MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Rozpoczął się remont dachu kaplicy w Maciejowej

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 6 kwietnia 2017, 7:39
Aktualizacja: Piątek, 7 kwietnia 2017, 8:48
Autor: TAB
Fot. TAB
Jelenia Góra ma szansę na kolejny atrakcyjny teren rekreacyjny. Mowa o Parku w Maciejowej, który w ostatnią niedzielę przy słonecznej pogodzie odwiedziło bardzo wiele osób, także spoza Jeleniej Góry. Czy Miasto pozwoli na rozwój tego magicznego miejsca?

Środa, 5 kwietnia, jest pierwszym dniem zaplanowanego remontu kopuły mauzoleum Beckerów. Przy pracach, których celem jest jej zabezpieczenie, zastaję siedmiu pracujących mężczyzn. To mieszkańcy Maciejowej, Komarna i Radomierza: Radosław Sietnik, Jerzy Bajor, Leszek Sysak, Sławomir Rałowicz i Czesław Błachut pod kierownictwem doświadczonego dekarza – Piotra Dziedzińskiego. Zamierzają wykonać roboty społecznie i systemem gospodarczym. Pan Sławomir mówi, że chciałby coś zrobić dla miejscowości, niekoniecznie za pieniądze.

Ludzie poświęcają swój czas, niektórzy z nich także zawodowy. Ze zgromadzonego wcześniej wokół murów mauzoleum materiału stawiają rusztowania, by dostać się na kopułę budowli, którą trzeba zabezpieczyć przed deszczem, śniegiem, liśćmi. Pierwotnie była nakryta blachą miedzianą, która została skradziona kilkanaście lat wcześniej. Ówczesny proboszcz zabezpieczył dach kaplicy papą. Obecnie zniszczone poszycie dachu będzie osłonięte deskami i także papą, choć – jak w rozmowie telefonicznej zapewnia właściciel parku Adam Filipski - konserwator zabytków zalecił ochronić to miejsce plandeką. Termin wykonania zabezpieczenia konserwator ustalił na koniec kwietnia. Już dziś remontujący mężczyźni twierdzą, że to niemożliwe, z powodu choćby długiej i śnieżnej zimy oraz innych prac wykonywanych w parku równocześnie.

Nie tylko wokół mauzoleum widać działania rewitalizacyjne. W całym niemal parku coś się dzieje. Teren jest zniwelowany, co szczególnie widać przy wieży widokowej, oddalonej od kaplicy o około trzysta metrów. Drogi i ścieżki w większości są wyczyszczone z zarastających krzaków i drzew, ale nadal będą prowadzone przy nich prace, by na górę mógł wjechać ciężki sprzęt, ponieważ równolegle do prac prowadzonych przy mauzoleum trwają roboty przy wieży. Są już zamontowane legary na podłogę na pierwszym z czterech pięter zabytku. Każdy ma przekrój 25 na 20 centymetrów – mówi pan Adam Filipiak, a belki są wykonane z drewna świerkowego, pozyskanego z wyciętych chorych drzew wokół wieży widokowej. Tak działa tu system gospodarczy. Podłogi na wieży powinny być gotowe na koniec czerwca – uzupełnia Piotr Dziedziński. Ze względów bezpieczeństwa na razie nie robi tam schodów. Problem ze schodami jest także w kaplicy. Oryginalne są z kamienia i takie powinny pozostać. Na razie, ze względu na nieprzychylność urzędników, nie jest możliwy ich remont. Niebezpiecznie zapada się także portal mauzoleum, konieczne jest także i jego zadaszenie ze względu na szkodliwe działanie wody. Naprawiamy, co się da – mówi pan Adam. – W ciągu jednego sezonu byłbym w stanie odrestaurować cały park wraz ze znajdującymi się w nim zabytkami. Nie rozumiem celu Miasta w tym, że mi na nic nie pozwala i we wszystkim przeszkadza – dodaje z żalem.

Póki co park coraz liczniej odwiedzają spacerowicze i z zaciekawieniem i nieukrywanym zadowoleniem kibicują zmianom. Można tu posłuchać ptaków i obejrzeć ciekawe okazy flory. Wszędzie doprowadzą nas szczegółowe oznakowania terenu, które przygotowali z pasją bracia Gromadzcy, sąsiedzi parku. W kaplicy wciąż straszy nieco przykurzony potwór, pozostawiony ubiegłego lata tu przez filmowców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

BHPEX – outsourcing, dzięki któremu Twoja firma zaoszczędzi duże sumy!

