MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Rozwój Karpacza, w jakim kierunku?

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 9 sierpnia 2009, 4:54
Autor: komor
komor
Fot. komor
W tym tygodniu prezentujemy państwu ciąg dalszy nagrania ze spotkania z mieszkańcami Karpacza o tym czy najlepiej rozwijający się kurort Karkonoszy będzie atrakcyjnym miejscem dla turystów. Burmistrz miasta, Bogdan Malinowski, twórca projektu rewitalizacji Kolejki Karkonoskie, Rafał Gersten oraz rzecznik Karkonoskiego Parku Narodowego, mieszkaniec Karpacza, Michał Makowski dyskutują o szansach i zagrożeniach dla rozwoju miasta pod Śnieżką.

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Rok niespełnionych obietnic

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Komentarze (12) Dodaj komentarz

kazimierzp 9-08-2009 8:29
Kiedy jedzie się do Karpacza od strony Jeleniej Góry to kiedyś dojazd był utrudniony bo trzeba było jechać przez środek Mysłakowic, Kostrzycy, Kowar, Ściegien. Droga trwała długo, nie dużo krócej niż jazda pociągiem. Aby to kierowcom ułatwić wybudowano obwodnicę Mysłakowic którą szybko się jechało. Wtedy właściciele sąsiadujących przy tej obowdnicy terenów zaczęli inwestować bo trzeba zatrzymac potencjalnego klienta. Rozbudowała się "Chata za wsią", powstały smażalnie, pensjonaty. Widać, że ten proces inwestycyjny trwa. Już na tej "obwodnicy" obowiązują ograniczenia szybkości! Za chwilę cały ciąg zostanie zabudowany i zaczną się głosy, że należy budowac obwodnicę obwodnicy bo jest trudny dojazd i te tysiące "kongresowiczów", wczasowiczów, turystów jednodniowych nie będą mieli jak szybko dostać się do Karpacza. Podobnie, ale w latach siedemdziesiątych XX wieku zaprojektowano Obwodnicę Północną Jeleniej Góry, a potem zlokalizowano (juz na poczatku lat osiemdziesiątych Zabobrze III). Obwodnica Jeleniej Góry przestała być obwodnicą, a stała się ulicą średnicową na której nie wolno rozpędzać się do szybkości ponad 50 km/godz. Jeżów w sposób chaotyczny podszedł ze swą zabudową do samych granic miasta i już na tym obrzeżu nie ma szans na kolejną "obwodnicę"! Szczęśliwie własnie jest oddawana autostrada do Jędrzychowic i duża część dotychczasowego ruchu tranzytowego ominie Jelenią Górę - ale to jest mała część obciążenia. Słuchając pana Burmistrza, słuchając wielu radnych, decydentów (a uczestniczyłem w różnych debatach) przeraża brak widzenia perspektywicznego którego celem jest troska o harmonijną przyszłość gmin, powiatów. Większość kieruje się doraźnymi korzyściami często nawet niewielkich grup interesów. Racjonalne głosy urbanistów, architektów, konserwatorów zabytków, przyrodników są ignorowane - gdy już zbyt mocno brzmią to są w różny sposób, przez różne naciski uciszane, gaszone. Ciekawe jak to wszystko co się teraz dzieje ocenią kolejne pokolenia za np. 20 lat?!?
~jupijajej 10-08-2009 16:25
Dziękuję Pana Rafała Gerstena. A może by tak nauczyć się po polskiemu mówić, bo jakby dziennikarz z lekcji naszego języka uciekał. Ale ogólnie dobra rozmowa, konkretna. Gersten vs Malinowski to jest coś.
~NATURA 10-08-2009 18:43
