeleniej Góry do Mysłakowic super(oprócz tego że jest już zaniedbana jak ktoś wspomniał)tylko w Mysłakowicach kto nie zna dalszej drogi zawraca. A było by miło poprowadzić ją do Karpacza albo Kowar. Żeby jakiś cel był tych dróg.
~kocikwik 22-08-2010 13:16
Wypada teraz napisać, że po wycięciu krzaków psy będą miały gdzie sr.ać - to takie "trendi" na tym forum.
~w13 22-08-2010 13:47
rzeczywiscie to paranoja robic sciezke tam gdzie wlasciwie ona isnieje/po co asfalt/ a nie zrobic wreszcie dobrego polaczenia z miasta do cieplic ps. a moze to tak jak z dawna sciezka rowerowa /zrobiono ja wtedy glownie jako chodnik na nowy cmentarz bo to musiano zrobic
~bisss 22-08-2010 14:19
Tylko ciekawe czy poloza asfalt czy jakas kostka czy wogole tylko szuter. Najlapiej gladki asfalcik bo i na rolki bedzie ok, kostka i dla rowerow nie jest najlepszym rozwiazaniem. Niech buduja, chociaz tylem bo i tak daleko za Europa jestesmy jak chodzi o sciezki rowerowe. Co ja mowie za Europa pewnie i za Afryka :).
~ 22-08-2010 16:01
Fajna droga rowerowa jest na krzyż tylko ktoś postawił zakaz wjazdu.
~co ma pierni 22-08-2010 16:10
po dwuch stronach.... a po co, nie mozna bylo by zrobic po jednej stronie ale dluzszej... ? czy ktos w tym mieiscie mysli... ???
~Kasiek 22-08-2010 16:21
Popieram Tessi!! Do Cieplic i dalej do Sobieszowa trzeba się przebijać ruchliwą drogą, że o dziurach nie wspomnę... Cóż- wybory samorządowe się zbliżają, może akurat... ;-)
~ZłyPorucznik 22-08-2010 19:23
Tylko niech to będzie ścieżka rowerowa, a nie rowerowo-piesza! Te drugie w konsekwencji, jak pokazuje życie, nie są ani dla rowerzystów, ani dla pieszych!!!
~do Tessi 22-08-2010 19:35
O ścieżkę rowerową łączącą Sobieszów z Cieplicami już od lat "walczą" Stowarzyszenia sobieszowskie, a od tego roku zawiązali w tej sprawie koalicję stowarzyszeń Cieplic - Sobieszowa - Jagniątkowa wspierane prze IKTK-N w Jeleniej Górze - może w końcu taka trasa powstanie !
~rowerzysta1980 22-08-2010 20:00
Kiedyś w MZDIM pracował Norbert Łukaniuk. Miał fajne pomysły na zebraniach rowerowych i mu zależało... To się kurcze zwolnił. Trzeba go namówić coby wrócił i wziął się do roboty dla Miasta !
Piipi Jelonkowa 22-08-2010 20:29
~Piękny Rmanie ! ..zapasowa dętka ? ..gdy złapiesz kapcia to .. zabiorę Ciebie rowero- stopem na moje .. *siodełko ! ~FAJNIE !
~Jano 22-08-2010 21:23
a po co komu ta droga rowerowa jak i tak tam będą paniusie z pieskami i tymi no dziećmi , sąsiadkami ,plotkarami łazić że rowerem to przejechać się nie da ,nikomu nie potrzebne te drogi rowerowe , ja i tak będę jeżdzić po ulicach i niech mnie tylko jakiś patałach kierowca czy też nauczyciel jadzy upomni że jest droga rowerowa , to dziada z tego auta wyciągnę ,bo taki instruktor jazdy to ma uczyć kursanta , a nie pouczać rowerzyste.
~ 22-08-2010 22:15
rowerzysta1980, znaczy się zapewnial was na zebraniach - tak, tak, to da sie zalatwic? - mowil tak bo potrzebowal poklasku jak wszyscy mlodzi pracownicy, jak go zdobyl zajal sie robieniem pieniedzy a jak bedzie mial juz dosc szmalu to nie bedzie nic robil jak wszyscy tacy dzialacze.
Piipi Jelonkowa 22-08-2010 22:52
~POPRAWKA: ..do Romana ! ..stopem-rowerowym
~Kubuś 22-08-2010 23:14
Akurat do Grabarowa bardzo fajnie jedzie się tymi drogami szutrowymi wzdłuż obwodnicy. Zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby zbudować ścieżki rowerowe pozwalające szybko i sprawnie przemieszczać się po naszym mieście. Poza miastem buduje się z pewnością o wiele łatwiej - szczególnie, jeśli drogi są już wytyczone, a jedyna rzecz, jaka pozostaje, to wylanie asfaltu. Wielką zaletą Zabobrza jest to, że wystarczy wyjechać za ostatni blok i już można sobie jeździć po polnej drodze. Ja bym tak zostawił ten fragment koło obwodnicy. Nie asfaltujmy wszystkiego. Zróbmy dobre drogi rowerowe wewnątrz miasta - porzućmy samochody i do pracy jeździjmy rowerami. Niech te drogi tworzą logiczną siatkę połączoną w całość! A po południu lub w weekend pojedźmy na wycieczkę za miasto wytyczoną SZUTROWĄ ścieżką rowerową. Kto planuje te ścieżki???? Czy te osoby jeżdzą na rowerach? Bo ty wygląda tak, że miasto mówi rowerzystom, czego potrzebują, zamiast dawać im to czego rzeczywiście oczekują!!!!! Bardzo mnie
