MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Rusałkowe wianki w Dworze Czarne

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 22 czerwca 2011, 8:47
Aktualizacja: 8:48
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Wczoraj, na dziedzińcu Dworu Czarne odbyły się warsztaty florystyczne pod hasłem „Rusałkowe wianki”, zorganizowane przez Europejską Szkołę Zawodów Artystycznych w Bukowcu i restaurację Corte Nero.

Jak mówią organizatorzy, florystyka to sztuka układania kwiatów, której nauczyć może się każdy. Wczoraj warsztaty poprowadziła mistrzyni florystyki, Agnieszka Mitko. Młode panny i dojrzałe panie plotły "rusałkowe wianki" z kwiatów i ziół, czym nawiązywały do tradycji związanych z nocą świętojańską oraz powitaniem lata.

- Zorganizowane przez nas warsztaty są kontynuacją dwuletniego studium Florystyki w Europejskiej Szkole Zawodów Artystycznych Pałac Bukowiec, które ruszy od września. Chcemy w ten sposób pokazać, piękno i przydatność technik florystycznych i zachęcić mieszkańców naszego regionu do podjęcia nauki właśnie na kierunku Florystyka. Niestety w Jeleniej Górze nie ma profesjonalnych florystów, którzy wzbogacaliby różne przedsięwzięcia i upiększali nasze miasto – powiedziała Ewa Zdzienicka, dyrektor Europejskiej Szkoły Zawodów Artystycznych Pałac Bukowiec.

W Dworze Czarne odbyły się dwie tury warsztatów florystycznych. W pierwszej wzięły udział gimnazjalistki, a w drugiej panie w „kwiecie wieku”. Tradycyjne plecenie wianków w przepięknym zabytku, jakim jest Dwór Czarne pozwoliło zbliżyć się do piękna drzemiącego w naturze i historii. Możliwe, że w najbliższym czasie zajęcia florystyczne odbędą się również w kolejnych zabytkach pałacowych okolic Jeleniej Góry.

- Prowadzę pracownię florystyczną we Wrocławiu i wykonuję zlecenia na specjalne okazje np. wydarzenia teatralne, czy też uroczystości weselne. Dzisiaj plotłyśmy wianki z okazji Nocy Świętojańskiej. Jest wiele technik wyplatania, od najprostszej, czyli zawijanie kwiatka za kwiatek, po wyplatanie na drucie, które akurat dzisiaj stosowaliśmy. Wianki te często stają się dekoracjami na drzwi, czy też ściany, robione są z ziół i zbóż, które pięknie zasychają na złocisty kolor. Najczęściej wianki robiło się niegdyś z dziurawca lub koniczyny, natomiast dziś głównym składnikiem wianków, które robiłyśmy był kwiat szczawiu – powiedziała Agnieszka Mitko, z Europejskiej Szkoły Zawodów Artystycznych Pałac Bukowiec.

Ogłoszenia

Czytaj również

Księżna Daisy von Pless o sobie samej

Oświadczenie prezesa KSWIK w sprawie oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach

Studium na początek

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 22-06-2011 12:42
Super, coś oryginalnego, świeżego i blisko natury!
rymcycymcy 22-06-2011 13:37
Najpierw młodsze ...z samych kwiatków, a potem starsze ...na drucie ! :)
~kozak 22-06-2011 14:11
dobra niunia ta po lewej na trzeciej focie ^^
Piipi Jelonkowa 22-06-2011 14:56
~Dziewczyny z talentem,gdyz wianki są PIĘKNE ! *Hi,.. dobrze,że nie było *mężczyzn... w "tej pracy",bo ..*oni maja w głowie tylko czepek z daszkiem `````
~wruch 23-06-2011 7:51
U Niemca wyplatam za 5 euro na godzinę nie takie wianki z różnego materiału. Polska zapomniała jak wyplatała swoje wianki na polskiej ziemi. Kasa dla Niemca. Tani z Polaka robol dla innych. Gdzie polskie fabryki? Gdzie Polaków przyszłość.Gdzie nasz chleb polski chleb ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jest nowy skwerek

WOŚP prowadzi nabór wolontariuszy  

Warsztaty modelarskie

Odznaczenia PZN  

Charytatywny piknik  

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
118
Tak
64%
Nie
35%
Nie wiem
2%