MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Rozwiązanie Fotozagadki z Wydawnictwem Ad Rem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 23 czerwca 2009, 19:53
Aktualizacja: Środa, 24 czerwca 2009, 7:58
Autor: TEJO
Fot. Archiwum Emila Londzina
Autorem zdjęcia jest Emil Londzin, a nagroda wędruje do pani Julii Jolibskiej. Gratulujemy szczęścia w losowaniu.

Podawali Państwo różne rozwiązania. Wyjaśniamy: to nie Jerzy Wilklend, nie Waldemar Wydmuch – wielce cenieni fotograficy jeleniogórscy – nacisnęli migawkę w Teatrze Dolnośląskim w 1957 roku podczas sztuki „Nora” Ibsena. Był to pracownik placówki, Emil Londzin. Znany fotografik, pierwszy prezes Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Urodzony w 1911 roku w Katowicach Czechowicach E. Londzin studiował w Hohere Hochschule fuer Angewandte Fotografie w Wiedniu. Fotografował artystycznie od 1930 roku. Swoją pierwszą wystawę indywidualną "Beskidy" zorganizował w Cieszynie w tym samym roku. Należał do pionierów fotografii kolorowej w Polsce. Po 1945 roku jego pierwszą prezentacją prac była wystawa poświęcona koronacji królowej holenderskiej Julianny. Wystawa ta odbyła się jednocześnie w Amsterdamie i Ulrechcie.

W 1951 roku został przyjęty do ZPAF. Do Jeleniej Góry, a raczej Cieplic Śląskich Zdroju trafił w 1952 roku. Był instruktorem fotograficznym w Centralnym Ośrodku Instruktorów Zuchowych. Później zatrudnił się jako fotograf teatralny w teatrach Jeleniej Góry (tu pracował do 1965 roku), Wałbrzycha, Wrocławia oraz teatrach NRD w Gorlitz, Zittau, Dreznie i Berlinie. Zmarł w roku 1980.

Ciekawa jest też historia osób uwiecznionych na „zagadkowym” zdjęciu. Jego bohaterka to Katarzyna Feldman, matka znanej aktorki, zmarłej w styczniu 2007 roku Krystyny. Pani Katarzyna grała w 1957 roku w "Norze", a do fotografii pozowała z dziećmi. Klęczącym „chłopcem” jest pani Jolanta Rajkowska-Górka, córka scenografa teatralnego Tadeusza Rajkowskiego. Pani Jolanta mieszka dziś w Australii, w Melbourne, gdzie – jako absolwentka PWSM we Wrocławiu – naucza muzyki.

Los szczęścia uśmiechnął się do pani Julii Jolibskiej, którą zapraszamy do naszej redakcji (Skłodowskiej-Curie 13/1) po odbiór nagrody od Wydawnictwa Ad Rem, lidera wśród regionalnych edytorów. Następna Fotozagadka z Ad Rem – za tydzień. Dziękujemy za udział wszystkim Internautom!

Za zdjęcia Emila Londzina serdecznie dziękujemy Kazimierzowi Piotrowskiemu, a za jego pośrednictwem – pani Jolancie, którą serdecznie pozdrawiamy z rodzinnej Jeleniej Góry!

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Podgórna jest nadal zarośnięta

Finał konkursu Uczę się bezpiecznie żyć

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Leon 23-06-2009 23:06
BRAWO KOCHANIE!!!
jg49 24-06-2009 4:30
Gratulując pani Julii, chciałam dodać krótkie sprostowanie: w roli Nory wystąpiła młodsza wiekiem aktorka, natomiast Katarzyna Feldman grała Mariannę - opiekunkę dzieci. Warto też dodać, że chłopiec, który stoi za Marianną, to Wojciech Turalski, który jako dziecko występował na scenie teatru jeleniogórskiego wielokrotnie. Wyemigrował do USA. Tam też zmarł kilka lat temu. Redakcji Jelonki dziękuję za umieszczenie mojego zdjęcia a panu Kazimierzowi za dobrą robotę dla miasta. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie z Australii.
~LUD 24-06-2009 7:52
Gratuluję wygranej. Mam nadzieję, że szczęśliwa laureatka odbierze nagrodę bez problemów a nie tak jak inni co wygrali i nic ........
~ 25-06-2009 9:50
Jak już to "Jerzy WilklendT"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Mobilizacja przed II turą

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Pożegnanie starszaków

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2226
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%