MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Rozpoczął się remont elewacji Kościoła Łaski

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 10 września 2017, 8:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 września 2017, 5:41
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Rozpoczęły się prace przy Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jeleniogórski obiekt sakralny, który w przyszłym roku będzie obchodził 300 lat, potrzebuje jeszcze środków na remont elewacji, która właśnie się rozpoczęła.

Jak przyznaje ks. Andrzej Bokiej, długo przymierzano się do remontu elewacji i w końcu można było rozpocząć prace w celu odświeżenia budowli sakralnej. - Udało się pozyskać większą część środków na renowację, aby w przyszłym roku – na 300-lecie zakończenie budowy – odzyskał swoją piękną szatę – powiedział proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Sporą dyskusję wywołała kwestia wyboru koloru świątyni, bowiem różne były pomysły – zarówno przedstawicieli kościoła, jak i konserwatora zabytków. - Jedni mówią, że powinien zostać kolor taki, jaki jest – jest już opatrzony. Niektórzy mówią, że powinien bardziej wpadać w róż, bo tak wyglądał na początku istnienia. W Sztokholmie jest kościół Św. Katarzyny zbudowany przez tego samego architekta, co nasz i został pomalowany w kolorze mocno cytrynowym – powiedział ks. Andrzej Bokiej. Ostatecznie zdecydowano, że zostanie obecny kolor – oczywiście w świeżym wydaniu.

Na renowację potrzeba 800 tysięcy złotych – dotychczas udało się zgromadzić niemal 600 tysięcy z kilku źródeł: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, KGHM, funduszu kościelnego czy Urzędu Miasta Jeleniej Góry. - Nigdy nie prosiliśmy o pieniądze, zawsze robiliśmy to na spokojnie. Potrzebujemy jeszcze 200 tysięcy i musimy to skończyć do 30 listopada, ponieważ kończy się rok budżetowy i musimy rozliczyć te pieniądze – wyznał ks. Bokiej. Między innymi podczas minionego XX festiwalu Silesia Sonans sprzedawano cegiełki, która mają wesprzeć remont elewacji.

W 1709 r. zezwolono na wybudowanie na Śląsku sześciu świątyń dla ewangelików, tzw. „Kościołów Łaski”. Wzniesiono je w Cieszynie, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Kożuchowie, Miliczu i Żaganiu. Ewangelicy z Jeleniej Góry nie czekając na wzniesienie murowanej świątyni, podjęli w 1709 r. prace przy budowie tymczasowego kościoła. Budowa murowanej świątyni rozpoczęła się jeszcze w tym samym roku, na terenie ogrodów, w miejscu, gdzie obecnie stoi kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dla miejscowych ewangelików przyszła świątynia miała być reprezentacyjną budowlą sakralną, więc jej architektem został mistrz Marcin Frantz. Nowo wybudowana świątynia została wzniesiona w stylu barokowym, na planie równoramiennego krzyża greckiego. Jej długość wraz z pomieszczeniem na zakrystię wyniosła ok. 74 m., natomiast wysokość od posadzki wewnątrz kościoła po krzyż na kopule 57 m. Budowlę oddano do użytku w 1718 roku, dlatego w przyszłym roku nie zabraknie uroczystości i wydarzeń z okazji 300. rocznicy powstania kościoła, który jeleniogórzanie wciąż nazywają „garnizonowym”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Victoria pokonała ekipę z Marciszowa

Mobilizacja przed II turą

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~luis 10-09-2017 9:36
ja tobym graficiarzy wpuścił ale mieli by pole do popisu
~ 10-09-2017 10:16
Kościół ewangelicki w Sztokholmie nosi imię KATARZYNY - na cześć księżniczki Katarzyny Wazówny, matki króla Szwecji Karola X Gustawa, a nie ŚWIĘTEJ KATARZYNY. W protestantyzmie nie ma świętych...
~Anonim+ 10-09-2017 11:19
A moje kamienica (19 wiek) ma elewację poniemiecką... Jest ona takim już zabytkiem, że nie wolno wprowadzać (remontować) jakichkolwiek zmian - myślę, że takie jest zapewne zdanie konserwatora zabytków, ale nie (naturalnie) władz miejscowych, one przecież dbają o zabytki (przykład j.w.)!
~ker 10-09-2017 11:48
kolory elewacji barw żółtych przyciągają wszelkie robactwo. Dlatego elewacja, tak dużego obiektu powinna być wybrana z rozmysłem.
~max 10-09-2017 12:34
Nie było by taniej wyburzyć tego niemieckiego potwora ?
~2+2=4 10-09-2017 12:43
dlaczego nie przeprowadzić eutanazji na takim "max"?
~asd 10-09-2017 12:56
do kurii niech idą po "co łaska". może na pędzle dostaną.
~dlugi69JG 10-09-2017 14:01
Niech ksiądz proboszcz, sprzeda swoje A8 i dołoży ... jeszcze mu zostanie na jakiś starszy model :D
~ 10-09-2017 14:24
czy na prace renowacyjne był przeprowadzony przetarg jeśli nie to szkoda może wtedy by wystarczyło pieniędzy.
~hd 10-09-2017 17:36
Głupki nie piszcie bzdur.weżcie się lepiej za naukę.Mama kupiła komputer to z radości nie wiecie co pisać.Nie popisujcie się,Podejrzewam że piszą to gnojki znudzone,nie zabieraj głosu w sprawie tobie niezrozumiałej
~jelegorzanin🃏 10-09-2017 19:05
Nie wiedzialem ze proboszcz ks. Bokej jezdzi A-8.Chyba go stac bo za emeryture wojskowa- pulkownikowska. No i auto wisi na cele liturgiczne.Mozna wiecej jaki ma te wozidelko,, wypas,,.?.
~budda 10-09-2017 21:20
Ten kościół (jako budynek) jest częścią historii miasta,więc miasto powinno utrzymywać ten budynek w dobrej kondycji.Oczywiście pod warunkiem,że miasto będzie właścicielem tego kościoła,wtedy będzie można to wynająć dla innych grup ludzi,np. Światków Jechowy,katolików czy ateistów,chcących zrobić sobie imprezę w stylu "goth"Zresztą niech każdy tam sobie robi co chce,byle by tylko "szopy" się zwróciło:)
~ŠKODA 10-09-2017 23:37
Szkoda, że x.box nie jest x.rydzem. Bo wówczas zrobiłby remont tego budynku za pieniądze ludków z całej Polski, nie rujnując portfeli jeleniogórzan tylko.
~ 11-09-2017 7:49
Zapomniano chyba, że największą porażką w wyglądzie tego kościoła jest nie tyle kolor, co rodzaj tynku- siermięrżny, gruboziarnisty, taki sam jak na wielu wałbrzyskich budynkach odnawianych za komuny. No i różne bokiejowe ozdobniki tak w środku, jak i na zewnątrz (przemieszanych z pozytywami, jak renowacja empor).
~gorszy sort 11-09-2017 8:31
No...pan Zawiła nie ma co z pieniędzmi podatników robić? Ach...zapomniałem...absolwenta KUL-u lojalność zobowiązuje

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Jest gdzie chodzić – konkurs

To teren zapuszczony

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2161
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%