MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Rozpoznaj siebie na fotografii sprzed 29 lat

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 22 kwietnia 2008, 9:36
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 maja 2008, 17:37
Autor: TEJO
Fot. Tadeusz Biłozor
Dziś w Galerii N… Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli swoje fotografie pokaże Tadeusz Biłozor. My udostępniamy Wam część archiwum Artysty. Może się rozpoznacie na jego zdjęciach z maja 1979 roku?

Upalne majowe popołudnie. Plac Ratuszowy skąpany w słońcu. Gwar dzieci, które bawią się na niedawno ustawionych rzeźbach dłuta Ryszarda Zająca. Fascynują się nimi turyści, a nietypowe dzieła w postaci furmanki, ławek w fantazyjnych kształtach, rycerzy – dzięki relacjom prasowym – stają się znane na całą Polskę. Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne organizuje swoisty – jak by się to dziś powiedziało – happening.

Tadeusz Biłozor robi zdjęcia dzieciom. Jak typowy uliczny fotograf, który na molo w Kołobrzegu wykonuje sztampowe zdjęcia w imitacji latarni morskiej lub z białym niedźwiedziem. Zamiarem jeleniogórskich fotografików nie jest jednak chałtura, ale co innego: dokumentacja czasów. Trochę z tych fotografii zostało.

– Mam pomysł! – mówi dziś nawiązując do akcji „Pamięć miasta” Jelonki i Domu Spotkań w Kopańcu. – Udostępnię wam te fotografie. Wydrukujcie je. Może ktoś rozpozna siebie lub swoich bliskich w tych dzieciach fotografowanych w 1979 roku? Zaiste. Idea jest przednia. W sam raz na swoistą pamiątkę z okazji 900-lecia Jeleniej Góry.

Teraz Tadeusz Biłozor zdjęcia pokaże 22 kwietnia w Galerii N… w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. To już 35. ekspozycja fotografika.
– Pasjonuję się tematyką sakralną – mówi nasz rozmówca. Uwielbia wnętrza kościołów. W Licheniu zrobił cały cykl fotografii z nośnymi symbolami zniewolenia Polaków: łańcuchami, odniesieniami do zbrodni katyńskiej. Dziś nie są już tak bardzo wymowne, jak kiedyś, ale wciąż mają swój wydźwięk.

A co w regionie jeleniogórskim? – Do Dąbrowicy, gdzie jest zespół kapliczek, mógłbym jeździć setki razy i za każdym widzę ją inaczej. Jestem oczarowany tym miejscem. To moje ulubione – podkreśla. Lubi też kontrasty: obok detalu przemysłowego robi zdjęcia Jeleniej Górze i Karkonoszom. – Kiedy w latach 90. samorządowcy jechali z wizytą do Ersfstadt, miasta partnerskiego w Niemczech, zabrali ze sobą wystawę fotograficzną przygotowaną przez JTF. – Tylko Janusz Pytel i ja mieliśmy zdjęcia z miasta – mówi Tadeusz Biłozor.

Z aparatem nie zamierza się rozstać. Przygotowuje kolejną serię zdjęć związanych z sacrum. Nie chce na razie zdradzać, co będą zawierały kadry.

Tadeusz Biłozor należy do Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, otrzymał tytuł artysty fotografika, jest członkiem Ogólnopolskiej Grupy Twórczej Art Foto oraz Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Otwarcie wystawy „Fotografia”: DODN – Galeria N..., godz. 17. Czynna do 28 maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Droga po remoncie

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Marcino 22-04-2008 10:01
Hyhy zdjęcie nr2 i 9 moi bracia :)) Nie ma to jak kubraczek w groszki haha:)
~Mario 22-04-2008 10:09
Niesamowite to jest, bo jestem z bratem na drugim zdjęciu i sam se tak na dziewiątym pozuję:)) wtedy miałem rok, mój brat cztery lata:) ....wielkie dzięki za taką wstawkę i podziękowania dla fotografa ....niestety nie uda mi się dotrzeć dziś na wystawę:(czy oby napewno jest tylko i wyłącznie dzsiaj?
~_rymcycymcy___ 22-04-2008 10:28
Na szóstym zdjęciu to chyba mój dziadek ...bardzo do mnie podobny ! :)
~Doda 22-04-2008 12:47
Na trzecim zdjęciu to chyba radny Mróz....
~PACIO 22-04-2008 14:48
NR 2 ZDJECIE W TYLE TO HYBA MUJ BRAT SEBA Z SHELKAMI
piipi 22-04-2008 16:46
...do - [~rymcycymcy,,]..~NARESCIE...masz fajne lapki !!.
~grr 22-04-2008 21:46
fajne, moznaby cala galerie wrzucic do internetu to moze bym sie odnalazl? :-) a przy okazji przypomnialy mi sie te drewniane rzezby co staly tu i owdzie w owym czasie w jeleniej...
~grr 22-04-2008 22:43
fajne, moznaby cala galerie wrzucic do internetu to moze bym sie odnalazl? :-) a przy okazji przypomnialy mi sie te drewniane rzezby co staly tu i owdzie w owym czasie w jeleniej...
~anka_jeleniogórzanka 24-04-2008 21:07
Wielkie podziękowania autorom artykułu i samemu Fotografikowi za niesamowite chwile wzruszenia. Rozpoznałam na zdjęciu startowym siebie i swoich przyjaciół z dzieciństwa. Na moment wróciły tamte chwile... Jeszcze raz wielkie podziękowania!!
~Ada 25-04-2008 0:03
A na zdjeciu nr 7 jestem Ja - Adriana:) PS Czy ktos wie jak zdobyc zdjecia w wielkszej rozdzelczosci?
~znaFCa 1-05-2008 10:00
zdj. 6: jak nie wyłączysz tego aparatu to ja cię wyłączę ;)))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rok niespełnionych obietnic

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Nauczyciele dzieciom

Dzięki nagrodzie odwiedzą stolicę

Otwarta Papiernia o mowie nienawiści

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
824
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%