~ 23-08-2010 0:06
LUDZIE ! czy wy czytacie co piszecie ?? Ręce opadają :-(
~ 23-08-2010 0:11
do ~jano~tobie się nic nie podoba . pas startowy - nie , droga rowerowa - a po co to komu ? Upośledzony jesteś jakiś .
~Jano 23-08-2010 8:21
00;11 -żałosny (a)jesteś Ty widzisz tu pas startowy ,no chyba dla mrówek,drogę rowerową tą co to do z miasta na łomnice i dalej prowadzi to maja być ścieżki rowerowe ,no chyba że Ty nie widziałeś prawdziwej ścieżki ,ale to nie moje upośledzenie tylko Twoje rusz dupe pozwiedzaj troche Europe zobaczysz jak tam ludzie mają to wszystko rozwiązane ,a nie siedzisz i cieszysz sie z drogi lub pasa którego nawet jeszcze nie ma,a pozniej ludzi krytykuj .
~ktosiowa 23-08-2010 9:05
O super :) bedzie gdzie jezdzic :)
~Alfie 23-08-2010 9:22
Ja również się zastanawiam po co robić ścieżkę po obu stronach. Czy trzeba robić to aż z takim rozmachem jak w Carskiej Rosji? Nie lepiej zrobić po jednej stronie ale dłuższą trasę? Czy logiczne myślenie tak strasznie boli?
~Pani 50 lat 23-08-2010 9:33
A czy na takiej ścieżce jest bezpiecznie? Mam na myśli złodzieji, psy i gwałcicieli.
~ 23-08-2010 9:47
;DD
~leon 23-08-2010 9:48
Ciekawe kto ma nadzor budowlany.
~ARCHITEKT 23-08-2010 10:26
OBY ZROBILI ASFALCIK CHOCIAŻ...CO BY NA ROLKACH MOZNA BYLO SMIGAĆ:)
zbynyk 23-08-2010 11:05
A może by tak w ramach tej budowy wytyczyć bezpieczną trasą dla rowerów przez skrzyżowania: Zabobrze III do obwodnicy, oraz z obwodnicy do ul. Wrocławskiej !!!
~z jeleniej 23-08-2010 11:24
No bo latwiej zrobic cos, co juz prawie jest...
~mm 23-08-2010 11:30
Moze za jakies 20 lat doczekamy sie drog rowerowych w calej Jelonce... teessi pisze o Danii, a wystarczy pojechac do Niemiec. Kazdy (!!!) chodnik jest albo podzielony na pol dla pieszych i rowerzystow, albo sa "dobudowane" do chodnika drogi dla rowerow. O swiatlach i znakach dla cyklistow juz nie ma co wspominac. W zimie nawet mozna jezdzic rowerem do pracy, poniewaz odpowiednie sluzby drogowe dbaja o to by byly przejezdne. No i wjazd i zjazd z aby przejechac na druga strone ulicy jest dostosowany dla kazdego rowerzysty.. nawet tego najmlodszego. Mam nadzieje, ze w koncu bede mogla sie przejechac rowerem po Jeleniej bez martwienia sie o to, ze zostane potracaona przez samochod...
~ 23-08-2010 18:35
do ~jano ~po kiego ciu.a tu siedzisz na tym zadupiu ? Wy....dalaj za granicę i nie płacz jak tu jest źle . Tyle tylko , że takich bęcwałów nigdzie nie potrzebują .
~Jano 23-08-2010 20:36
do18:35 bęcwał to ciebie zrobił matole i tyle z mojej strony do ciebie i nie czepiaj sie mnie bo ja tu tylko na urlop przyjeżdżam żeby się pośmiać z tego co niby tu się zmienia i radzę tobie łąbie też wyjedz i przyjedż na wakacje , zobaczysz różnice
~Logan 24-08-2010 7:06
W pierwszej kolejności powinna być budowana infrastruktura rowerowa w mieście, żeby ludzie mogli na rowerze szybko i bezpiecznie dojechać do pracy, urzędów, czy na zakupy. W Holandii sygnalizacja świetlna wyposażona jest w detektory deszczu - gdy pada rowerzyści dłużej mają zielone, natomiast auta czerwone.
~Vigwam 24-08-2010 9:33
Czy trasa będzie przebiegala kolo tego krzyża symbolu nieszczęścia w swiecie ,ktorego narod polski tak chelpi .Na tym okazałym krzyzu juz dwóch sie powiesiło - czy było pozwolenie na budowe i akceptacja mieszkancow . Trase rowerowa niech wykonaja daleko od tego monstrum nieszcześcia .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Finisz remontu

Winda w Ratuszu – po przetargu

Strata przy Kilińskiego?  

Wakacje okiem służb  

Adam Małysz wspiera ratowanie skoczni w Harrachovie  

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
486
Tak
86%
Nie
10%
Nie mam zdania
5%