MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Rozwijać talenty z uwzględnieniem cnót

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 17 października 2011, 8:23
Aktualizacja: 8:24
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Konferencja naukowa „Misja szkoły w integralnym wychowaniu dziecka” odbyła się wczoraj z okazji XI Dnia Papieskiego i Dnia Edukacji Narodowej. Podczas wykładów poruszane były tematy ważkie dla współczesnego szkolnictwa oraz nauczania w duchu katolickim.

Wprowadzenie do konferencji, która miała miejsce w dawnym kolegium jezuickim, dziś domu katechetycznym parafii św. Erazma i Pankracego, wygłosił ks. dr Mariusz Majewski. Pierwszy wykład „Wychowanie do wolności – jak wychowywać mądrych i odpowiedzialnych ludzi” poprowadziła dr Agnieszka Lisiecka-Bednarczyk, kolejny o „Filarach wychowania oraz fundamentach dojrzałej postawy wychowawcy” wygłosiła mgr Elżbieta Łozińska. Ks. Marcin Kozyra mówił o tym co łączy „Rodzinę szkołę i kościół”, natomiast mgr inż. Zbigniew Sośnicki zaprezentował ciekawą „Historię szkolnictwa katolickiego w Jeleniej Górze”, które swoje początki miało prawdopodobnie już w XII w.

Warto podkreślić, że współcześni nauczyciele katoliccy koncentrują się na osobie, starają się rozwijać wszystkie talenty uczniów ze szczególnym uwzględnieniem cnót. Celem edukacji katolickiej jest poszukiwanie obiektywnego dobra i prawdy, poznanie świata i samego siebie, jako Bożego stworzenia, a także wzorowanie się na Chrystusie.

Podczas konferencji zorganizowanej przez zawiązane wiosną Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego nie zabrakło dyskusji i interesujących pomysłów na połączenie typowej nauki z edukacją katolicką. Mówiono także o staraniach, które mają doprowadzić, aby we wrześniu przyszłego roku w Jeleniej Górze ruszył zespół szkół, w których nauczanie prowadzone by było zgodnie z wykładnią wiary Kościoła katolickiego.

Na koniec ks. dr hab. Sławomir Stasiak z Kurii Legnickiej celebrował Mszę Świętą w Bazylice Świętych Erazma i Pankracego w intencji nauczycieli i wychowawców z terenu Kotliny Jeleniogórskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dla bezpieczeństwa

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Pod tym samym niebem

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 17-10-2011 22:18
temat i wykŁad "ciekawy"... sluchaczy ful wypas....
~ 18-10-2011 11:14
A moze by tak do tej katolickiej edukacji pelnej cnot i szacunku dla uzdolnien wlaczyc nauke o ochronie srodowiska (patrz artykul o butelkaw w Podgorzynie), milosci do bezbronnych zwierzat, szkodliwosci brania srodkow odurzajacych, szacunku dla starszych, zlodziejstwa tudziez picia alkoholu? no bo chyba to najwieksze problemy wspolczesnej mlodziezy w Polsce. Bo wszystko inne wykladane w tzw. "duchu katolickim" bedzie gadaniem "sobie a muzom" i bedzie mijalo sie z najwyzszym celem edukacyjnym: madre wychowanie mlodziezy. Czcza gadka "poznaj swiat i samego siebie" jest wyrwana z polskiego kontekstu i jest smieszna i zalosna w dobie POWAZNYCH problemow z owczesna mlodzieza.
~pedagog 21-10-2011 8:25
Uczestniczyłam w konferencji.Wszystkie wykłady przygotowanu profesjonalnie i rzetelnie.Będąc nauczycielką z ponad dwudziestoletnim stażem pracy,a także matką dorastających dzieci doceniam wagę podjętych tematów.Gratuluę inicjatywy podjętej przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne i czekam na następne.Dopowiem,że w spotkaniu uczestniczyło ok. trzydziestu osób.
~emerytka 29-10-2011 23:11
Wielka radość takie wiadomości.Wspaniała inicjatywa!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Manewry medyczne

Dary Lasu

Lodówka społeczna znowu jest dostępna

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
862
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%