MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Rozwiązanie Fotozagadki: to ulica 1 Maja i Kamienne Schodki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 30 grudnia 2008, 19:02
Aktualizacja: 19:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Prościej być nie mogło: przez to miejsce większość z Państwa przechodzi bodaj codziennie. Z odgadnięciem zagadki kłopotów nie było. Szczęście uśmiechnęło się do Stefana Jakubowskiego, który otrzymuje noworoczną paczkę od wydawnictwa Plan.

– Zdjęcie przedstawia zabudowania przy ul. 1-go Maja. Po prawej stronie róg budynku "Handlówki". Tam w dół między budynkiem, a kioskiem są schody, uliczka nosiła i nosi nazwę Kamienne Schodki. Jako dziecko często tamtędy schodziłem do cioci, która mieszkała na Osiedlu Robotniczym. Mówiłem wtedy: - kamienne schodki do mojej ciotki. W środku zdjęcia, kiosk "RUCH" - to on zapoczątkował tam handel, później w głębi pojawiła się buda handlowa o profilu gastronomicznym, chyba były tam kurczaki z rożna, hamburgery, itp. fast foody. Na przeciw tego zaułka z kioskiem znajduje się cerkiew prawosławna. Po lewej stronie zdjęcia widoczny tył wyremontowanych kamienic - coś na styl remontu kamieniczek przy Placu Ratuszowym - front zostaje, a wszystko z tyłu do rozwałki – napisał pan Stefan.

Oprócz tego dostaliśmy ponad 100 maili z poprawnymi odpowiedziami. Były też telefony – choćby od pana Wojciecha Hanczarka, który bez kłopotu odgadł zagadkę.

Na zdjęciu jest placyk naprzeciw wylotu ul. Klonowica przy cerkiewce. Po prawej stronie znajdują się schodki prowadzące na dawny plac targowy przy ul. Kilińskiego i budynek dawnego Technikum Handlowego, a jeszcze wcześniej dyrekcję Zakładów Terenowych Przemysłu Drzewnego. Odbywały się tam przyjęcia choinkowe z Mikołajem dla dzieci pracowników – to odpowiedź pani Danuty.
– Fotografia pokazuje wejście na ulicę Kamienne Schodki. Po prawej był (i jest do dziś) sklep mięsny w którym pracowała moja babcia. Nawet czasem mieli tam mięso :))) – czytamy w korespondencji od pana Piotra.

– Zagadka dla mnie jest łatwa bo to są moje czasy a tory tramwajowe mnie tylko upewniły co do miejsca. Otóż, jest to widok na Kamienne schodki, po lewej są, były, sklepy, Staropolanka, kino Marysieńka a po prawej sklep mięsny i inne oraz zespół szkół gastronomiczno-handlowych. Z tyłu, jakby za plecami jest kościółek prawosławny a całość na ul. 1 Maja, dawna ul. Kolejowa! Dodam, że urodziłem się na ul. Pańskiej – pisze Edward Słowiński.

Jeszcze list od pana Ryszarda Szmitke: – Jest to charakterystyczny zakątek miasta podejrzewam początku lat 70 ubiegłego stulecia. Widzimy fragment ul. 1 Maja róg budynku ,,handlówki''. Mężczyzna podążający szybkim krokiem do mięsnego (chyba coś rzucili bez kartek).

Wzdłuż muru zawsze stały handlarki z nabiałem,świeżą zieleniną i kwiatami. Dalej zejście ul. Kamienne Schodki w kierunku ul. Kilińskiego. Nie istniejący kiosk ruchu z tworzącą się kolejką „za” papierosami. Nie pamiętam, czym handlowała babina w tej budzie na kółkach. Obydwa budynki po lewej stoją do dzisiaj. Ich charakterystyczną cechą były i są śmietniki stojące od frontu. Osobliwe sąsiedztwo z odwiedzaną przez turystów cerkwią. Obecnie trochę przysłonięte przez kiosk i punkty gastronomiczne – napisał pan Ryszard.

Cóż tu jeszcze dodać? Fragment budynku dzisiejszej handlówki to zabytkowa szkoła ewangelicka wzniesiona niemal 300 lat temu przy okazji budowy Kościoła Łaski (dziś garnizonowego, Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego). Warto wiedzieć, że przez jakiś czas w salach budynku mieściło się muzeum regionalne (pod koniec XIX wieku).

Sklep spożywczy istniał tam chyba „od zawsze”. Przynajmniej w pamięci większości jeleniogórzan. W czasach PRL były tam jedne z lepiej zaopatrzonych delikatesów słynące z potężnych kolejek, zwłaszcza w świątecznym okresie. Wiele można było wówczas załatwić (nie kupić!) mając tam znajomości. Szczęśliwcy wcześniej widzieli o dostawie towaru. Gdybyśmy przenieśli się w czasie o te 30 lat, zobaczylibyśmy pewnie ogonek po radzieckie wino gazowane: sovietskoje igristoje!

Dziękujemy Państwu za udział w tegorocznych edycjach Fotozagadki z Jelonki! Dziękujemy z serca za życzenia noworoczne, które dołożyli Państwo do odpowiedzi. Panu Stefanowi gratulujemy wygranej (paczka od Wydawnictwa Plan) i zapraszamy po odbiór nagrody jutro w godz. 12- 14 lub w piątek (12-16) oraz od przyszłego poniedziałku w godz. 12- 16. A Czytelników, życząc im samych trafnych odpowiedzi w przyszłym, Nowym Roku 2009, zapraszamy do kolejnej zgadywanki za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Śmierć na żwirowni

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~egh 30-12-2008 22:57
Mam pytanie na jakiej zasadzie odbywa się wybór zwycięscy w tych fotozagadkach?? Czy wystarczy tylko opisać miejsce taka ulica koło jakiegoś budynku?? Zawsze wygrywają starsi ludzie co piszą jakieś historie o ciotkach po schodkach czy innych tam historyjkach.
~ago od kosmosu 31-12-2008 6:45
pisze się "zwycięZcy"; ten który zwyciężył to zwycięzca, a nie "zwycięsca"
~ 31-12-2008 6:55
kartki na mięso wprowadzono dopiero w 1981 roku, było to w stanie wojennym, a nie w latach siedemdziesiątych, wówczas to co akurat było - było bez kartek, pan Ryszard nie ma racji
~Barbara 31-12-2008 16:52
O,nie...Były przecież kartki na cukier i to grubo przed stanem wojennym,a więc nie wszystko co było,było bez kartek w latach siedemdziesiątych.Mama przysyłała mi kartki na cukier,kiedy byłam na studiach. Nie jestem taka pewna czy kartki na mięso,słodycze,papierosy,alkohol i buty pojawiły się dopiero w stanie wojennym,chyba jednak były wcześniej...
~B-ra 31-12-2008 16:55
do egh - a masz "cóś" przeciw schodkom i ciotkom oraz starszym ludziom? Co???
~ 31-12-2008 17:58
jak Pani Barbara mówi, że były te były te kartki na cukier, to na pewno były, nie wszytko zdołałam zapamiętać, wtedy to moja mama robiła zakupy
~egh 31-12-2008 18:14
ogólnie to nie, chodzi mi tylko o to, że ja nie mam takich wspomnień z minionego wieku jak dużo starsi ode mnie zwycięzcy tych fotozagadek i jestem tylko wstanie określić(czasem)miejsce nie okraszone tymi historyjkami... a nie jest powiedziane że wygrana zależy od losowania:D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rozmowy o Kowarach

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

Most już po remoncie

Czytelniczka: drogo i brudno

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
248
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%