MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Rozwiązanie Fotozagadki z Ad Rem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 16 czerwca 2009, 21:25
Aktualizacja: 22:31
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Pierwszy elektryczny pociąg na trasie Wałbrzych – Jelenia Góra po 1945 roku wjeżdżający na peron jeleniogórskiego dworca dnia 17 grudnia 1966 roku – oto prawidłowe rozwiązanie dzisiejszej zgadywanki.

W znacznej większość typowali Państwo bardzo dobrze. Pojawiły się co prawda odpowiedzi, że jest to manifestacja pierwszomajowa, ale… to był margines. Warto dodać tylko, że pierwszy skład elektryczny do Wałbrzycha pojechał po przeszło 20 latach od chwili, kiedy wojska Armii Czerwonej zdemontowały i zabrały jako łup wojenny trakcję elektryczną ustawioną w latach 20. XX wieku przez Niemców. Po tamtej elektryfikacji pozostały jeszcze pamiątki w postaci betonowych fundamentów z resztkami słupów, na których wyraźnie widać ślady cięcia…

Aż do grudnia 1966 roku pociągi w kierunku Wrocławia ciągnął parowóz. Najpierw powtórnie zelekryfikowano odcinek Wrocław – Wałbrzych, a później trakcję zamontowano aż do Jeleniej Góry. Inna rozgrabiona przez Rosjan linia do Szklarskiej Poręby czekała na powrót elektryczności aż do lat 80. XX wieku. Podobnie – do Węglińca. Trasa do Karpacza, która też miała trakcję, została zlikwidowana w 2000 roku. Wcześniej likwidacji uległo połączenie do Kamiennej Góry (za niemieckich czasów także kursował tam pociąg elektryczny).

Nagrodę od Wydawnictwa Ad Rem wylosował pan Stanisław Wertepny. Paczka czeka do odebrania w naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 16. Dziękujemy Czytelnikom za liczny udział w konkursie i zapraszamy za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Skalne ławki pod Szrenicą

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Remont w Elektroniku

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~były jg 16-06-2009 22:25
Inne linie jak do Szklarskiej były rozgrabione przez Niemców?
~były jg 16-06-2009 22:33
Szybko poprawiliście, tak ma być!
ago. 17-06-2009 6:42
A gdzie teraźniejsze zdjęcie dworca? :-) Chyba mamy tam sami sobie pójść, zobaczyć i zapamiętać. ;-) Chyba, że zmiana zasad dotyczy nie tylko konkursu, ale i dodawania zdjęć w artykule z rozwiązaniem zagadki. Tu zawsze było zdjęcie ze stanem obecnym miejsca i miniaturą zdjęcia z zagadki. Ludzie przyzwyczaili się do dobrego.
~X 17-06-2009 8:38
Linia do Szklarskiej nie była rozgrabiona przez Niemców. Sami ją rozgrabiliśmy (my- Polacy) i poddańczo wysłaliśmy do " wyzwolicieli "
~Andrzej Olszewski 17-06-2009 12:40
Porozumienie polsko-sowieckie nr 9484 z dnia 8 lipca 1945 roku, które dotyczyło szybkiego demontażu kolejowej trakcji elektrycznej na Dolnym Śląsku, w okręgu Wrocław – Zgorzelec i wywózce jej do ZSRR jako zdobyczne mienie wojenne, było jedną z przyczyn późniejszego upadku połączenia kolejowego do Karpacza. Zdemontowano nie tylko elektrotrakcję, ale również wszystkie urządzenia, warsztaty, drut jezdny na tej i podobnych liniach, a na liniach dwutorowych także drugi tor. Elektrownia w Ścinawce Średniej również została pozbawiona urządzeń wytwórczych. Demontaż trwał około trzech tygodni, co tłumaczy sposób jego przeprowadzania. Zdemontowano wtedy ok. 500 km pojedynczego toru wraz z urządzeniami towarzyszącymi. Linia Karpacz – Jelenia Góra została pozbawiona wszystkiego oprócz słupów, które później zostały wykorzystane przy odbudowie innych polskich, zniszczonych czy rozgrabionych, zelektryfikowanych odcinków. Decyzja taka zapadła wobec niemożności szybkiego odbudowania tej linii będącej jednocześnie linią uzupełniającą, a nie priorytetową. Ciężka sytuacja polityczna naszego kraju nie pozwoliła na szybkie odbudowanie sieci trakcyjnych. Przykładowo połączenie Jelenia Góra – Wałbrzych – Wrocław zelektryfikowano ponownie dopiero pod koniec 1966 roku, a połączenie Jeleniej Góry z, równorzędną Karpaczowi, Szklarską Porębą - niedługo przed zmianą ustroju. na podstawie m.in.: http://www.kolej.one.pl/_fervojoj/BIBLIO/OGOLNE/ZAPOMNIA/ZAPOMNIA.HTM
~Andrzej Olszewski 17-06-2009 13:04
trakcja elektryczna na trasie Jelenia Góra - Karpacz istniała zaledwie nieco ponad 10 lat. Dziwnie zatem brzmi w tekście zdanie: "Trasa do Karpacza, która też miała trakcję, została zlikwidowana w 2000 roku." :)
ago. 18-06-2009 17:28
Bardzo dziękuję Panu Redaktorowi za dodanie tutaj tego pięknego zdjęcia przedstawiającego nasz dworzec obecnie.:-) Pozdrawiam. :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spór o szkołę w Sosnówce się zaostrza  

Śmierć na żwirowni

Stalowe rumaki w Karpaczu

Wsparcie dla podopiecznych ośrodków wychowawczych

Czy wiesz jakie możliwości ma Twój smartfon? – warsztaty

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
244
Tak
38%
Nie
57%
Nie wiem
5%