Rewelacyjnie jest w Karpaczu, skoro bardzo ważnym problemem dla Burmistrza są bryczki! Przecież i tak główną ulicą nie można szybciej przejechać niż w tempie stępującego konia czyli w tym samym co turyści spacerujący po wąskich chodnikach wzdłuż ulicy a często po samej drodze. Słusznie p. Burmistrz zauważył, że turyści chętnie korzystają z tego typu atrakcji i mają radość z przejażdżki bryczką. W związku z tym postanowił pozbawić Karpacza tego urozmaicenia, nie wysilając się nawet na próbę logistycznego wkomponowania zaprzęgów w życie miasta. Komu przeszkadzają konie, które od lat towarzyszą człowiekowi, ich obecność nadaje miastu naturalny charakter. Pewnie, lepiej udrożnić drogi dla tysięcy samochodów, które codziennie przejeżdżają przez centrum Karpacza. Jakie to ekologiczne i zupełnie nie ma wpływu na zanieczyszczenie powietrza kurortu turystycznego! Żałować mieszkańców, którzy mieszkają w centrum i nieświadomych turystów wdychających „czyste” górskie powietrze. Tu jeszcze jeden argument za parkingami buforowymi, o których była mowa podczas spotkania. Auta zaparkowane w centrum, stoją widocznie w miejscach dozwolonych skoro, ani urzędnicy, ani Policja, ani Straż Miejska nie reagują.
~ola 10-08-2009 18:49
przedwyborcze bla bla bla tak po całych dniach
~Turysta 10-08-2009 20:51
Szkoda tracić czas na słuchanie tego bicia piany przez Pana Burmistrza.Prozaiczna sprawa ale w Karpaczu brak jest miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych.Chyba jest \"całe \" jedno obok Banku Zachodniego.Czy niepełnosprawni w tym mieście nie mają prawa gościć a jeżeli już to tylko płacić za kwatery i siedzieć bezpiecznie w pokojach Czy przy UM w Karpaczu takie miejsce jest bo nie wiem czy w razie chęci złażenia wizyty jest się gdzie zatrzymać / choć zapewne wysokie schody skutecznie ograniczają liczbę odwiedzających /zwłaszcza z chorobami narządu ruchu./ Przy Urzędzie Pocztowym niestety miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych też nie uświadczysz ale za to jest okienko do obsługi - parodia / tak piszę na wypadek gdybym chciał przesłać drogą pocztową pismo do Pana Burmistrza /muszę z Urzędu Poczty bo skrzynek pocztowych w Karpaczu jak na lekarstwo.Pozdrawiam życzę dalszego dobrego samopoczucia Panu Burmistrzowi i wszystkim radnym, aby jak najdłużej pozostali sprawni nie tylko intelektualnie
~endru 10-08-2009 20:58
ja to tak się zastanawiam... czy władze miasta nie mogą po prostu zakazać jazdy bryczkom po głównej osi komunikacyjnej? na dobrą sprawę nic ciekawego nie ma do zobaczenia w centrum oprócz ogólnego tłoku. Jak można bryczki stawiać na tak pierwszorzędnym miejscu?! totalny bezsens. niech bryczki jeżdżą po mniej uczęszczanych traktach, tam gdzie turysta faktycznie może podziwiać górski krajobraz czy ogólne widoki na Kotlinę Jeleniogórską. Pieszych z centrum należy wypchnąć, uatrakcyjnić inne części miasta bo na dobrą sprawę zatłoczenie jest tylko od ulicy Obrońców Pokoju do Mieszka, a później wokół Wangu. Dół Karpacza jest nijak zagospodarowany. Dworzec zamiast być remontowany został zasypany górami piachu, a Księża Góra nie została ujęta jako "Atrakcja" Karpacza. Dół Karpacza jest rozruszany dzięki (niestosowne słowo) Pierdonce i niedługo Netto. Ciekawe jak to miejsce będzie wyglądało w sezonach, skoro teraz już na parkingu nie ma miejsc...
~ 11-08-2009 11:35