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~marekx 6-04-2017 10:01
proszę wymienić z nazwiska i funkcji kto Pana blokuje i na co nie pozwalają urzędy i komu zalerzy zeby nie bylo ładniej i czyściej.
~Jagusia krusia 6-04-2017 10:02
Bo pan prezydent i jego ekipa to są kpiny z ich urzędowania kiedy człowiek coś chce za darmo zrobić dla tego miasta oni kompletnie zabraniają to świadczy o tym jaka stagnacja jest w mieście przez nich tam w urzędzie. Biorą tylko pieniądze i nic nie robią z tego tekstu tak wynika. Ta partia potrafi tylko kraść? przez 8 lat byliśmy tego świadkiem Z innej beczki to przydałoby się odremontować wieżę widokową w Cieplicach na górze Sołtysiej, lecz przy takiej władzy jest to kompletnie niemożliwe.
~fitek 6-04-2017 10:13
To normalne dla platfusów. Wywalanie ogromnej kasy na nędzne fontanny i badziewne rewitalizacje parku. Ale jak ktoś potrzebuje wsparcia od miasta na wyremontowanie zabytku to platfusy olewają to. Ale niedługo korytko wam się skończy i może Jelenia Góra odżyje po tylu latach nicrobienia
~Hist. 6-04-2017 10:16
Brawo.I pomyśleć że jeszcze 20-30 lat temu panowało zdziczenie i ten obiekt był demolowany na potęgę a miejscowe łebki wywlekały trumny z tego grobowca aby pozjeżdżać sobie na nich z górki zimą ,niczym na sankach.
~gg 6-04-2017 10:16
Systemem gospodarczym to można sobie ogródek skopać, tutaj niestety jest totalna prowizorka z lat PRL, jest to jednak remont, żadnego BHP, rusztowanie sklecone z żerdek i desek - powinno być solidne atestowane rusztowanie. Niestety na HURRA to już nie te czasy i urzędnikom się nie dziwię.
~ 6-04-2017 10:19
PO =Szubrawca
~do fitek-psitek 6-04-2017 10:26
moherku nie ośmieszaj się ,nic nie odżyje przez wybór twoich pisiewiczów a wręcz odwrotnie,wyjdź zza klawiaturki komputerka i zobacz co się wyrabia z wycinką drzew w regionie,piły pracują dzień i noc.
~Adamus777 6-04-2017 11:03
Byłem tam parę lat tam i chce powiedzieć ze bardzo fajnie tam jest czuć w powietrzu magię tego miejsca idealne na spacery z dziećmi itd no ta piękna wieża widokowa cała z cegły w bardzo dobrym stanie brakuje tam schodôw najpewno piękny tam widok, widzę to miejsce w bardzo dobrym świetle , jeśli ludzie dobrzy ktòrzy chcą coś s zrobić a nie niszczyć jak za komuny , wzywam wszystkich ludzi aby zakładali rękawy i weźmy się do roboty mile widziani stolarze producenci schodòw metalowych. Oraz władze Miasta Jeleniej Gôra na teatr wynajęcie tyle milionòw dajcie coś na to miejsce bo warto. Adamus
~bez przesady 6-04-2017 14:25
Bez przesady. Zdecydowanie ciekawiej jest np. w Bukowcu.
~sajmon 6-04-2017 15:13
Hmmm.... Widzę dobra imprezowa ekipa :) panowie może gałęzie posprzątacie chociaż po wyciętych drzewach przez panów :) jakieś ognisko sobie zróbcie do wódeczki chociaż dowody sprzątniecie :) Bo jeszcze ktoś się przywali na ilość wyciętych drzew :)
~do 10 ;26 6-04-2017 15:52
PIS i ustawa o wycince to dobra ustawa Posadziłem drzewo i mam prawo je wyciąć I co psie wyrabiają w regionie no napisz mi psie z PO co wyrabiają że wycinają to g..wno co zagraża ludziom Psie a może powiesz co Hanka GRRonkiewiczowa z PO wyrabia w Warszawie 60 tysięcy ludzi zostało eksmitowanych na bruk Może coś na ten temat pajacu rozwiniesz swoją myśl A co powiesz o stoczniach pozamykanych przez PO Albo coś powiedz o wieku emerytalnym co nam PO chciało podnieść do śmierci A nie zapomniałeś pajacu jak PO nałożyło podatek na lasy Państwowe co wiązało się ze sprzedażą lasów w prywatne ręce Za tej patologii z PO było wycinane więcej drzew tylko było to ukrywane przed społeczeństwem Zamknij więc mordę bo d...li to szukaj u siebie w rodzinie po
~Co to za komentarze 6-04-2017 17:12
Cóż zazionące jadem i nienawiścią komentarze... :O Nie lepiej napisać coś konstruktywnego, bez politycznych akcentów czy wyzywania się od najgorszych? Coś obiektywnego? :) Z mojej strony tyle: cudowna inicjatywa! Prawdę mówiąc nie wierzyłem, że kiedykolwiek coś się w parku zmieni. A tu proszę! Tak trzymać i do przodu Ps. Sam pomagam jak mogę; )
~ 6-04-2017 17:16
Dobra Zmiana
~Adamus777 6-04-2017 20:58
co w tym bukowcu jest ludzie w.szpitalu.itd czerwona dolina ta.Jelenia Gòra dlatego.kamienice obszerne.opadające tynki itd
~Obserwer 6-04-2017 20:58
Za czyje pieniądze jeśli KK to super jeśli za nasze podatki to już nie do końca czy może UE opluwana dopłaci , proszę o info .
~do obserwer 6-04-2017 21:18
UE = CCCP Myślisz że pieniądze UE=CCCP rozdają Polakom za darmo Nic niema za darmo kiedyś to oddasz Pamiętaj UE to Niemcy .Gamoniu nie wiem czy wiesz o czym ja piszę.
~Maly 7-04-2017 4:43
Brawo same znajome twarze
~do 21:18 7-04-2017 10:28
Matole nie używaj słowa CCCP bo nie masz pojęcia czym był ten reżim.Gdybyś żył w tamtych czasach to gniłbyś w gułagu i żarł garść zgniłych kartofli dziennie.Głąbie z wypranym łbem gdyby nie Unia to Polska była by dziś na poziomie Albanii lub Mołdawii.
~Git ekipa 7-04-2017 13:15
Oooo jak tam fachowiec Sietnik robi, to i runie to wszystko jak jego firma ;)
~Git ekipa 7-04-2017 13:30
Oooo jak tam fachowiec Sietnik robi, to i runie to wszystko jak jego firma ;)
~Git ekipa 7-04-2017 13:54
Oooo jak tam fachowiec Sietnik robi, to i runie to wszystko jak jego firma ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Nietypowy finał Ligi Rocka

Koniec remontu tunelu

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Zygzakiem po ulicy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
683
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%