MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Ruina już nikomu nie zagrozi

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 4 sierpnia 2010, 9:01
Aktualizacja: 9:53
Autor: Angela
Fot. Angela
Z krajobrazu ulicy Kilińskiego zniknęła ruina. Budynek rozebrano po tym, jak jego część zawaliła się trzy tygodnie temu.

O ruinie z ulicy Kilińskiego pisaliśmy w połowie lipca, kiedy runęła jedna ze ścian obiektu od strony jezdni. Wówczas w stan gotowości postawiono służby, a obiekt zabezpieczono. Powiadomiono właściciela o zaistniałej sytuacji i nakazali mu natychmiastowe rozebranie budynku.

Efekty tej pracy były widoczne już kilka dni temu, kiedy budynek zniknął z powierzchni ziemi. Obecnie nie ma już po nim śladu. Problem w tym, że takich obiektów, jak stojąca do niedawna ruina przy ulicy Kilińskiego, jest w Jeleniej Górze znacznie więcej. Przykłady można mnożyć, a jednym z nich jest obiekt przy ulicy Sobieskiego.

Inspektorzy budowlani nie mają jednak żadnych narzędzi do oddziaływania na ich właścicieli. Zgodnie z prawem inspektorzy nadzoru budowlanego nie mogą na właścicieli nakładać też żadnych kar. Karać mogą bowiem tylko przedsiębiorców rażąco łamiących przepisy dotyczące utrzymania budynków w należytym stanie.

Na osoby prywatne natomiast mogą nałożyć mandaty karne od 100 – 500 zł, które nie robią na właścicielach ruin zbyt wielkiego wrażenia. Inny sposób oddziaływania na właścicieli to droga administracyjna, w tym zgłoszenie sprawy do prokuratury, co trwa bardzo długo. Często inspektorzy mają też poważny problem z ustaleniem i odnalezieniem właściciela obiektu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jarmark Staroci był skromniejszy tym razem...

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~polo 4-08-2010 9:48
<i> oczywiście, przepraszamy:-) </i>
~ 4-08-2010 9:54
Takie jest nasze chore prawo.Na ulicy Lwóweckiej też stoi ruina,która juz kilka lat temu rozsypywała sie na kawałki.Wchodza tam dzieci bo jest wogóle bez zadnego zabezpieczenia.Były juz interwencje po zawaleniu sie kawałka ściany na jedna z mam ,która poszla zabrac swoje dziecko,ale to wszystko obeszło sie bez echa.Czekaja az stanie sie to najgorsze to dopiero będą bić na alarm.Zrobili plac zabaw dla dzieci,a 30 metrow dalej ruina zagrażajaca życiu tych bawiacych sie dzieci.Niema nikogo kto zainteresowałby sie ta sprawą.Żenada.
~exxon 4-08-2010 10:37
a tych betonowych słupów i starych opon nie można było odrazu usunąć?
~investor 4-08-2010 10:37
Wiele tak zwanych „ruin”, które są wyburzane przy odpowiednim i wrażliwym odrestaurowaniu mogły by powrócić do dawnej świetności, niestety po rozbiórkach place zarastają chaszczami lub na ich miejscach wyrastają architektoniczne potwory...
~Obywatel 4-08-2010 11:24
Dwa dni temu wywozili resztki tego budynku. W Jeleniej Górze jedynie jak coś stanie się dramatycznego to dopiero urzędnicy ruszają woje cielska z foteli bo poco mają się przemęczać za średnią krajową pensję (3tys. zł), najlepiej mówić że wszystko trwa długo i się nie opłaca nic robić!!! Taki zwykły szeregowy pracownik zarabiający 1317zł brutto więcej wykonuje niż tacy urzędnicy.
~Ło matko! 4-08-2010 20:43
Skandal i jeszcze raz skandal ! Jak można?! Taki piękny zabytek! No i czym się teraz pochwalimy turystom?
~Grześ 5-08-2010 9:33
Każdy nawet najpiękniejszy dziś obiekt moze przy odpowiedniej dawce energii stać się ruiną. W Jeleniej Górze jest takich miejsc coraz mniej. Bo zamiast zagospodarować relikt przeszłości - wydaje się nakaz usunięcia. Robi się to pod pozorem dbałości o bezpieczeństwo. Ja natomiast uważam że jest to pokrycie nieodwracalnym faktem nieudolnosci i wygodnictwo. Jeszcze troche i nie będzie w Jeleniej autentycznych zabytków. Czy ktoś pamięta jak wygladały okolice hotelu Baron?Dzisiaj jest on ozdobę miasta, a parę lat temu straszył i był przeznaczony do wyburzenia. Zreszte w taki sposób pozbyto się całej starówki w Jeleniej. Z perspektywy czasu są tacy którzy uważają taki postępek za zbrodnię ns organiźmie miasta. Zal po prostu że pozbywamy sie czegos co jest nieokreślone w swojej atmosferze i ma duszę. No ale terz za to jest zgodnie z przepisami Jest bezpiecznie.!!! ???
~gregorii pek 18-08-2010 22:34
Nie wiem co mozna było restraurować w tym budynku jedna wielka ruina kilka razy dziennie koło tego przejeżdżam jak jestescie tacy mądrzy to restaurujcie i się wprowadzajcie życzę powodzenia:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie tylko dla seniorów

Komputery dla szkół

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Harcerze z nową siedzibą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1003
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%