MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Rozwiązanie Fotozagadki: – to Pałac Gottfriedów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 13 października 2009, 19:11
Aktualizacja: 19:14
Autor: TEJO
Fragment budowli po ponad 20 latach w sumie niewiele się zmienił na korzyść....
Fot. TEJO/Archiwum
Lokatorzy kamienicy przy ul. 1 Maja 54 bez cienia przesady mogą powiedzieć, że mieszkają w pałacu. Tę właśnie budowlę, której fragment przedstawia zdjęcie z końca lat 70. XX wieku pokazaliśmy w Fotozagadce z wydawnictwem AD REM.

Nagrodę – upominki od naszego patrona – wylosował Michał Raźny. Autor jednej z wielu poprawnych odpowiedzi słusznie zauważa, że budynek został postawiony w XVIII wieku przez zamożną rodzinę Gottfriedów, kupców jeleniogórskich na podmiejskich i w sumie dziewiczych jeszcze terenach, wśród pól i ogrodów.

– Nocował w nim król pruski Fryderyk II podczas jednej z wizyt do Jeleniej Góry dnia 5 lipca 1759. Pałacyk był przebudowywany w latach 1879 przez majora von Schwandera i ponownie rzez nowego właściciela Eduarda Krinke w roku 1899 – pisze autor, do którego dziś w losowaniu uśmiechnęło się szczęście.

Cezary Wiklik w swoich „Sekretach Jeleniej Góry” przytacza anegdotkę związaną z pobytem Fryderyka, który zatrzymał się pokoju z imponującym widokiem na Kościół Łaski i przyległy doń cmentarz. Monarcha był zaskoczony przepychem nie tylko rezydencji, ale i grobowców, które okalały teren.

Był przekonany, że kaplice to pałacyki, w których jeleniogórzanie pomieszkują od czasu do czasu. Kiedy powiedziano mu o prawdziwym przeznaczeniu owych pałacyków, stwierdził z przekąsem, że miejscowi pokazują swoje bogactwa nie tylko za życia, ale także, kiedy już zejdą z tego świata. I nałożył jeszcze wyższe podatki oraz zakazał wystawnych ceremonii żałobnych...

Panu Michałowi gratulujemy wiedzy i szczęścia. Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 w godz. 12 – 16. Dziękujemy Państwu za udział w naszej zabawie. Następna Fotozagadka z AD REM za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Słabe wyniki matur  

Remont w ogólniaku

Kto zawiezie do szkół?

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~seee 13-10-2009 22:57
a ci ludzie na zdjęcu to się całują ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spór o szkołę w Sosnówce się zaostrza  

Dotacja dla szkoły w Sadach Górnych

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Głos wicekuratora ws. szkoły w Sosnówce

Trwają porządki w Mysłakowicach

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
932
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%