MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Rozwiązanie Fotozagadki: to ulica Pijarska

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 21 kwietnia 2009, 19:48
Aktualizacja: 19:49
Autor: TEJO
Fot. TEJO/K. Piotrowski
Bez kłopotu odgadli Państwo dzisiejsze „zagadkowe” zdjęcie. Przedstawia ono fragment ulicy Pijarskiej. Prawidłowej odpowiedzi i szczęścia w losowaniu gratulujemy Robertowi Sobczakowi.

Fotografia powstała podczas upalnego lata w roku 1991. Nikt jeszcze wtedy nie myślał o budowie kamieniczki TBS, a pobliże Pijarskiej należało do bardzo zaniedbanych części Jeleniej Góry. Co zresztą do dziś niewiele się zmieniło… Wtedy jeszcze nikt też nie myślał o likwidacji sąsiedniego targowiska miejskiego, a życie płynęło w zwolnionym rytmie przemian po zmianie ustroju w 1989 roku.

Sama ulica Pijarska zwana do XVIII wieku Bei den Bruecke, a od wieku XVIII do XIX – Muelgasse (Młyńska), w XIX stuleciu zyskała trwalszą nazwę Muelgrabenstrasse, wywiedzioną bezpośrednio od przedwojennego miana kanału Młynówka, zlokalizowanego tuż przy niej. Po 1945 roku na krótko zyskała niezbyt pochlebne, aczkolwiek wymowne „imię” – ulicy Pijackiej, a to z racji wielu wyszynków, które odziedziczono w tym rejonie miasta po Niemcach. A nazwa Pijarska – od zakonu pijarów, który przez jakiś czas opiekował się kościołem pw. św. Erazma i Pankracego – przyjęła się od listopada 1945 roku.

Laureata zapraszamy po odbiór nagrody od Wydawnictwa Plan, patrona naszych Fotozagadek, do redakcji Jelonki przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/1 od poniedziałku do piątku w godz. 11- 16. Dziękujemy wszystkim za udział w naszej zabawie. Następny odcinek – za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Politycy komentują wynik wyborów

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~zuo 22-04-2009 11:23
Chyba nikt nie ma miłych wspomnień związanych z tą ulicą...zero komentarzy...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Potok Łomnica ponownie został zanieczyszczony  

Nowy program "Moja woda"

Uwaga na barszcz Sosnowskiego  

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
721
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%