Karpacz to wspaniale rozwijający się kurort w Kotlinie Jeleniogórskiej. Jeśli chcę się poczuć jak np. we Wrocławiu - jadę do Karpacza. Jest tu fajnie, tłoczno, spalinowo, chipsowo i frytkowo-oscypkowo. Szczególny urok ma podhalańska chata w centrum miasta, tak bardzo charakterystyczna dla budowli dolnośląskich miast i wsi. Goście Karpacza to lubią i nie należy odbierać ogromnej rzeszy naszych rodaków wspaniałych wrażeń z pobytu w kurorcie pod Śnieżką. Inne miejscowości wczasowo-turystyczne w Polsce są podobne. Problemy drogowe można rozwiązać i sporo na tym jeszcze zarobić. Ale o tym, następnym razem.
teessi 11-08-2009 22:40
Do autora postu z 11:35 - "Kurort"? ;-) Bardzo "szczery" jest Twój komentarz...;-) Czasem bywam "gościem" tego "kurortu", ale nie lubię tej miejscowości, z powodu spalin i tłoku. Szklarska Poręba jest o wiele bardziej kurortowa, i można tam dojechać pociągiem :-), co dla mnie ma znaczenie.
~ohiah 13-08-2009 13:25
Powtarzamy sie bez przerwy,od lat.Budowa infrastruktury komunikacyjnej i instalacyjnej w szerokim slowa znaczeniu to sprawa na dzis.Kiedy mysli sie o rozwoju to trzeba zdefiniowac jakimi srodkami gmian-miasto dysponuja,aby w przyszlosci zapewnic byt eknomiczny jej mieszkancom.Nie sadze,aby to byly naturalne warunki do upraiania sportow zimowych.Stanowczo niekonkurencyjne w stosunku nawet do naszych sasiadow po drugiej stronie Karkonoszy lub Karpat.Nie znaczy to,ze nalezy ten potencjal ,ktory istnieje nie rozwijac.Napewno nalezy umozliwic takze rozwoj tej branzy.Najwiekszym atutem dla rozwoj Karpacza jako kurortu sa zasoby wod termalnych.To jest szansa na zrobienie z miasta prawdziwego kurortu.Tym bardziej,ze baza noclegowa juz jest troche rozwinieta.Istninie kilku nowoczesnych osrodkow SPA nie robi jeszcze z Karpacza kurortu.Czy cos tu mozna aktualnie wyleczyc ?(chyba tylko kaca-nie mam wlasnych doswiadczen).
~ja 16-08-2009 10:26
Bardzo charakterystyczny sposób wyrażania działań pana burmistrza przypomina gadki większości osób na eksponowanych stanowiskach. Rozmawiamy, myślimy, planujemy. Mieszkańcy tego jeszcze pięknego miejsca, gdyby nie Rafał to Waszego dworca kolejowego już by nie było, tak samo jak nie będzie wody w kranach powyżej Gołębia, tak samo jak nie będzie prądu w kontaktach, bo władze Karpacza powitały trzy inwestycje, ale nie zadbały o rozbudowę nie tylko dróg, ale i sieci energetycznej i wodno-ściekowej. Zresztą to na wniosek burmistrza Gołąb miał być zwolniony z niektórych podatków... Pan redaktor opisał rolę opozycji, która neguje działania władzy lecz podczas tej dyskusji to burmistrz torpedował pomysł parkingu buforowego nie proponując konstruktywnego rozwiązania problemu. Czyli tak jak obserwujemy to już od dawna, to pan Malinowski chapiąc kolejne granty od inwestorów tak naprawdę jest opozycją do działań społeczności lokalnej... Taa... wybory niedługo... pamiętajcie o tym, a może niech pan Malinowski już teraz zostanie dyrektorem Centrum Gołębiewski a rozwój miasta zostawi tym, którzy naprawdę kochają to miejsce.
~komuch 17-08-2009 21:48
precz z tym czerwonym owocem
~Mieszkaniec 22-08-2009 0:01
Dla nas "mieszkańców" już nic nie zostanie... Drogie ceny pod turystów i baseny w drogich hotelach... stadion ponoć też miał być sprzedany...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Od jutra Jarmark Bożonarodzeniowy

Piechotą przez Stromiec na Okole

Świętowali Złote Gody

Uczniowie piszą listy...

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
862
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%